Emlak vergisi süresi 2015!

Emlak vergisi süresi 2015! Emlak vergisi süresi 2015!

Gayrimenkul sahiplerinin ödemeleri gereken emlak vergisi taksit dönemi Mart ayında başlamıştı. Peki, emlak vergisi ne zamana kadar ödenecek? Emlak vergisi süresi ne zaman bitecek? İşte emlak vergisi süresi 2015..Emlak vergisi süresi 2015!

Taşınmaz mal sahiplerinin ödemek ile mükellef olduğu vergiler arasında emlak vergisi de bulunuyor. Emlak vergisi 1319 sayılı kanun gereğince ödeniyor. Kanunen Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mallar için bu verginin ödenmesi gerekiyor.


Vergi, taşınmaz malın bağlı olduğu belediyeye ödeniyor. Farklı bir şehirde bulunan taşınmaz mallar için vergi ödemesi PTT havalesi ile yapılabiliyor.

 

Emlak vergisi oranları ise şu şekilde; Meskenlerin vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak karşımıza çıkıyor. Diğer binalarda emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi şu oranlar şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Emlak vergisi için ödemeler 1 Mart 2015 tarihi itibarıyla başlamıştı. Peki, emlak vergisi ne zamana kadar ödenecek? Emlak vergisi süresi ne zaman bitecek?


Emlak vergisi süresi 1 Haziran 2015 tarihinde sona erecek. Verginin 2. taksitleri ise Kasım ayı içerisinde ödenecek.


Ortak evin emlak vergisi nasıl ödenir?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com