09 / 08 / 2022

Emlak vergisini geç ödeyen yandı!

Emlak vergisini geç ödeyen yandı!

Emlak vergisinin ikinci taksit ödemeleri için son 2 gün kaldı. Süresinde ödenmeyen vergiler için aylık yüzde 2 faiz işliyor.Aslında yalnız emlak vergisi için değil, tüm vergiler için aynı durum söz konusu. Süresinde ödenmeyen vergiler için aylık yüzde 2 faiz işliyor artık. İşte Hürriyet Gazetesi'nden Ahmet Karabıyık'ın haberi...

Uzun süredir gecikme zammı oranı değişmemişti, 19 Ekim 2010 tarihinden itibaren aylık 1.40 oranı uygulanıyordu. 5 Eylül 2018’den itibaren gecikme zammının oranı aylık yüzde 2’ye yükseldi.

Emlak vergisinin ilk taksiti (mart ayından) mayıs sonuna kadar ödenebiliyor. İkinci taksit içinse son 3 gün artık. 30 Kasım Cuma’ya kadar ödenmediğinde yüzde 2 oranında faiz işlemeye başlayacak.

HANGİ İŞYERLERİ İÇİN VERGİ YOK

İşyerlerine özel olarak; ilk olarak 2017’nin ikinci taksiti için bu vergi avantajı devreye alınmıştı. Emlak Vergisi Yasası’nda değişiklik yapılarak; organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ve sanayi sitelerinde yer alan binalara daimi bina vergisi muafiyeti getirildi. Sayılan işyerlerinin emlak vergisi ödeme yükümlülükleri kaldırıldı. Ayrıca geçen yıl emlak vergisinin ikinci taksitini veya bu yılın ilk taksitini ödemişlerse işyerleri bu vergileri iade de alabilecekler. (7033 sayılı Kanun ile Emlak Vergisi Kanunu’nun daimi muaflıkları düzenleyen 4’üncü maddesine ilave yapılmıştı. 1 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazete)

OSB’LERDEKİ ARSALAR İÇİN

Organize sanayi bölgelerinde (OSB) yer alan binalar için getirilen bina vergisi muafiyetinden yararlanan şirketler, bu binalar ile birlikte binaların üzerinde bulunduğu arsalar için de vergiden muaf olup olmadıkları konusunda tereddüt edebiliyor.

Kiraya verilmemek şartıyla, OSB’lerdeki binalar daimi olarak bina vergisinden muaf tutuluyor. Ayrıca, OSB’de bulunan bir binayı çevreleyen ve kullanış tarzı itibarıyla bina ile birlik teşkil eden avlu, bahçe ve benzeri arsalar da binanın bütünleyicisi olması nedeniyle, bu muafiyetten yararlanabiliyor. OSB’ler de yer almasına rağmen, bir binayı çevrelemeyen ve kullanış tarzı itibarıyla bina ile birlik teşkil etmeyen arsalarsa, söz konusu muafiyetten yararlanamıyor. (Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı, 08 Haziran 2018 Tarih ve 72839 Sayılı Özelge)

HANGİ KONUTLAR İÇİN VERGİ YOK

200 metrekareyi geçmeyen tek konutu olan;

1-Ev hanımları ve işsizler,

2- Emekliler,

3- Engelliler,

4- Gaziler,

5-Şehitlerin dul ve yetimleri sıfır oranlı emlak vergisi avantajından yararlanabiliyor. Bu kişiler ilgili belediyelere başvurduklarında emlak vergisi ödeme yükümlülükleri kalkıyor.

KONUT GÖRÜNEN İŞYERLERİ

Konut olarak kullanılmasına rağmen, belediyeye ilk bildirimi işyeri olarak yapılmış gayrimenkuller olabiliyor. Bu durumda iki kat fazla emlak vergisi ödenmiş oluyor. Gayrimenkulün rayiç değeri üzerinden; konutlar için binde bir, işyerleri için binde 2 emlak vergisi ödeniyor. (Oranlar; konutlar için de, işyerleri için de büyükşehir belediye sınırları ve mücavir alanları içinde yüzde 100 artırımlı uygulanmakta.) Benzer durumda olan mükellefler; yüksek oranlı emlak vergisi ödemek yerine ilgili belediyeye başvurarak, fiilen konut olarak kullandıkları mülkleri için düşük oranlı (konut) emlak vergisi ödeyebilirler. ( İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı, 14 Kasım 2017 tarih ve 455314 sayılı özelge)

Gayrimenkulün kaydı belediyede konut olarak görünmesine rağmen aslında işyeri olarak kullanılan mülkler de olabiliyor. Bu durumda da yüksek oranlı (işyeri) emlak vergisi ödenmesi gerekiyor. Günlük-saatlik kiralama yapılan konutlar bu durumda mesela. Her ne kadar konut olarak kayıtlarda görünse de, fiziki olarak işyeri olarak kullanılan günlük-saatlik kiralanan mülkler için yüksek oranlı (işyeri) emlak vergisi ödenmesi gerekir. (İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı, 05 Şubat 2018 tarih ve 56068 sayılı özelge).

Emlak vergisi beyanname verme süresi 2018!