Emlakçı kaporasının iadesi nasıl olur?

Emlakçı kaporasının iadesi nasıl olur? Emlakçı kaporasının iadesi nasıl olur?

Bir gayrimenkulün satış, kiralama, pazarlama sürecini yöneten; bunların sözleşmesini yapan kişiye emlakçı deniyor. Emlakçı verdiği hizmet karşılığında kapora talep edebiliyor. Peki, emlakçı kaporasının iadesi nasıl olur?Emlakçı kaporasının iadesi nasıl olur?

Bir gayrimenkulün satış, kiralama, pazarlama sürecini yöneten; bunların sözleşmesini yapan kişiye emlakçı deniyor. Gayrimenkul işlemlerinde emlakçı ile çalışılıyor ise emlakçı kaporası ödenmesi gerekiyor. 


Emlakçı kaporası için ödenecek tutar taşınmazın değeri üzerinden hem alıcı hemde satıcıdan ayrı ayrı ödenmesi gerekiyor. Ancak genellikle bu bedeli alıcı ödüyor. 


Kapora verirken, olası bir satış iptaline karşı emlakçı kapora sözleşmesi imzalamak, alıcının ve aynı zamanda satıcının da haklarını koruma altına almış olmak anlamını taşıyor. Bu sözleşme ile ileride yaşanacak sorunların önüne geçilebiliyor. 


Sözleşme ile Borçlar Kanunu’nun 156/2 maddesine göre, taraflardan alıcı, bu gayrimenkulü almaktan vazgeçmesi halinde, verdiği kaporayı geri alamayacak olup; Satıcının bu gayrimenkulü satmaktan vazgeçmesi halinde ise, kaporayı iade edip ve kapora miktarı kadar daha tazminat ödemek zorunda kalıyor.


Emlak Kapora Sözleşmesi


(Emlak alım satım sözleşmesi)

CİNSİ         :

İLİ           :

İLÇESİ        :

MAHALLESİ     :

SOKAĞI        :

KAPI NO       :

PAFTA NO      :

ADA NO        :

PARSEL NO     :

 

ALICI ……………… …………… ile SATICI ……………… ………yukarıda kayıtlı emlağın aşağıda belirlenen koşullarda satılması için anlaşmışlardır.

 

1 - SATICI, sahibi bulunduğu yukarıda kayıtlı emlağını ………………………… …………………………………… TL’den satmayı kabul etmiştir.

 

2 -  Satış bedeline mahsuben, ALICI’dan …………………………TL kapora alınmıştır.

 

3 - Satış bedelinin ödeme şekli :……………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………… ………………………………………………..………………………………… …………....…………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………

  

4 - Bu sözleşme imzalandıktan sonra, Borçlar Kanunu’nun 156/2 maddesine göre, taraflardan ALICI, bu emlağı almaktan vazgeçtiği taktirde, verdiği kaparoyu geri alamayacaktır. SATICI bu emlağı satmaktan vazgeçerse, kaparoyu iade edecek ve kaparo miktarı kadar daha tazminat ödeyecektir.

 

5 – ALICI ve SATICI, kendilerine bu sözleşmeyi sağlayan EMLAK KOMİSYONCUSU’na sözleşmenin imzasından itibaren, gerçek satış bedeli üzerinden %………………………………………………+KDV tutarında hizmet ücreti ödemeyi kabul ederler.

 

6 – Anlaşmazlık halinde haksız olan taraf, bu sözleşmede yazılı tazminatlarla birlikte diğer tarafın maruz kalacağı her türlü zarar, ziyan, mahkeme ve icra masrafları ile vekalet ücretini de ödeyecektir.

 

7 – Bu sözleşmenin uygulanmasından doğacak her türlü uyuşmazlığın giderilmesinde ……………… Mahkemeleri ve icra daireleri yetkilidir……/……/20…


 

 

ALICI         SATICI           EMLAK KOMİSYONCUSU         Emlakçının görevi nedir?


Öznur YASLI/Emlakkulisi.com