30 / 03 / 2023

Emlakçı komisyonu hesaplama 2019!

Emlakçı komisyonu hesaplama 2019!

Emlakçılar, taşınmaz mal alım satım ve kiralama gibi işlemlerde komisyon alıyor. Peki, emlakçı komisyonu nasıl hesaplanır? Emlakçı komisyonu yüzde kaç 2019? Sizler için araştırdık...Emlakçılar, gayrimenkul alım satım ve kiralama gibi işlemlerin pazarlama faaliyetinde bulunup aracılık yapıyor. Alım satım ve kiralamaya konu taşınmazla ilgili inceleme, araştırma, raporlama ve danışmanlık yapan emlakçılar, iş sahibinin talebi halinde taşınmazın rayiç satış veya kira bedelini tespit edip, aracılık işlemlerine ilişkin diğer hizmetleri de yürütüyor. 

Ev alım satımında ya da kiralamada emlak danışmanlarına ödenen komisyonlar düştü. Eskiden satış bedeli üzerinden alıcı yüzde 3, satıcı yüzde 3 olmak üzere toplam yüzde 6 komisyon ödenirken, artık alıcı ve satıcı yüzde 2, toplam yüzde 4 ödeme yapılıyor. Bu durumda 250 bin liralık bir evin komisyonu 5 lira düştü.

Alıcıdan da satıcından da yüzde 2+KDV

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı kapsamında emlakçıların bu işlem karşılığı aldığı komisyon bedellerine sınırlama getiriliyor. Yönetmelikte gayrimenkul satış işlemleri komisyonu, en fazla "satış bedelinin yüzde 2+KDV (yüzde 18)" belirlenmiş olup, alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı alınır. Yazılı bir anlaşma yapılması durumunda toplamda yüzde 4 olan emlakçı komisyonu sadece alıcı veya satıcı tarafından da ödenebiliyor. 

Kiralamalarda bir aylık kira bedeli+ KDV

Gayrimenkulün kiralanması durumunda emlakçıya verilmesi gereken komisyon, en fazla "bir aylık kira bedeli+ KDV (yüzde 18)" oluyor. Kira komisyonu genel uygulama olarak kiracı tarafından ödense dahi yapılan sözleşmede herhangi bir hüküm yoksa, komisyon alıcı ve satıcı tarafından eşit olarak ödenebilir.

Emlakçı komisyonu ilgili Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik maddeleri:

1- Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde dördünden fazla olamaz.
2- Kiralama işlemlerinde hizmet bedeli, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin katma değer vergisi hariç bir aylık tutarından fazla olamaz.
3- Hizmet bedeli, iş sahibi ile alıcı veya kiracı arasında aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılır.

Emlakçı bedel talep edemiyor

Emlakçı taşınmazın gösterilmesinden dolayı herhangi bir hak veya bedel isteyemez. Sadece taşınmaz ilçe dışında ise ulaşım bedeli talep edebiliyor. 

Emlakçının aradan çıkarılması halinde

Emlakçı ile yapılan sözleşme süresinde emlakçının göstermiş olduğu ve doğrudan ev sahibinden kiralanır veya satın alınırsa emlakçı hizmet bedelini ödemek zorunda. Yönetmelikte ''20. Madde (6) Taşınmazın yetkilendirme sözleşmesinin süresi içinde, taşınmaz gösterme belgesini düzenleyen işletme bertaraf edilerek doğrudan iş sahibinden satın alınması veya kiralanması durumunda işletme hizmet bedeline hak kazanır.'' ifadesi yer alıyor. 

Örnek emlakçı komisyonu hesaplaması:

- Gayrimenkul değeri 250 bin lira olan bir ev için alıcının 5 bin 900 lira, satıcının 5 bin 900 lira toplamda 11 bin 800 lira emlaçıya komisyon ödemesi yapması gerekiyor. 

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik tam metni!

Nuran IŞIK/Emlakkulisi.com 
Geri Dön