Emlakçılık yetki belgesi nasıl alınır 2020?

Emlakçılık yetki belgesi nasıl alınır 2020? Emlakçılık yetki belgesi nasıl alınır 2020?

Emlak sektörüne yönelik düzenleme kapsamında artık emlak yetki belgesi olmayanlar faaliyette bulunamayacak. Peki Emlak yetki belgesi nasıl alınır 2020? İşte adım adım yetki belgesi başvurusu...Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni düzenlemeye göre,  emlakçılık yapan kişilerin 31 Ağustos tarihine kadar  taşınmaz ticareti yetki belgesi alması gerekiyor. Peki Emlak yetki belgesi nasıl alınır 2020? İşte adım adım yetki belgesi başvurusu...

Emlak sektöründe faaliyet gösterenlerin ve bundan sonra sektöre giriş yapacaklar ile emlak ofislerinde çalışan danışmanlara, ofisin ana yetki belgesine bağlı olarak 'Emlak danışmanlarına yetki belgesi alma şartı' getirildi. 

Yetki belgesiz çalışan emlakçıların tespit edilmesi durumunda ise 25 bin TL'lik para cezası uygulanacak. Yetki belgesine sahip olmayan emlakçıların çalışma izni de olmayacak.

Emlakçılık yetki belgesi alacakların ise belirli kriterlere sahip olması gerekecek. Bu durumda emlak sektörü yeni bir düzene kavuşacak ve hem sektörün hem de vatandaşların şikayetlerinin çözülmesi sağlanacak. 

Emlak yetki belgesi nasıl alınır 2020?

Sayfada sağ üst köşeden üye ol menüsü kullanılarak sisteme üye olunmalı.

Sistem üzerinden Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS) üzerinden onay alınmalı.

Sistem başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra «Yetki Belgesi Başvurusu» alanından veya «Yeni Başvuru» sekmesinden başvuru işlemi başlatılabiliyor.

Yetki belgesi başvurusunda bulunulan işletme hangi türde ise seçim yapılarak «Devam Et» butonu ile tıklanarak işlemlere geçiliyor.

Yetkili olduğunuz işletmeler MERSİS (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) – ESBİS (Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi) üzerinden alınarak menüde listelenir. İflas – Konkordato bilgileri de sistemde yer alıyor.

10 maddede emlakçılıkta devrim!

Yetki belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak!