En uygun konut kredisi faiz oranını hangi banka veriyor?

En uygun konut kredisi faiz oranını hangi banka veriyor? En uygun konut kredisi faiz oranını hangi banka veriyor?

En uygun konut kredisi faiz oranı hafta başı itibariyle yaklaşık 3 ay sonra değişti. Kamu bankaları Kasım ayının ikinci haftası itibariyle en düşük konut kredisi faiz oranını sunma özelliğini yitirdi...Merkez Bankası’nın Temmuz ayında Para Politikası Faizlerinde indirime gitmesinin hemen ardından Ağustos başından itibaren geçerli olarak Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank konut kredisi faiz oranlarını %1’in altına çekti. Kamu bankaları 11 Kasıma kadar geçen yaklaşık 3,5 aylık süreçte bankalar arasındaki en düşük konut kredisi faiz oranlarını sundu.  

Merkez Bankası’nın Ağustos ve Ekim aylarında devam eden politika faiz indirimleri sonrasında özel bankalardan faiz indirimleri devam etse de kamu bankaları konut kredisi faizlerinde değişiklik uygulamadı. Kasım ayının ikinci haftası itibariyle ise Kuveyt Türk Bankası’nın kar payı indirimi ile en düşük konut kredisi faiz oranı değişti. 

Bankaların konut kredisi faiz oranları ortalamasının %1.41’e gerilediği hafta başı itibariyle en uygun konut kredisi faiz oranı Kuveyt Türk Bankası'nın kullandırdığı %0.98 kar payı oranına kadar geriledi. Banka ayrıca Kredili Hayat, BES ve 3 adet otomatik ödemeli fatura kullanıldığında konut finansmanı oranlarını %0.95’e düşürüyor. 

En Uygun Konut Kredisi Hesaplama 

Kredi Pazarı'nın araştırmalarına göre; en uygun konut kredisi faiz oranı olan %0.95 üzerinden 250.000 TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık taksitleri 3.500 TL olurken vade sonunda masraflar dahil ödenecek toplam tutar 420.000 TL’ ye karşılık geliyor. 

Faiz İndirimlerinin Satışları Arttırması Bekleniyor

Ağustos itibariyle sert düşüş sergileyen konut kredisi faizleri sonrasında kredi kullanılarak yapılan konut satışları Ağustos ayında %168 artmıştı. Faiz indirimlerinin devam ettiği Eylül ayında ise kredili konut satışları %410 oranında arttı. Söz konusu satışların yılın son aylarında daha da artarak büyümesi bekleniyor.

En düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.98’e indi!

Konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 1.43!