Enerji Tasarrufu Derneği kuruldu!

Enerji Tasarrufu Derneği kuruldu!Enerji ve Isı Tasarrufu Derneği (ETADER) tarafından yapılan açıklamaya göre, Derneğin hizmet kapsamı Türkiye'de enerji ve ısı tasarrufu bilincini artırmak ve bu amaçla kamu yararına etkinlik göstermek olacak...


ETADER tarafından yapılan açıklamaya göre, Derneğin hizmet kapsamı Türkiye'de enerji ve ısı tasarrufu bilincini artırmak ve bu amaçla kamu yararına etkinlik göstermek olacak. ETADER'in ilk dönem başkanlığına Zafer Yavuztürk seçildi.


Yavuztürk, açıklamada yer verilen değerlendirmesinde, ETADER'in dünyadaki doğal kaynakların daha verimli kullanılması ve bu bilincin yaygınlaştırılması hedefini temel yol haritası olarak belirlediğini bildirerek, şunları kaydetti:


"Biz ETADER kurucularını bir enerji ve ısı tasarrufu derneği kurmaya teşvik eden neden hiç de karmaşık değil. Dünyamızın kaynakları tükeniyor. Bu yadsınamaz bir gerçek… Araştırmalara göre, Türkiye'nin enerji yoğunluğu OECD ülkeleri ortalamasının iki katı. Yani bir dolarlık mal veya hizmet üretmek için Türkiye'de OECD ülkelerinde kullanılan enerji miktarının iki katı enerji kullanılıyor.


ABD'de 1970'li yıllarda alınan tasarruf tedbirleri ve enerji teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde ülkede enerji yoğunluğunun düzenli olarak düştüğü ve enerji verimliliğinin de devamlı olarak arttığı belirlenmiş. Türkiye'nin enerji tasarruf potansiyelinin yüzde 30 olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla ABD örneğinde de görüldüğü gibi en büyük enerji kaynağı tasarruftur. Üstelik bu kaynak sürekli ve çevre dostudur. Bu nedenle Türkiye'nin ve bizlerin çocuklarının geleceğini güvenle kurabilmek için enerji ve ısı tasarrufu yapmaktan başka bir çaremiz yok."  


Sabah