Enflasyon oranları Ağustos 2015!

Enflasyon oranları Ağustos 2015!

Ağustos 2015 dönemine ait enflasyon oranları Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 3 Ağustos 2015 tarihinde açıklandı. İşte enflasyon oranları Ağustos 2015....Enflasyon oranları Ağustos 2015!


Türkiye İstatistik Kurumu TÜFE ve ÜFE enflasyon oranlarını her ayın 3'ünde açıklıyor. Açıklanan bu oranlar kira artış hesaplamalarında kullanılıyor.


Kira dönemi yenilenen ya da dolan kira sözlesmelerinde yer alan esaslar aynen yeni kira döneminde de uygulanıyor. Ancak kira bedelinde belirli oranda zam uygulanabiliyor. 


Kanunen tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor.  Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Meskenlerde hesaplamada ÜFE oranlarının kullanılması zorunlu olurken; işyerlerinde 2020 yılına kadar böyle bir zorunluluk bulunmuyor.


Mesken kiralarında kullanılacak kira artış oranı her ay TÜİK tarafından açıklanıyor. Kira enflasyon oranı 2015 Ağustos verileri şu şekilde;


2015 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %0,32 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,15 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %5,62 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %6,43 artış gösterdi.Ağustos ayında kiralar ne kadar artacak?


Öznur YASLI/Emlakkulisi.com