Enflasyondan korunmak isteyen vatandaş toprağa hücum etti!

Enflasyondan korunmak isteyen vatandaş toprağa hücum etti! Enflasyondan korunmak isteyen vatandaş toprağa hücum etti!

RE/MAX 7TEPE Arazi Geliştirme Direktörü Mert Başaran, 2019 yılındaki yatırım trendlerine ışık tuttu ve yatırım sektörünü tüm sebep ve sonuçlarıyla analiz etti. Değişen ekonomik koşullar ve enflasyonun artışıyla parasını güvence altına almak isteyenler arazi yatırımını tercih etti.RE/MAX 7TEPE Arazi Geliştirme Direktörü Mert Başaran, 2019 yılındaki yatırım trendlerine ışık tuttu ve yatırım sektörünü tüm sebep ve sonuçlarıyla masaya yatırdı. Değişen ekonomik koşullar ve enflasyonun artışıyla parasını güvence altına almak isteyenler 2019 yılında arazi yatırımını seçti. Bu tercihin ne kadar doğru olduğunun bir kanıtı olarak arazi, 2019 yılında n çok kazandıran yatırım alternatifi oldu.

Türkiye’deki, özellikle İstanbul’daki nüfusun sürekli ve hızlı olarak artış göstermesi ve şehirleşme oranının yükselmesiyle vatandaşın beklentileri farklılaştı ve özellikle beyaz yakalılar arazi yatırımını tercih etmeye başladı. Zira insanlar, doğru lokasyonda ve doğru zamanda alınmış bir arsa ya da arazinin; sürekli dalgalanan ekonomik kondisyonlar içerisinde kısa, orta ve uzun vadede en fazla getiriye sahip enstrüman olduğuna dair bilinç kazandı.

2019 verileri incelendiğinde senelerdir  var olan ve gittikçe yaygınlaşan arazi yatırım trendinin 2020 yılında sona ermesi veya önem yitirmeye başlaması gibi bir durum söz konusu olamayacağını bariz bir şekilde görüyoruz; çünkü geçtiğimiz sene boyunca, yatırım alternatiflerinin tümü arazi yatırımının gerisinde kaldı. 2019 yılında Altın yüzde 33,39, dolar yüzde 12,5, euro yüzde 10,36, Borsa ise yüzde 25.37 değer kazandı. Bunlarla beraber yatırım fonlarının değeri yüzde 22,59, bireysel emeklilik fonları da yüzde 28,76 oranında değer yükseltti.

Altın, araziye karşı en güçlü yatırım alternatifi olmasına rağmen o bile kazanç getirisi noktasında ise oldukça zayıf kaldı. Dolar yatırımı yapan vatandaşların parası ise enflasyon sebebiyle eridi.

Peki arazi yatırımını tercih edenler ne kadar kazandı?

Daha önce belirttiğimiz gibi, doğru lokasyona doğru zamanda yatırım yapmak önemli. 2019 yılında doğru arazi yatırımı yapan vatandaşlar; Kütahya, Eskişehir, Bilecik, Sakarya, Kocaeli gibi devletin büyük projeler yaptığı, organize sanayi bölgelerinin kurulduğu lokasyonlardan yüzde 50, hatta bazı yerlerden yüzde 100 kâr etti.

Biz RE/MAX 7TEPE olarak, tüm ülke genelini analiz ediyor; devletin planladığı büyük projeleri sürekli olarak takip ediyor, güvenilir ve kâr getirecek doğru yatırım bölgelerini bularak yatırımcılarımıza aldırmak ve daha sonra ise sattırmak koşulu ile kazandırmayı hedefliyoruz. Arazi yatırımı yapmaya karar veren yatırımcıların bilmesi gereken en önemli şey ise, bu yatırımın uzun süreli bir yatırım olduğu ve minimum beş sene boyunca bekletilmesi gerektiğidir.

Ünlü yazar Mark Twain’in de dediği gibi: “Toprak alın, onu üretmiyorlar!
 

Dolar bazında anapara korumalı arazi yatırımı!