Erbil 11'inci Uluslararası İnşaat ve Yapı Fuarı kapılarını açtı!

Erbil 11'inci Uluslararası İnşaat ve Yapı Fuarı kapılarını açtı! Erbil 11'inci Uluslararası İnşaat ve Yapı Fuarı kapılarını açtı!

Irak'ın Erbil şehrinde gerçekleştirilen 11'inci Uluslararası İnşaat ve Yapı Fuarı kapılarını açtı. Fuara, Türkiye'den 40'tan fazla inşaat firması katıldı.11'incisi Irak'ın Erbil şehrinde düzenlenen Uluslararası İnşaat ve Yapı Fuarı kapılarını açtı. Fuara, Türkiye'den 40'tan fazla inşaat firması katılım gösterdi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Türkiye başta olmak üzere 14 ülkeden 150 firmanın katılım gösterdiği fuarda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, IKBY İmar ve İskan Bakanı Derbaz Resul, Erbil Valisi Nevzad Hadi, Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş ile çok sayıda yerli ve yabancı şirket temsilcileri yer aldı.

Pyramids Fuarcılık'ın ana sponsorluğunda gerçekleştirilen fuarda 40'tan fazla Tük inşaat firması stant açtı.

- Türk şirketler Irak'ın yeniden imarına katkı sağlayacak 
Fuardaki Türk firmaların stantlarını gezen Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay,  Türk inşaat sektörünün fuara önemli katılım sunduğunu ifade etti.

Türkiye merkezli firmaların dışında da Türk ortaklığı bulunan çok sayıda şirketin fuarda bulunduğunu söyleyen Karaçay, "Bildiğiniz gibi Türk müteahhit sektörünün Irak'ta çok önemli bir yeri mevcut. Bugüne kadar çok önemli işlere imza attılar ve çok sayıda proje üstlendiler." dedi.

Türk inşaat firmalarının Irak'ın altyapısına önemli katkılar sunduğunu söyleyerek fuara katılan Türk inşaat firmalarının Irak'ın yeniden imarına nasıl katkı sağlayacaklarını ifade etti.

- Irak'a yeni ihracat olanakları ortaya çıktı
Diyarbakır'dan fuara katılan Çelik Boru Firması'nın sahibi Mehmet Tekin, çelik boru ve petrol boru üretimi alanında faaliyet gösterdiklerini belirtti. Tekin,  terör örgütü DEAŞ'ın Irak'ta bazı bölgeleri ele geçirmesiyle ülkedeki ticari faaliyetlerinin durma noktasına geldiğini ancak son dönemde durumun normalleşmesi ve iş fırsatlarının artmasıyla fuara katılarak yeniden firmalarını tanıtmayı amaçladıklarını kaydetti.

Fuara ilişkin beklentilerinin yüksek olduğunu söyleyen Tekin, Bağdat ile Erbil arasındaki siyasi istikrarsızlığın ortadan kaldırılmasıyla yeni ihracat olanaklarının ortaya çıktığını söyledi.

İlk kez yurt dışındaki bir fuarda stant açtıklarını belirten Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Aziz Odabaşı, burada kalıcı bir ticaret merkezi oluşturmayı planladıklarını kaydetti.

Türkiye'den katılan firmaların fuardan memnun olduğunu aktaran Odabaşı, fuarın Iraklı iş adamlarıyla yapılacak yeni iş birliği fırsatları içerdiğini kaydetti.

Türkiye'nin yanı sıra Irak, Mısır, Suudi Arabistan, İran, Çin, Gürcistan, Rusya, İtalya, İspanya, Tayvan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve Yunanistan'dan 150 firmanın katıldığı ve 4 gün sürecek fuarın yaklaşık 30 bin kişi tarafından ziyaret edilmesi bekleniyor.