Erden Timur: Yatırımlarda cesur olmalıyız!

Erden Timur: Yatırımlarda cesur olmalıyız! Erden Timur: Yatırımlarda cesur olmalıyız!

NEF İcra Kurulu Başkanı Timur “Memleketimiz için, dava için, inancımız için canımızı vermemizi tüm dünya gördü. İşte bu milletin kararlılığının üçte birini işimize, gücümüze verebilirsek ilerleriz. İşadamı yatırımda cesur olmalı” dedi.NEF İcra Kurulu Başkanı Timur “Memleketimiz için, dava için, inancımız için canımızı vermemizi tüm dünya gördü. İşte bu milletin kararlılığının üçte birini işimize, gücümüze verebilirsek ilerleriz. İşadamı yatırımda cesur olmalı” dedi.


Ülkemiz korkunç bir darbe girişimini halkın iradesiyle bertaraf etti. Bu iradeyi ekonomide de göstermek gerektiğini söyleyen NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, sektörde başlatılan kampanyanın diğer sektörlere de örnek olması gerektiğini söyledi. Kurum olarak önümüzdeki süreçte dört aksiyon planı hazırladıklarını kaydeden Erden Timur, iş dünyasının yatırımlarda cesur olması gerektiğini belirtti.


- 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gözler ekonomiye çevrildi. Konut sektörü hemen aksiyon aldı. Başka nasıl çalışmalar yapılacak?


Ekonomik olarak değerlendirdiğimizde darbe sonrası kimse işi falan düşünmüyordu. Bu 1 haftadan da fazla sürdü. Şu anda ise tam tersi bir durum var. Herkes bunun için daha çok çalışması gerektiğini düşünüyor. Tamamen karşıt düşünen insanlar bile bir oldular, birlik oldular. Herkesin umudu arttı. Ne olursa olsun herkesin daha fazla umudu yeşerdi. Bu dayanışma devam ederse bu çok olumlu yansıyacaktır. Ekonominin temellerinden biri güvendir. Türk insanı duygusal olduğu için sadece verisel güven aramıyor. Darbe girişimi sonrası iş dünyası olarak bu millete ne verebiliriz dedik. Aksiyon planları çıkardık. Bir istihdamı azaltmayacağız. İkincisi 3 milyonluk yeni bir fon yaratalım, bunu 23 milyon TL’ye çıkaralım. Bu fon Türkiye’nin cari açını azaltacak veya stratejik hedeflerine daha kolay ulaşılabilecek işlere yatırım sağlayabilecek bir fon olacak. Üçüncüsü STK’ların kişilerin ekonomiyi büyütmeye dair farklı fikirleri olabilir. Bu tarz yeni fikirlere destek olmak amaçlı 5 milyon TL’lik bir fon ayırıyoruz. Ekonomiyi canlandırmakla ilgili fikri olanlara biz finansal olarak destek vereceğiz. Dördüncüsü de yatırım. Doğru olan işadamının yatırımda cesur olması. Çünkü kritik bir dönemden geçiyoruz. Biz bu işi fırsata çevirelim değil, bu işten büyüyerek çıkalım değil, ‘ülkeyi nasıl büyüterek çıkarız’ı düşünmek önemli olan. O yüzden 2016 son çeyreğinde 1 proje yapacaktık ancak şimdi 3 proje yapmaya karar verdik.


NOT İNDİRİMİ BEKLEMİYORUM


-Yurtdışındaki lobicilik faaliyetlerini nasıl geliştirebiliriz?


Darbe girişimi sonrası hemen muhattaplarımıza mailler attık, olayı anlatmak için. Yurtdışındaki önemli gazetelerde ilanlar yayınladık. Tabii bunlar yeterli değil. İlk olarak bunları yapmalıydık. Ancak bu konuda yolumuz uzun. Yurtdışında farklı algı yönetimi yapılıyor. Bu adaletsizlik. Bir araştırma yaptık. 1700 yılından sonra dünyada 370 darbe girişimi olmuş. Bunların çok azı bastırılabilmiş. Bastıran da tamamen katılmayan asker ve polis. İlk defa dünya tarihinde bir halk bir darbe bastırıyor. Bunu önlüyor ve bu müthiş bir şey. Demokrasiye sahip çıkan, ortak değer olarak gören Amerika’nın, Avrupa’nın taçlandırıp omuzlara alması, tüm dünyaya örnek göstermesi gerekli. Halbuki tam tersi tepkiler geliyor. Bu büyük saygısızlık. Standard&Poor’s’un verdiği karar örneğin. Verdiği kararın tutulacak yanı yok. Demokrasi kazanmış. Ekonomi dimdik ayakta. Tamamen stratejik bir hamle, siyasi bir hamle. Bu arada Moody’s toplantısından herhangi bir not indirimi beklemiyorum.


KAMPANYALAR DEVAM EDECEK


- Emlak Konut’un öncülünde büyük bir kampanya başladı. Sizin katkılarınız nasıl olacak?


Sektör temsilcileriyle yapılmış olan toplantıda kesinlikle sektörü nasıl etkiler değil, milletimize nasıl destek olabiliriz diye düşündük. Bu bizlerin boynunun borcu. Bu kampanyadaki asıl etki, başka sektörlere de örnek teşkil edecek olması. Bu tarz kampanyalar da Türkiye’deki tüketiciyi de olumlu etkileyecek. Bence bu işin en büyük kazanımı bu. İkinci kazanımı ise normalleşmeye katkı sağlaması. Üçüncü kazanımı da bunun doğrudan istihdam etkisi olacak. Tamamen sosyal sorumluluk projesi. Hiçbir firma kesinlikle kâr gözetmiyor. Bankalarla çalışılmıyor. Şirketler kendi fonluyor bu kampanyayı. İnsanlar yurt severlik için bunu yapıyor. Herkes vatanseverlik için bir şeyler yapmalı. Biz de NEF Ataköy ve İnistanbul projelerimizle dahiliz.


Biz işimize odaklanalım kimse önümüzde duramaz


- Bundan sonrası için neler düşünüyorsunuz? Ne yapmalıyız?


Şu an herkes konsantre olmuş durumda. İnsanların birbirinin yanında ne konuştuğu, moral ve birbirini destekleme açısından, aksiyonlar noktasında da kamuoyunun ve basının kamuoyunu temsilen görev yapması gerekir. Herkesi sahiplenmemiz gerekiyor. Sahiplenin, yatırım yapın. Türkiye ekonomisini ne kadar güçlendirirsek o kadar güçlü oluruz. Düşünsenize   kişi başına düşen milli gelirimiz 25.000 dolar olsa ne Standard&Poor’s ne Fitch ne de Moody’s gibi kurumlara takılmayız. Kimse önümüzde duramaz. O yüzden çok çalışmalı üretmeli ve yatırım yapmalıyız. Biz kendi vazifelerimize odaklanmalıyız. En yumuşak karnımız ekonomi, onu gündemden düşürmeyelim. Toplumsal bir olgu olduğu için dilden düşürmeyelim. Vatanseverlikle ilgili şu an en önemli konu ekonomi. Babam hep derdi, çocukluğumda... Şimdi daha iyi anlıyorum ne anlama geldiğini ‘bu memleketin ekonomik kurtuluş savaşına ihtiyacı var’ derdi. Gerçekten de o... Böyle bir dirayete ihtiyacımız var. Nitekim, biz bunu 10 dakikada ortaya koymuş milletiz. Memleketimiz için, dava için, inancımız için canımızı  vermemizi tüm dünya gördü. Hiç de zor değil. Allah bin defa razı olsun şehitlerimizden, sokağa çıkanlardan, demokrasi nöbetlerini bıkmadan usanmadan tutanlardan. Ayrılmıyorlar meydanlardan, işte bu milletin kararlılığının üçte birini işimize, gücümüze verebilirsek ilerleriz. Değerlerimize, ahlakımıza, etiğimize, davamıza, vatanımıza odaklanalım. Dayanışmaya odaklanalım.


Star