08 / 08 / 2022

Ergene Havzası'ndaki atık çamurlar geri dönüşümde kullanılacak!

Ergene Havzası'ndaki atık çamurlar geri dönüşümde kullanılacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Ergene Havzası'nın Trakya hatta Türkiye'nin önemli alanlarından birisi olduğunu, havzanın temizlenmesi sırasında çıkacak olan çamuru geri dönüşümde kullanılacağını söyledi.Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ)'nde 'Ergene Havzasında Çamurların Yönetimi' konulu toplantı yapıldı. 


NKÜ konferans salonunda gerçekleşen toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Ergene Havzası'nın Trakya hatta Türkiye'nin önemli alanlarından birisi olduğunu, havzanın temizlenmesi sırasında çıkacak olan çamuru geri dönüşümde kullanılacağını söyledi. 


Ergene Havzası bölgesinde önemli miktarda yatırımların yapıldığına dikkat çeken Öztürk, "Atık su arıtma tesisleri bakımından çalışmalar yapılmaktadır. 


Atık su arıtma tesisleri bakımından ve atık suların bazı zararlarının derin deşarj ile uzaklaştırılması konusunda önemli çalışmalar yapılmaktadır. Trakya bölgesi Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısı olmasının yanı sıra zirai potansiyel açısından da önemli bir yere sahiptir. Bölgenin yüzde 72,64'ü tarıma elverişlidir. Arıtma çamurları ve diğer atık suların arıtılması bu noktada çok önemlidir. 


Eğer arıtma çamurlarımızı ve diğer atıklarımızı doğru yönetemezsek bölgede tarımsal açıdan ciddi riskler ve sıkıntılarla karşı karşıya kalırız. Fizibilite raporuna göre nereye kompos tesisi kurulacağı, nereye çamur stabilizasyon tesisi kurulacağı, çimento fabrikalarında hangilerinin değerlendirileceği belirlenecektir. En son çare depolamadır" şeklinde konuştu. 


Öztürk'ün konuşmasının ardından konuşan Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya ise, "Türkiye'nin batı yakası olarak bilinen Trakya, Türkiye'nin Avrupa toprağıdır. 3 ilden oluşan bölge içerisinde tarımın merkezi olan kent Tekirdağ'dır. Böyle olması sebebiyle Türkiye'deki ilk 30 il içerisinde nüfus oranı ile 23'üncü sırayı kazandı. 


Ergene Havzası'nın temizleme çalışmalarımız hızlı bir şekilde ilerlerken, havzanın temiz kalması için bir çok su arıtma tesisleri kurulacaktır" ifadelerini kaydetti. 


Trakya Gazetesi