Ertuğrul Günay Manavgat'ta turistik tesislerde incelemeler yaptı!

Ertuğrul Günay Manavgat'ta turistik tesislerde incelemeler yaptı! Ertuğrul Günay Manavgat'ta turistik tesislerde incelemeler yaptı!

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Antalya Manavgat'ta sel sularının zarar verdiği turistik tesislerde incelemelerde bulundu...    Bakan Ertuğrul Günay, Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Evrenseki beldesinde sel sularının zarar verdiği turistik tesislerde incelemelerde bulundu. Bakan Günay'a incelemeleri sırasında Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak ve diğer yetkililer de eşlik etti. Günay, sular altında kalan tesisleri gezerek, işletme sahiplerinden zarar hakkında bilgi aldı. 

     Bu sırada yan yana inşa edilen iki turistik tesis inşaatı dikkatini çeken Bakan Ertuğrul Günay, binalar arasında yeterli boşluk bırakılmadığı yönünde inşaat sahiplerini uyardı. ''Dağ taş bina olmuş'' diyen Bakan Günay, ''Arada insan balkondan balkona atlar. 5'er metreden arada 10 metre olması lazım. İkisinin arasında 6 metre yok. İsterseniz ölçelim'' diye konuştu. 

     Bakan Günay, daha sonra Royal Dragon Otel'e geçerek incelemeleriyle ilgili gazetecilere değerlendirmede bulundu. Bölgede olağan dışı bir yağmur olduğunu ve sel suları nedeniyle turistik tesislerin olumsuz etkilendiğini anlatan Günay, ''Manzara güzel değil. İşin üzüntü verici yanı, son birkaç yıl içinde benzer durumlar yaşanmış olmasına rağmen her yağmurda biz yeni baştan aynı bölgede aynı felaketleri yaşamaya devam ediyoruz'' dedi. 

     Kültür ve Turizm Bakanlığı dışındaki bakanlıklardan da bölgede önlem almalarını rica edeceğini vurgulayan Günay, şöyle konuştu: 

     ''Burada ilk planda gördüğüm 90'lı yıllardan bu yana süre gelen bir yanlış yapılanma, yanlış altyapı düzenlemesi sorunu var. Bunu köprü inşaatında da görüyorsunuz, derelerin akışının yeteri kadar kontrol altına alınmamış olmasında da görüyorsunuz, konaklama tesislerinin yerleşiminde de görüyorsunuz. Halbuki burası Antalya'nın özel bir bölgesi. Hem çevre korumayla ilgisi var, turizm ve tarım açısından özellik taşıyan bir bölge. 90'lı yıllardan bu yana yapılan bütün yerleşimlerin daha düzenli, bölgede yaşanacak hem gelişmeleri hem de doğallık dışı tabiat olaylarını önleyecek bir planlama üzerinde gelişmesi gerekirken ne yazık ki planlama göz ardı edilmiş ve şu anda da bu gezi sırasında hala bu gelişi güzel yapılaşmanın bir ölçüde ne yazık ki sürdüğünü ya da en azından bugün amaçladığımız planlama anlayışına göre, yerleşim anlayışının ötesinde eski alışkanlıkların sürdüğünü gördük.'' 

     Ertuğrul Günay, daha sonra turizmciler ve kamu görevlileriyle basına kapalı görüştü.


AA