Esenler’de çok boyutlu kentsel dönüşüm planı!

Esenler’de çok boyutlu kentsel dönüşüm planı! Esenler’de çok boyutlu kentsel dönüşüm planı!

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, kentsel dönüşüm için hukuki ve ekonomik altyapının hazır olduğunu ve bu doğrultuda riskli evlerde yaşayan vatandaşların kentsel dönüşüm için fedakârlık yapması gerektiğini dile getirdi.Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, 2012 yılında başlatılan kentsel dönüşüm seferberliğinin ilk adresi olan Esenler’de neler yapmayı planladıklarından bahsetti. 

Yeni Akit Gazetesi'nden Mehmet Safa Canat ve Hasan Canat'ın haberine göre“Kentsel dönüşüm hukuki, ahlaki, kültürel, fiziki ve ekonomik boyutu olan bir süreçtir’’ diyen Göksu, ‘’Bu süreç tamamlandığı zaman kentsel dönüşüm gerçekleşmiş olur. Bugün kentsel dönüşüm sadece fiziki değişiklik olarak algılanıyor. Şehirler kendi içerisinde bir aşama geçirirler. Önce sosyal ve kültürel değişim yaşanır, sonra mekânsal değişim yaşanır. Eğer şehirlerde kültürel ve sosyal değişim olmadan mekânsal değişime giderseniz mekânı tahrip edersiniz. Ama sosyal ve kültürel değişimden sonra şehirler değişmeye başlarsa o zaman mekânı inşa edersiniz. Birinde mekânı tahrip edersiniz, diğerinde mekânı inşa edersiniz. Kentsel dönüşümü tek boyutlu olarak değil, çok boyutlu olarak görmeliyiz. Biz de Esenler’de çok boyutlu bir kentsel dönüşüm yapmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar fedakârlık yapacak

Esenler’de binası çürüyen ve yıkılma riski bulunan vatandaşların kentsel dönüşüm çalışmaları için harekete geçmeleri gerektiğinden bahseden Göksu, “Bunun iki yolu var. Birincisi, vatandaşlarımız Esenler Belediyesi’nde Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne gelip binaların incelenmesini isteyecekler ve belediye yetkilileri tarafından bina incelenecek. İkincisi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne müracaat edilecek ve kentsel dönüşüm süreci başlayacak. Bunları anlattığımız zaman bize hemen ‘daireme ne vereceksin?’ sorusu geliyor. Böyle bir şey yok. Devlet, kentsel dönüşüm talebinde bulunduğunuz zaman size ‘tamam, gel, ben senin evinin kontrolünü yapayım, eğer senin evin riskliyse bu evini yık, başka bir yerden ev tut, yeni evin yapılıncaya kadar kiranı ben vereyim, inşaat devam ederken imar harçlarını da almayayım’ diyor. Böylece devlet kendi alacaklarından feragat ediyor. Ayrıca vatandaşa inşaat bitinceye kadar kira yardımı yapıyor. Araç yenilerken bile bu kadar kolaylık sağlanmıyor. Kentsel dönüşüm için devlet nezdinde hukuki ve ekonomik altyapı şu an bitirilmiş durumdadır. Bundan sonrası vatandaşların fedakârlık yapmasından geçiyor” dedi.

Esenler’in 7,4 milyon metrekarelik alanına ek olarak 8,7 milyon metrekarelik deprem için dönüşüm alanı eklendiğini söyleyen Göksu, “Esenler nüfusunun yaşadığı alan 7,4 milyon m2‘dir ve metrekareye en fazla insan düşen ilçedir. Bu yüzden çok sıkışık ve üst üste binaların yapıldığı bir şehir olmuş. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey’in büyük destek ve katkıları ile Milli Savunma Bakanlığı’ndan yeni bir alan aldık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile beraber Türkiye’de ilk ve dünyada sayılı bir kentsel dönüşüm çalışması yapıyoruz. Yaptığımız çalışma kapsamında Esenler’in içinden yaklaşık 40 bin konut transfer edeceğiz. Transfer ettiğimizde burada yeni alanlar açılacak. Biz hem Esenler’i kurtarmış olacağız, hem de İstanbul’da kentsel dönüşüm meselesinde çok önemli bir mesafeyi kat edecek bir süreci başlatmış olacağız. Şu anda inşaatlarımız devam ediyor ve inşallah 2020 yılında konutlarımızı vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Burası Türkiye’nin örnek bir projesi olacak. Bu çalışmamıza Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Bey ve  TOKİ  büyük destek veriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve Esenler Belediyesi olarak bu dönüşüm çalışmalarına devam ediyoruz. Ben hep ‘çocuklarınıza tabut değil, konut bırakın’ diyorum. Neden böyle diyorum? Bana ‘Başkanım, benim 3 tane çocuğum var, ne olacak?’ diyenler var. Çocuklarınıza yıkılacak, tabut olacak konutları verseniz neye yarar? Onun için bu konunun çok önemli bir konu olduğunu belirtmek istiyorum” açıklamasında bulundu.