Esenyurt'ta kentsel dönüşüm çilesi bitmiyor!

Esenyurt'ta kentsel dönüşüm çilesi bitmiyor! Esenyurt'ta kentsel dönüşüm çilesi bitmiyor!

İstanbul Esenler'de kentsel dönüşümle yapılan bir sitenin sakinleri, inşaat şirketinin borçlarını ödeyemediği için alacaklıların da asansörler ile boş dairelerdeki kapı, pencere, mobilya sistemlerini geri sökmeye başladığını söylediler.Esenyurt'un Nine Hatun Mahallesi'nde bulunan 6 katlı 3 bina 2013 yılında kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılıp yerine 17 kat ve 3 bloktan oluşan site olarak inşa edildi. 

Aydınlık Gazetesi'nde yer alan habere göre; inşaat süresi boyunca kira yardımı alan vatandaşlardan bazıları 2 sene boyunca kira yardımının son bulmasıyla birlikte siteye taşındı. 2016'da bitmesi gereken proje, iddialara göre inşaat firmasının borçları nedeniyle tam olarak tamamlanamadı. 

İnşaat şirketinden yaklaşık 100 ile 800 bin lira arasında değişen rakamlarda alacakları bulunan firmalar da bununla birlikte yaptıkları asansör, kapı, parke ve pencere gibi sistemleri sökmeye başladı. İlk etapta hak sahibi 34 hanenin taşındığı siteye, inşaat çalışmaları sona erdikten sonra alınması gereken iskan belgesi de alınamadı. 34 hanenin taşındığı site sakinleri ile sonradan bina satın alanlardan oluşan 130 ev sahibi sorunun bir an önce çözülmesini planlanıyor.

BAŞLADIĞIMIZ YERE DÖNECEĞİZ

Her sabah "Bu gün binadan ne sökülecek?" korkusu yaşadıklarını ve yetkililerin bu sorunu çözmesi gerektiğini söyleyen site sakinlerinden Mustafa Koçak, "Bu gün kapıcılar geldi, mobilyacılar geldi. Yarın asansörcü, camcı gelecek. Onu da sökeceğiz, başladığımız yere geri döneceğiz. Yarın dolu dairelere gelecekler. Devlet kanalıyla çözemezsek, kaba kuvvet kullanacağız. Artık yeter diyoruz. bunların paraları ödenmedi diye biz mağdur durumdayız" dedi.

MÜTEAHHİDE ULAŞAMAYINCA BİZİ TEHDİT EDİYORLAR

Site sakinlerinden Ercan Coşkun ise "Biz kat malikleri olarak binaya geldiğimizde asansörcünün 700-750 bin lira, mobilyacının 600 bin lira, camcıların 180 bin lira bir alacağı vardı. Bunlar ödenmediği için bizi tehdit ediyorlar. Müteahhit ve yetkililere ulaşamayınca bizi tehdit ediyorlar. Biz zaten 5 yıldır bu binaların bitmesi için uğraşıyoruz. Kiralarımızı ödeyemedik dedik ki kendi binalarımıza sahip çıkalım. Burada gördük ki daha beter bir durumdayız. Buraya gelen alacaklılar biz alacaklarımızı alamadığımız için bu alacaklarımıza karşılık yapmış olduğumuz işleri söküp götüreceğiz diyorlar. kapıları, parkeleri , dolapları tamamını söküp götüreceğiz diye bizi tehdit ediyorlar" diye konuştu.

Diğer yandan röportaj talebini kabul etmeyen inşaat şirketinin bir yetkilisi ise, yapılan telefon görüşmesinin ardından sorunun, şirketin yaşadığı finansal sıkıntılardan kaynaklandığını ancak çözüm sağlandığını belirtti.