Eskipazar'da çöken hastane taşınacak!

Eskipazar'da çöken hastane taşınacak! Eskipazar'da çöken hastane taşınacak!

Karabük'ün Eskipazar ilçesinde, 2 yıl önce hizmete açılan 25 yataklı devlet hastanesinin bahçesinde bulunan zemini çöktü.


Karabük Eskipazar'da 2 yıl önce hizmete sunulan 25 yataklı devlet hastanesinin bahçesinde bulunan zeminde oluşan çökme sonra gerçekleşen etüt çalışması sonrası zeminin sağlamlaştırılmasına karar verildi. Artı 49'da yer alan habere göre; yaklaşık 1 yıl devam edecek çalışmalar nedeniyle hastane boşaltılarak, sağlık hizmeti geçici olarak orta okulun ek binasında yer alacak.

Eskipazar Devlet Hastanesi'nin arka bahçesinde bulunan beton zeminde 8 ay önce çökme oldu. Yaklaşık 70 metre uzunluktaki beton alanda aşağı doğru 1 metre çökme meydana geldi. Çökmenin binayı tehdit etmediği belirtilirken, bölgede zemin etüt çalışması başlatıldı.  Zamanla göçük daha da derinleşiyor ve altından geçen yolun kenarında bulunan istinat duvarı ve kaldırımda da çökmeler yaşanıyor. Çökmenin meydana geldiği bölgelere güvenlik şeridi çekilip önlem alınıyor.

TAŞINMASINA KARAR VERİLDİ

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada hastanenin geçici olarak Şehit Cafer Demirhan İmam Hatip Ortaokulu ek binasına taşınacağı kaydedildi. Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Zemin etüdü, proje ve yapım ihalesi Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ve inşaatı 01 Ağustos 2017 tarihinde tamamlanan 25 yataklı Eskipazar Entegre Devlet Hastanemiz 25 Eylül 2017 tarihinden itibaren hizmet vermeye başlamıştır. Hastanemizin kesin kabulün tamamlanmasına müteakip çevresindeki zeminde meydana gelen çökmeler nedeniyle Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüz tarafından teknik rapor tanzim edilmiş ve bu rapor Bakanlığımıza iletilmiştir. Belirtilen rapor doğrultusunda Bakanlığımız tarafından yerinde incelemeler yapılmış, jeolojik hareketlerin tespiti için sondaj faaliyetleri yürütülmüş ve inklinometre cihazı yerleştirilerek ölçümler yaptırılmıştır. Yapılan bu çalışmalar neticesinde; hastane binasında herhangi bir hasar ya da tehlikeli bir durum bulunmamakla birlikte yağışlar neticesinde çevresinde biriken ve yer altında toplanan suların zemini yumuşattığı ve kaymalara yol açtığı tespit edilmiştir."

Çalışmaların yaklaşık 1 yıl devam edeceği kaydedilerek yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Bu durumun hastane binasına zarar vermemesi için hastane çevresinde su drenaj hattı oluşturulmasına ve çöken bölümlerin çimento enjeksiyonu yöntemiyle sağlamlaştırılmasına karar verilmiştir. Yapılacak tüm bu işlemlerin kapsamlı bir çalışma gerektirmesi ve tahminen 1 yıl kadar sürecek olması nedeniyle vatandaşlarımızın ve sağlık çalışanlarının mağduriyet yaşamaması adına hastanemiz geçici süreyle boşaltılacaktır. Hastanemiz tekrar faaliyete geçene kadar sağlık hizmetlerimiz İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ait Şehit Cafer Demirhan İmam Hatip Ortaokulu ek binasında sürdürülecek olup, sağlık hizmet sunumunda herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi için gerekli tedbirler alınmaktadır.''