Etiler Polis Meslek Yüksekokulu projesinden İBB’ye 1.3 milyar TL!

Etiler Polis Meslek Yüksekokulu projesinden İBB’ye 1.3 milyar TL!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin tartışmalı bir satışa sahne olan Etiler Polis Meslek Yüksekokulu projesinden 1.3 milyar TL kazanması bekleniyor. 


Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli'nin haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kasım ayı oturumunda dikkat çekici bazı kararlar alındı. İlk karar İstanbul genelinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde olan yaklaşık 130 dönümlük arazinin satışı ile ilgili alındı. Satıştan elde edilen gelir için ek bütçe hazırlanmasına ilişkin taleple ilgili olarak hazırlanan raporda, Beşiktaş'taki Etiler Polis Okulu'nun yer aldığı yaklaşık 32 bin metrekarelik arazide uygun görülecek projelerin yapılması, alt yapı ve teknik düzenleme çalışması, pazarlama ve satışı ile İBB hasılat payının ödenmesi işi için açılan ihaleyi KİPTAŞ'ın kazandığı belirtildi. Yapılan ihaleye göre İBB'nin bu işten 1 milyar 388 milyon 520 bin gelir elde etmesinin öngörüldüğü bildirildi.

Ayrıca Fatih 6 bin 842 metrekarelik ve 2 bin 486 metrekarelik iki arsanın 181 milyon 905 bin lira, Arnavutköy'de bin 330 metrekarelik arsanın 29 milyon 260 bin lira, Pendik Şeyhli'de 11 bin 909 metrekarelik parselin 29 milyon 775 bin lira, Şile'de 18 bin 996 metrekarelik parselin 21 milyon 845 bin lira, Üsküdar Bulgurlu'da 29 bin 664 metrekarelik arazinin 385 milyon 643 bin 180 lira, Pendik Kurtköy'de 31 bin 460 metrekarelik başka bir arazinin 180 milyon 900 bin lira bedelle satışı için işlemlerin başlatıldığı belirtildi. Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hasılat paylaşımı ve arsa satışında toplam 2 milyar 217 milyon lira ek gelirinin oluşacağı belirtildi. Bu gelirin 2018 yılı bütçesi hazırlıkları sırasında öngörülemediği bildirilerek bütçe hazırlanması talep edildi. Ek bütçe talebi de oy çokluğuyla İBB Meclisi'ne kabul edildi.

BORÇLANMA SINIRI AŞILDI

Kararlara karşı çıkan CHP grubu adına konuşan Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, atık yakma tesisi için yapılan borçlanmayla ilgili olarak “2018 yılı içinde beşinci kez borçlanmaya gidiliyor. Toplam 4 milyar 591 milyon lira borç alınmış oldu. 2018 bütçesinde öngörülen borçlanma 3 milyar 850 milyon liraydı. Bu rakamın çok çok üstüne çıkıldı. Burada hazırladığınız bütçeler gerçekçi değil. İBB kendi öz kaynaklarını kullanmalı, borçlanma doğru değil” dedi. Arsa satış kararlarına da tepki gösteren Sağlam “İBB'nin mülklerini yok pahasına satmayın. Ülkede ekonomik bir sıkıntı var, sıkıntı İBB'ye de yansıyor. Tasarruf yapmalıyız” dedi.

340 MİLYON EURO BORÇ


Kararların birincisi atık yapma tesisi için yapılacak borçlanma ile ilgiliydi. Konuyla ilgili hazırlanan rapora göre İBB Yapım İşleri Müdürlüğü'nün “Atık Yakma Enerji Üretimi Tesisi” projesi için yaptığı çalışmalar kapsamında dış kredi ile finanse edilmesine karar verilen tesisin toplam maliyeti 2 milyar 640 milyon 784 bin Türk Lirası olarak belirlendi.

Dış kredi tutarı da 2 milyar 110 milyon 784 bin lira olarak hesaplandı. Raporda, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın 10 Ekim 2018 tarihli olur yazısı ile konunun uygun bulunduğu bildirildi. Bu kapsamda tesislerin maliyetine denk düşen 340 milyon euro ve sigorta primi tutarında dış borçlanma yapılabilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nden gereken işlemlerin yapılması istendi. Borçlanmanın zaman ve şartlarının belirlenmesi konusunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'a yetki verilmesi komisyonlar tarafından uygun bulundu. Komisyon kararı İBB Meclisi'nde oy çokluğuyla kabul edildi.

Etiler Polis Meslek Yüksek Okulu'nda yıkım başladı!

Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisini KİPTAŞ aldı!