Ev alacaklara uyarı! Fiyatlar artacak!

Ev alacaklara uyarı! Fiyatlar artacak! Ev alacaklara uyarı! Fiyatlar artacak!

Tanyer Yapı Genel Koordinatörü Taylan Tanyer, konut almak isteyen İzmirlilere, “Vatandaşlarımız önümüzdeki 3-4 aylık süreyi iyi değerlendirmeli ve faizlerin daha fazla düşmeyeceğini de göz önüne alarak alım yapmalı” diye tavsiye verdi…


Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklamalarına göre 2018 Eylül’de ayında İzmir’de 6 bin 207 olan konut satışı, 2019 yılı Eylül ayında yüzde 42 oranında artarak 8 bin 830’a çıktı. Konut satışlarında en yüksek paya, İstanbul 23 bin 265 konut satışı ve yüzde 15.8 ile sahip oldu.

Egede İzmir’in haberine göre, satış sayılarına göre İstanbul’u 14 bin 906 konut satışı ve yüzde 10,1 pay ile Ankara, 8 bin 830 konut satışı ve yüzde 6 pay ile  İzmir  takip etti. İpotekli konut satışlarında ise İzmir, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 476,1 oranında artarak 3 bin 981’e ulaştı. Böylece İzmir’de Eylül ayında satılan 8 bin 830 konutun yüzde 45’ini ipotekli satışlardan meydana geldi. Gerçekleşen satışlarda en fazla ilgiyi Buca gördü. 2019 Eylül ayında Buca’da 1313 konut satılırken, Buca’yı ikinci olarak 906 konutla Karşıyaka, üçüncü olarak ise 682 konutla Torbalı izledi.

Fiyatlar artacak

İzmir’de 2019 Eylül’de satılan 8 bin 800 konutun yaklaşık 3 milyar liralık sıcak para akışı sağladığını ifade eden Gözde Grubu Yön. Kur. Bşk. Op. Dr. Kenan Kalı, “Yatırımcılar, bankadaki parasının fazla bir getirisi olmadığını görünce konuta yöneldi. Yaklaşık 2 yıldır zam görmeyen konut sektöründe bir satış patlaması yaşandı. Fakat bu uzun sürmeyecek. Talebin artması ve bitmiş konutların satılmasıyla birlikte önümüzdeki 3 aylık sürecin ardından fiyatlar yaklaşık yüzde 40 ila 50 oranında artacak. Yatırım açısından Buca ve Çiğli önemli konumda. Tavsiyem, ev almak isteyen kişiler çok iyi analiz edip, 3 ay içerisinde karar versinler. Bu saatten sonra da fiyatların düşeceğini sanmasınlar. Tersine hızla yükselecek bir döneme giriyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Fırsat dönemi

 

İzmirliler’in konut alımında mantıklı davranarak uygun ortamın oluşmasını beklediklerini ifade eden Tanyer Yapı Genel Koordinatörü Taylan Tanyer, “Bu bekleyişin ardından gerek konut kredisi ve mevduat faizlerindeki düşüş gerekse dövizin değerlenmemesi yatırımcıyı harekete geçirdi. Vatandaşlarımız önümüzdeki 3-4 aylık süreyi iyi değerlendirmeli ve faizlerin daha fazla düşmeyeceğini de göz önüne alarak alım yapmalı” diye konuştu.

First Class Trust Union Yön. Kur. Bşk Gülçin Okay, “Yüzde 0.99’a inen faiz oranları da konut kredisi kullanımını attırdı. Gayrimenkul alımı yapacaklar faizlerin daha da ineceğini beklemesin. Bir an önce alım yapsın. Özellikle Mart-Nisan gibi yeni yapılan inşaatların maliyetleri yüzde 23 ila 30 oranında artacak, bu da fiyatlara yansıyacak” dedi. DRC Grup Kurucu Ortağı Caner Tan, “Üzerine basarak söylemek isterim ki, konut almayı düşünenler yeni yıla kadar olan süreyi çok iyi değerlendirmeli. Hükümetimiz piyasayı canlandırmak adına elini taşın altına koydu ve faizleri belli bir seviyeye indirdi” diye konuştu.

İzmir gayrimenkul sektöründe hızla büyüyor!