Ev alanlar dikkat! Paranızı geri alabilirsiniz!

Ev alanlar dikkat! Paranızı geri alabilirsiniz! Ev alanlar dikkat! Paranızı geri alabilirsiniz!

Ev sahibi olmak milyonlarca kişinin hayali, bunun için yapılan bazı ödemeleri ise geri alabilmek mümkün. Peki ev aldıktan sonra geri alınan ödemeler neler? Konut alanlar hangi ödemelerini geri alabilir? İşte tüm merak edilenler...Konut kredisiyle ev alanların en çok merak ettiği ve araştırdığı konu 'Ev aldıktan sonra geri alınan ödemeler neler?' oldu. Takvim'de yer alan habere göre; ev alırken sadece bunun ödemesi değil yanında pek çok ödemeler de yapılıyor. Peki kentsel dönüşüm tapu harcı, ekspertiz ücreti ve emlak vergisi geri alınır mı? Bunun için belli başlı şartların karşılanması gerekiyor. İşte tüm merak edilenler...

KENTSEL DÖNÜŞÜM TAPU HARCI

Takvim'de yer alan habere göre; Resmi Gazete'de yayımlanan ve uygulamada olan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ile vatandaşların bazı hakları var. Bu yönetmeliğin 7. maddesine göre ev sahibi olan vatandaşların tapu harcı muhafiyeti oluyor. Bu düzenleme kapsamında ev alırken; belediyelerce alınan ücret ve harçlar, veraset ve intikal vergisi, kullanılacak kredilerden alınan banka ve sigorta muameleleri vergisi için muafiyet hakkı ve noter harcı damga vergisi ödeyen vatandaşlara tapu harcı muhafiyeti sunuluyor. Ev alırken bu ödemeyi yapan kişiler başvuru yapıp ödemelerini geri alabiliyor.

EKSPERTİZ ÜCRETİ GERİ ALINIR MI?

Satın alınan evin değerinin belirlenmesi için uygulanan ekspertiz ücreti ödemesi de geri alınabiliyor. Ekspertiz ödemesi 1200 TL'ye kadar ulaşabiliyor ve fiyatlar değişiyor. Ekspertiz ücretini ödemeniz durumunda banka size bir fatura sunuyorsa bu ücreti geri alamıyorsunuz. Eğer ekspertiz ücret faturası yoksa ya da banka adına kesildiyse bu durumda başvuru yaparak ekspertiz ücretini alabiliyorsunuz.

EMLAK VERGİSİ GERİ ALINIR MI?

Emlak vergisi iadesi yapılıyor mu merak eden vatandaşlara, emlak vergisi iade olabilecek ödemelerden birisi olduğunu fakat belirli şartları olduğunu belirtelim. Satın aldığınız evin 200 metrekare altında olduğunu ve geliriniz olmadığını ispatlamanız halinde bu ödemeyi de geri alabiliyorsunuz. Emekliler, şehit aileleri (dul ve yetimler), gaziler, engelliler ve sosyal güvenlik kurumlarından alınan aylık dışında farklı bir geliri olmayanlara emlak vergisi geri iade ediliyor. İade talebinin son 5 yıl içerisinde yapılması gerekiyor.