Ev alırken bu 3 maddeye dikkat!

Ev alırken bu 3 maddeye dikkat!

Türkiye'nin deprem gerçeğine dikkat çeken Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) üyesi Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, depreme karşı ev alırken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.GYODER üyesi Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olan deprem gerçeğine dikkat çekti. Habertürk'te yer alan habere göre; vatandaşların deprem yönetmeliği ve mevzuatlara uygun konutları tercih etmesi gerektiğinin altını çizen Özgün, verilere göre, Türkiye genelinde 17 milyon 682 bin konuttan yüzde 44'üne denk gelen 7 milyon 762 bininin, Doğal Afet Sigortası (DASK) olmadığını belirtti. Selman Özgün, deprem sigortası olmayan konut sayısındaki yüksek oranın en önemli sebebinin, bilinçsizlik olduğunu dile getirdi. 

 Ev alırken bu 3 maddeye dikkat!

BODRUM VE BİNA YALITIMI

Olası deprem de göz önünde bulundurularak ev alırken dikkat edilmesi gerekenleri aktaran Özgün, "Mutlaka ev aldıkları binanın bodrum katı kontrol edilmeli. Bodrumda rutubet görülmesi, binanın su yalıtımında sorun olabileceğini gösterir. Yalıtımı iyi yapılmamış binaların taşıyıcı sistemlerinin paslanması, deprem sırasında yapının hasar görmesi veya yıkılmasına sebep olabilir" diye konuştu. 

 Ev alırken bu 3 maddeye dikkat!

KOLONLARDA OYNAMA VAR MI?

En önemli hususlardan birinin de kolonlar olduğunu vurgulayan Özgün, "Mutlaka kolonlar da incelenmelidir. Kolonlarda sonradan herhangi bir uygulama yapılıp yapılmadığı çok önemlidir. Kolonlarla birlikte perde uygulamalarının doğru yöntemlerle gerçekleştirilmiş olması da önemli. Binanın zemin katında dükkan varsa kolonlar ve tadilat işlemleri çok daha dikkatli incelenmeli. Kolonlarda oynama olup olmadığı hususu çok önemli" açıklamasında bulundu.

 Ev alırken bu 3 maddeye dikkat!

KAT PLANINI İNCELEYİN

Üçüncü önemli hususun ise kat planını incelemek olduğuna dikkat çeken Özgün, "Bina ve dairenin kat planı istenmeli ve kat planına aykırılıklar olup olmadığı kontrol edilmeli ve bu konuda uzman desteğine başvurulmalı. Ev almak isteyen kişiler bu yüzden dairenin olduğu binayı inşaat mühendislerine inceletebilir. Zemin etüt raporu da incelenmelidir" şeklinde konuştu.

 Ev alırken bu 3 maddeye dikkat!

YÖNETMELİK VE MEVZUATLARA UYGUNLUK

Genel olarak binanın deprem yönetmeliği ve ilgili mevzuatlara uygunluğu tespit edilen konutların tercih edilmesi gerektiğini dile getiren Özgün, "Konut alınmak istenen bölgenin deprem riski, ısı yalıtımı, kat mülkiyeti ve hazır beton teknolojisi gibi konular da büyük önem arz ediyor" dedi. 

Ev alırken bunlara dikkat!

O ilden konut alacaklar dikkat!