28 / 05 / 2022

Ev kredisi çekenler dikkat!

Ev kredisi çekenler dikkat!

İstanbul’da yaşayan bir vatandaş konut kredisi aldı. Kredi borcu devam ederken yaşamını yitirdi. Hayat sigortasının süresi dolmuştu ve banka ile sigorta bildirmemişti. Aile, kalan borçla ilgili olarak hukuk mücadelesi başlattı. İşte yaşananlar...Konut alma hayali kuran vatandaş, bankadan 10 yıl vadeli kredi çekerek ev satın aldı. Ödemenin 3’üncü yılında ise hayatını kaybetti. Borç da ailesine kaldı.

BANKADAN VE SİGORTA ŞİRKETİNDEN OLUMSUZ CEVAP


Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, aile borcun ödenmesi için banka ve sigorta şirketine başvuru yaptı. Fakat olumsuz yanıt aldı. Kredi kullanırken yaptırılan hayat sigortası 9 ay önce bitmiş ancak poliçe yenilenmemişti. 

Banka, sigorta şirketinin ödeme yapmadığını iddia etti. Sigorta şirketi de şartnameye göre 6 aylık sürenin geçtiğini ve yenileme yapılamayacağını savundu. Aile mahkemeye başvuru yaptı.

MAHKEME DAVAYI REDDETTİ


Tüketici Mahkemesi, banka ve sigorta şirketinin haklı olduğunu belirterek davayı reddetti, aile de Yargıtay’a başvurdu.

YARGITAY KARARI BOZDU


Yargıtay, ihtiyati sigortalarda kredi süresi içinde yenileme zorunluluğunun kredi kullanana, yenilemeye dair bilgilendirme yapma sorumluluğunun ise kredi kuruluşuna ait olduğunu bildirdi. Yaşanan olayda tarafların ortak kusurlu oldukları ve kusur oranlarının belirlenerek karar verilmesine hükmetti.

BANKA YÜZDE 40 KUSURLU


Dava yeniden görüldü ve bilirkişi raporuna göre, banka yüzde 40 kusurlu bulundu. Mahkeme, bankayı 9 bin 758 lira tazminata mahkum etti. Kararda, avukatın güncelleme yaptığı yeni tazminat miktarı ile ilgili olarak ayrı bir dava açabileceği de bildirildi Aile şimdi tekrar dava açmaya hazırlanıyor.

Hangi bankaların konut kredisi faiz oranları yüzde 2’nin altında?