05 / 02 / 2023

Ev parası yastık altından çıkıyor

Ev parası yastık altından çıkıyor

Projelerdeki arz yarışına ortak olup kredide en uygun koşulları sağlama yarışına giren bankalar, faizi yüksek tutunca tükekiciyi yeteri kadar cezbedemedi Konut Sektör Araştırması 2007'ye göre, son 2 yılda ev alanların yüzde 62'si kendi birikimlerini kulla

Gayrimenkul sektörünün son 2 yılda büyük sıçrama yapması sonucu üretilen on binlerce yeni konutun büyük bir kısmı İstanbul'da inşa edildi. Konut ihtiyacının had safhada olduğu ve irili ufaklı pek çok firmanın durmadan proje ürettiği bu dönemde ev almak isteyenlerin önündeki en büyük engel ise finansman sorunu oldu. İşte bu durum konut kredilerini gündeme taşıdı ve bankalar tüketicinin bu ürünü maksimum seviyede kullanabilmesi için faiz indirme yarışları bile başlattı. Ancak araştırmalar gösteriyor ki, ev sahibi olmak isteyenlerin bir kısmı kredi imkanından yararlansa da önemli bir kesim hâlâ birikmiş parasını kullanıyor.


Yeşilvadi en beğenilen proje


TNS Piar araştırma şirketinin Mayıs-Temmuz 2007 tarihleri arasında İstanbul'da yaşayan 757 kişi ile gerçekleştirdiği Konut Sektör Araştırması 2007'ye göre, son iki yıl içinde ev alanların yüzde 62'si kendi birikimlerini kullanmış. Bu oran siteden ev alanlarda yüzde 68'e çıkarken, sokak arasından ev alanlarda yüzde 56.4'e düşmüş. Soruların çoktan seçmeli olarak yanıtlandığı araştırmaya göre, banka kredisinden yararlananlar ise yüzde 41'lik bir kesimi oluşturuyor. Yani, son 2 yıl içinde siteden ev satın alanların beşte üçünden fazlası, sokak arasından ev satın alanların ise yarısından çoğu finansmanını kendi birikimleri ile sağlamış. Araştırmanın projeler ve firmalarla ilgili kısmında 'en beğenilen proje' sorusuna tüketicilerin yüzde 30.2'si 'Hatırlamıyorum' yanıtı verdi. Ancak geri kalan kısmın cevapları arasında ortalama yüzde 6.2 tercih edilme oranı ile Kiptaş'ın Yeşilvadi projesi birinci oldu. Yeşilvadi'yi yüzde 5.8 ortalama tercih oranı ile Han Yapı'nın Beylikdüzü'ndeki İsthanbul Evleri projesi izledi. En beğenilenler listesinde 3'üncü sırayı ise KC Group'un Bahçeşehir'deki Şehr-i Bahçe projesi aldı.


Beşyıldız'dan ev almak istiyorlar


Ev sahibi olmak isteyenlerin proje tercihleri de aşağı yukarı belirlenmiş durumda. Öyle ki, araştırmaya katılan toplam 757 kişiden 516'sı bu soruya hayalindeki projenin ismi ile yanıt veriyor. Tüketicinin yüzde 2.9'u Ekşioğlu'nun Beşyıldız Çekmeköy Evleri'nden, yüzde 2.1'I Kemer Koru Evleri'nden, yüzde 1.7'si İsthanbul Evleri, My City ve Yeşilvadi Konakları'ndan ev almak istiyor.


Aynı araştırmada konut kredisinin tercih edilmemesine neden gösterilen en önemli unsur ise faiz oranlarının yüksekliği oldu. Araştırmaya katılanların yüzde 58'lik kısmı faizlerin yüksekliğinden şikayet etti. Konut kredisi kullanmayı reddedenlere başka bir gerekçe olarak da bürokratik işlemlerin çok yoğun olması ve vadelerin kısa olması gösteriliyor. Tüketiciyi konut kredisinden uzak tutan diğer etmenler ise şöyle sıralandı: Kredi almak için gerekli prosedürlerin açık, net ve anlaşılır olmaması, geri ödeme vadelerinin kısa olması, kredi kullanımı sırasında alınan masraf ve komisyonların fazla olması, esnek geri ödeme planının olmaması, gerekli görülmemesi, güvenilir olmaması.


Mortgage ile ilgili soruların karşılığında tüketicilerin yüzde 87'sinin sistemi duyduğu sonucu ortaya çıkıyor. Ancak, sistem hakkında çok bilgi sahibi olanlar yalnız 5'te 1'lik kesimi oluşturuyor. Araştırmaya katılanların yüzde 34'ü mortgage'ı duysa da hakkında hiç bilgi sahibi değil. Ayrıca, araştırmanın ortaya koyduğu bir başka sonuç da gösteriyor ki, sokaktan ev alanların çoğu mortgage'ı 'kira öder gibi ev sahibi olma sistemi' şeklinde benimserken, siteden ev alanlar ise sistemi 'uzun ödeme vadesi ile ev sahibi olunması' biçiminde algılıyor. Her iki gruptaki tüketiciler de mortgage'ı düşük faizli kredilerle ev sahibi olma imkanı olarak nitelendiriyor.


Site yaşamı için Sarıyer ve Kadıköy tercih ediliyor İmkânların cazip olması durumunda yaşanılan semtten daha uzak bir yerde ev almayı düşünen tüketicilerin Anadolu yakasındaki tercihi Kadıköy olurken, Avrupa yakasında oklar Sarıyer'i gösteriyor. Öyle ki, siteden ev almayı planlayanların yüzde 17.3'ü Sarıyer'de yaşamak istiyor. İstanbul'un konut projeleri bakımından zengin semtleri Bahçeşehir, Ümraniye ve Küçükçekmece de tercih listesinin üst sırlarında yer alırken Çekmeköy ve Kemerburgaz gibi gözde proje bölgelerinin alt sıralara düşmesi dikkat çekiyor. Öte yandan; Beykoz, Ayazağa, Eyüp, Maltepe, Üsküdar ve Tuzla site yaşamı için en az ilgi gören semtler olarak ifade edildi.


 


2 yıl içinde ev satın alınması düşünülen siteler


Beşyıldız Çekmeköy Evleri 2,9


Kemer Koru Evleri 2,1


İstanbul Evleri 1,7


My City 1,7


Yeşilvadi Konakları 1,7


Silivri Konutları 1,6


Yeşilvadi Evleri 1,6


İstinye Park 1,4


Eston Şehir 1


19 Mayıs Konakları 1


Banu Evleri 1


Tarabya Residence 1


Şelale Space Center 0,6


Pendik Aydos Evleri 0,6


Halkalı Toplu Konutları 0,6


Kiptaş, site belirtmeyen 0,6


Olympiakent 0,6


TOKİ 0,6


Acarkent 0,4


Ayazma Park Evleri 0,4


Dragos Konakları 0,4


Sinpaş, site ismi belirtmeyen 0,4


Tuzla Konutları 0,4


Uphill Court 0,4


Yeşilköy Konakları 0,4


My Country 0,2


Şehr-i Bahçe 0,2


Başakşehir 5 Etap Evleri 0,2


My Town 0,2


60'lılar Sitesi 0,2


Armina Evleri 0,2


Ata Sitesi 0,2


Çamlıca Konakları 0,2


Dora Park 0,2


Evraka 0,2


Fly Inn 0,2


Gülİstanbul Evleri 0,2


Güney Konutları 0,2


Kınalı Evler 0,2


Koza Isparta Kule Evleri 0,2


Lagün 0,2


Millenium Park 0,2


My World 0,2


Pelican Hill 0,2


Pelikan Evleri 0,2


Trend 0,2


Yakacık Country 0,2


Yeşilvadi Residence Konaklar 0,2


Diğer 1,9


Siteye karar vermeyenler 68


Beşyıldız Çekmeköy Evleri 2,9


Kemer Koru Evleri 2,1


İstanbul Evleri 1,7


My City 1,7


Yeşilvadi Konakları 1,7


Silivri Konutları 1,6


Yeşilvadi Evleri 1,6


İstinye Park 1,4


Eston Şehir 1


19 Mayıs Konakları 1Geri Dön