Evi olmayana TOKİ'den konut fırsatı!

Evi olmayana TOKİ'den konut fırsatı! Evi olmayana TOKİ'den konut fırsatı!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ), inşa ettiği 8.500 konut, 20 yıla varan vade ve 185 liradan başlayan taksit avantajları ile satışa çıkarılıyor. 
Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre;  Türkiye'nin farklı noktalarında konut üretimine devam eden TOKİ, bu yıl özellikle dar gelir grubuna odaklanmış projeler hayata geçiriyor. 

 

Birçok ilde satışa çıkan TOKİ, 185 liradan başlayan taksitlerle ev satıyor. Ev fiyatları 55 bin 681 liradan başlıyor. Satışa sunulan konut adedi 8.500'ün üzerinde. Emekli, alt gelir grubu dahil tüm kesimlere hitap eden konutlar 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 şeklinde tasarlandı. 

 

TOKİ'den ev sahibi olmak isteyenlerin satışa sunulan konutlar için Halkbank ve Ziraat Bankası'na başvuru yapmaları gerekiyor.  Başvurunun hangi bankaya yapılacağı konutun özelliğine ve bulunduğu ile göre değişiyor. Peşinat olarak konut değerinin en az yüzde 10'u kadar ödeme yapılması gerekliyor. Alt gelir grubuna yönelik daireler için ödenecek peşinat 10 bin liradan başlangıç gösteriyor. 

 

DAR GELİRLİ İÇİN ÖRNEK HESAPLAMA
Örneğin;  Ankara  Mamak Gülseren Mahallesi 3. Etap 2. Bölge'den alt gelir grubu olarak ev almak isteyenler kişiler  1+1 daire almak isterse 83 bin 437 lira ödeme yapmaaları gerekiyor. 10 bin lira peşinat verenler kalan parayı 180 ay (15 yıl vadeyle) ödeme hakkına sahip oluyorlar. Bunun aylık taksidi 408 liraya denk geliyor. Eğer 20 bin lira peşin ödemesi yapılır ise  20 yıla kadar vade ve 264 liradan başlayan taksitle ev sahibi olunabiliyor.