15 / 08 / 2022

Evlenmek isteyen gençler dikkat! Devletten 16 bin Türk Lirası karşılıksız çeyiz desteği!

Evlenmek isteyen gençler dikkat! Devletten 16 bin Türk Lirası karşılıksız çeyiz desteği!

Evlenmeyi düşünen fakat maddi sebepler dolayısıyla zorlanan gençlere devletten sevindici haber geldi. Devlet tarafından toplam 16 bin lira karşılıksız ödeme yapılıyor. Süre ve yaş kısıtlaması bulunurken paralar hak sahibi vatandaşların banka hesaplarına 30 gün içerisinde yatırılıyor.Evlenmeyi düşünen fakat maddi sebepler dolayısıyla zorlanan gençlere devletten sevindici haber geldi. Devlet tarafından toplam 16 bin lira karşılıksız ödeme yapılıyor. Süre ve yaş kısıtlaması bulunurken paralar hak sahibi vatandaşların banka hesaplarına 30 gün içerisinde yatırılıyor. 

Vatan'ın yaptığı habere göre, evlenmek isteyen fakat maddi sorunlardan dolayı zorlu çeken gençlere müjdeli haber geldi. Devlet desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşlar başvuruda bulunabiliyor. Ödemeler karşılık beklemeksizin devlet tarafından yapılıyor.  27 yaşına basmadan ilk evliliklerini yapan gençlere devletten maddi destek geliyor. Çeyiz hesabı adı verilen bu destek ile kişi başı 16 bin Türk Lirasına kadar uzanan  yardım alabilirken, iki tarafın da başvurması durumunda iki katına yükselebiliyor. Ancak bu yardımı alabilmek için evlenecek çiftin sağlaması gereken bazı koşullar var. Bu koşulları sağlayan çiftler, toplamda 32 bin Türk Lirasına kadar uzanan devletten çeyiz hesabı desteği alabilecekler.

 Evlenmek isteyen gençler dikkat! Devletten 16 bin Türk Lirası karşılıksız çeyiz desteği!

Türkiye gazetesi yazarı İsa Karakaş bugünkü köşesinde "Evlilikten önce çeyiz hesabı açmanın avantajları" başlığıyla çeyiz hesabı hakkında merak edilen ayrıntıları yazdı.

Türkiye gazetesindeki köşesinde  çeyiz parası hakkında bilinmeyenleri anlatan İsa Karakaş yazısına"Pandemi, döviz kuru, enflasyon ve dünyadaki diğer gelişmelere bağlı olarak gençlerin evliliği gittikçe zorlaşmaktadır. Bu faktörlerin de etkisiyle artan maliyetlerle birlikte evlilik maliyetleri de gittikçe katlanmaktadır." sözleriyle başladı ve şu şekide devam etti:

"Diğer yandan evlilik ve dolayısıyla ailenin kurulması ve devamı sağlıklı bir toplum için hayati öneme sahip bulunmaktadır. Buradan hareketle ülkemizde devlet evliliği teşvik etmek için birtakım desteklemelere ilişkin düzenlemeler yapmıştır. Ancak bu düzenlemeden toplumun çoğunluğu özellikle de gençler haberdar değil. Oysaki devlet uzun süreden beri sadece evlenecek olanlara mahsus çeyiz parası katkısında bulunmaktadır.

Bu destek için evlilik öncesinde mevduat hesabı, katılma hesabı veya özel cari hesap açılarak öngörülen şartların yerine getirilmesi ile devletten alınabilmektedir.

 Evlenmek isteyen gençler dikkat! Devletten 16 bin Türk Lirası karşılıksız çeyiz desteği!

Açılacak çeyiz hesabıyla en az 3 yıl birikim yaparak 27 yaşınızı doldurmadan önce evlilik yapılması hâlinde toplam birikimlerin %25’i kadar devlet katkısı elde etmenin yanı sıra ayrıca bu birikimlerden kâr payı getirisi de elde etmek mümkün bulunmaktadır."

Çeyiz hesabının koşullarını anlatan Karakaş, "Bütün Türk halkının bankalarda çeyiz hesabı açarak bahse konu katkıdan belirli şartlarla faydalanabilmektedir. Bunun için katılımcı, çeyiz hesabının açılış tarihinde, bir defaya mahsus olmak üzere, hesabına öngörülen üst sınırı aşan bir tutar yatırabilir." dedi.

İsa Karakaş, yatırılacak  paranın 42.425,20 Türk Lirasını geçemediğini belirterek yazısına şu cümlelerle devam etti: 

"Çeyiz hesabı açılışında katılımcı ile banka arasında sözleşme ve gerektiğinde ürün işleyiş detaylarını içeren müşteri talimatı düzenlenir. Katılımcının aynı anda birden fazla aktif çeyiz hesabı bulunamaz. Sadece bir hesap açması gerekmektedir.

18 yaşından küçükler adına veli veya vasisi tarafından çeyiz hesabı açılabilecektir.

Çeyiz hesabı, katılımcıyı hak kaybına uğratmayacak şekilde bankalar arasında taşınabilmektedir. Hesabın taşınmasına ilişkin olarak gerekli olan her türlü bilgi ve belgenin eksiksiz bir şekilde hesabın taşındığı bankaya iletilmesi ile bu işlemlerden doğacak her türlü hak kaybı ve zararın karşılanmasından hesabın hâlihazırda bulunduğu banka sorumludur.

Hesabın taşınması sebebiyle katılımcıların hesap getirilerinden kesinti yapılamaz ve ücret, komisyon ve benzeri çeşitli adlar altında tahsilat yapılamaz."

Çeyiz hesabı ile alakalı ödemelerin düzenli ödeme şeklinde yapılması gerektiğini anlatan Karakaş, 2022 yılı için geçerli olan düzenli aylık ödemelere ilişkin alt sınır 282.83 Türk Lirası olduğunu üst sınırın ise 2.828,34 Türk Lirası olduğunu belirtti ardın ise şu cümleleri kurdu:

"Ödemelerin 3 aylık ödeme planına göre yapılması durumunda aylık alt ve üst sınırların 3 katı geçerlidir. Düzenli ödemeler, alt ve üst sınırlar dâhilinde kalınmak kaydıyla, farklı tutarlarda yapılabilir.

Katılımcılar ilgili ay veya 3 aylık dönem içerisinde toplamda üst sınırı geçmeyecek şekilde birden fazla ödeme yapabilir. Sözleşme dâhilinde yapılan ödemeler toplamı alt sınıra ulaştığı veya alt sınırı geçtiği durumda katılımcı ilgili ay veya 3 aylık dönem için düzenli ödemesini tamamlamış sayılır."

Evlenmek isteyen gençler dikkat! Devletten 16 bin Türk Lirası karşılıksız çeyiz desteği!

Katılımcının devlet katkısına hak kazanabilmesi için; Evlilik tarihinden önce en az 3 sene boyunca hesaba düzenli ödeme yapması ardından da 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapmasıyla hesabını işletmesi gerektiğini anlatan İsa Karakaş, yazmaya şu sözlerle devam etti:

"Devlet katkısı katılımcı tarafından çeyiz hesabına yapılan düzenli ödeme sürelerine göre aşağıdaki şekilde hesaplanmaktadır. Buna göre düzenli ödeme süresi;

36 ile 47 ay olanlar için hesaptaki birikim tutarının %20'sidir; ancak ödenecek tutar 11.840,63 Türk lirasını geçmemektedir.

48 ile 59 ay olanlar için hesaptaki birikim tutarının %22'sidir; ancak ödenecek tutar 13.662,26 Türk lirasını geçmemektedir.

60 ay ve üzeri olanlar için hesaptaki birikim tutarının %25'idir; ancak ödenecek tutar 16.394,72 Türk lirasını geçmemektedir."

Devlet katkısının, hak sahibi vatandaşa çeyiz hesabının bulunduğu banka ile ödendiğini ve evlilik sonrası 6 ay içinde uluslararası aile cüzdanı ve ilk evliliği olduğunu ispatlayan Nüfus Hizmetleri Kanunu nedeniyle ilçe nüfus müdürlüklerinden alınan belgeyle çeyiz hesabının bulunduğu bankaya müracaat etmesi gerektiğini belirten Karakaş, yazısını şu cümlelerle noktaladı:
 

"Banka ay içerisinde yapılan devlet katkısı ödeme başvurularını kontrol eder ve takip eden ayın ilk 10 iş günü içerisinde Bakanlık tarafından hazırlanan form çerçevesinde tek liste hâlinde Bakanlığa iletir. Bakanlık, bankalar tarafından gönderilen belgelerin ulaşmasını takip eden 30 iş günü içerisinde, ilgili bilgi ve belgeleri kontrol eder ve devlet katkısının çeyiz hesabının bulunduğu bankaya aktarılmasını sağlar.

Katılımcılara sadece tek çeyiz hesabı için devlet katkısı ödenir. Birden fazla çeyiz hesabı açılması durumunda hesaplar birleştirilemez ve katılımcının devlet katkısı için başvurduğu ilk hesaba devlet katkısı ödenir."

PTT’den veriliyor! Şartları taşıyıp başvuran herkese 700 TL ile 850 TL arasında ödeme yapılıyor! 

230 milyon TL yardım hesaplara yattı! ATM’lerden paranızı almayı unutmayın!

HalkBank’tan ev hanımlarına sıfır faizli kredi! Devlet kadınlara 100 bin TL verecek…Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.