08 / 08 / 2022

Eyüpsultan'da özel okul inşaatı için evlere yıkım!

Eyüpsultan'da özel okul inşaatı için evlere yıkım!

Eyüpsultan'da evlerin arkasına Revna Yapı İnşaat tarafından yapılacak olan Özel Kavram Okulu'nun inşaatı için evlerin yıkılması gerekiyordu. Ev sahipleri, yıkımın gerçekleşmemesi için mahkemeye başvurdu...Eyüpsultan'da yapı kayıt belgesi bulunan evlerin arkasına Revna Yapı İnşaat tarafından yapılacak olan özel Kavram Okulu'nun inşaatı için Eyüpsultan Belediyesi yapı ruhsatı verdi. Okulun yapılması için evlerin yıkılması gerekiyordu.

İki mahkemenin verdiği yıkımın iptal edilmesi kararına rağmen özel okul inşaatı için bir ailenin evi Eyüpsultan Belediyesi tarafından yıkıldı. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre iki mahkemenin yıkımın iptal olması kararı vermesine karşın tebligat göndermeden Bodur ailesine ait ev Eyüpsultan Belediyesi tarafından yıkıldı.

2018'in yılının okulun inşaatına başlanırken; 2019'un başında yıkılmak istenen evlerin sahiplerine inşaat sahipleri sözlü tacizlerde bulundu. Ev sahipleri; müteahhit, belediye ve zabıta tarafından sürekli olarak rahatsız edilirken, Revna Yapı İnşaat ev sahiplerine 25 bin TL teklif etti. Teklifin kabul edilmemesi üzerine bu miktar 80 bin TL ulaştı. Ancak ev sahipleri Temmuz 2019'da mahkemeye başvurdu.

TEBLİGAT GÖNDERİLMEDEN YIKIM GERÇEKLEŞTİ

13 Aralık 2019’da 4’üncü ve 5’inci idare mahkemeleri tarafından yıkımı durdurma kararı alındı. Karar üzerine ev sahipleri rahat etti. Yıkılmak istenilen 5 evden 2’si daha önceden müteahhitin teklifini kabul etmiş ancak durumu mahkemeye taşıyan 3 ev hukuki mücadelelerini sürdürmüştü. Hukuksuzluklar da bu noktada başladı. Önce Bodur Ailesi dışındaki diğer 2 hane müteahhitten gelen 275 bin TL'lik teklifi kabul etmiş ve evlerinden çıkmışlardı. Ancak Bodur Ailesi, 60 senedir sahip oldukları bu evden ve yaşanmışlıklarından vazgeçmedi.. Müteahhitin teklifini geri çevirdiler ve evlerinde oturmaya devam ettiler. 

13 Ocak 2020’de müteahhitle anlaşma yapan diğer iki evin yıkımı için zabıta ekipleri iş makineleriyle Defterdar mahallesi Mutlugül sokak’a geldi. Ancak zabıtaların elinde Eyüpsultan Belediyesinden gelen yıkım emirlerinin arasında Bodur Ailesi’nin evi de görünüyordu. Oysa yıkıma gelinmeden önce Bodur Ailesi’ne tebligat gönderilmemişti. Şefik Bodur, yıkım için gelen ekibe elindeki mahkeme kararlarını göstermesine rağmen zabıta “Bizim elimizde de Eyüpsultan Belediyesinden gelen yıkım izni var” dedi. 13 Ocak Pazartesi akşamı, apar topar eşyaları sokağa atılan Bodur Ailesi’nin evi kepçelerle yıkıldı. Mağdurların şikâyetleri sonuçsuz kaldı. Şefik Bodur’un çocukları; Betül Bodur ve Oğuz Bodur, tüm şikayet mercilerine başvurdular. CİMER ve İBB Beyaz Masa’ya başvuran Bodur Ailesi başvurdukları her yerde Eyüpsultan Belediyesine yönlendirildi. 

Hukuki süreç

Yıkılan 5 evi mahkemede temsil eden avukat Barış Kışo süreçle ilgili olarak şunları söyledi:

“Belediye yıkım kararı verdikten sonra biz bununla alakalı olarak yürütmenin durdurulması kararını aldık. Belediye ve müteahhit firma istinaf mahkemesine gittiler. İstinafa da itiraz ettik ve lehimize karar çıktı. Akabinde de bu süreç yaşandı”. Barış Kışo, durumun hukuksuzluğunu bir kez daha belirtti. 4’üncü İdare Mahkemesinin verdiği kararda, “3194 sayılı yasanın geçici 16’ncı maddesi uyarınca 29/12/2018 tarihli yapı kayıt belgesi düzenlenmş olduğuna göre, 775 sayılı yasanın 18’inci maddesi uyarınca işlem tesis etme olanağı kalmayan yapı hakkında anılan madde uyarınca yıkım içerikli olarak tesis edilen dava konusu tahliye tebligatı işleminde hukuka uyarlık bulunmamaktadır” denilerek ve 5’inci İdare Mahkemesinin de aynı yöndeki kararına atıfta bulunularak yıkımın iptaline karar verildi. Daha sonra Eyüpsultan Belediyesi ve Revna Yapı İnşaat kararı istinafa taşıdı ancak istinaf mahkemesi de Bodur Ailesi’ni haklı gördü.