Faiz indirimleri emlak piyasasını hareketlendirdi!

Faiz indirimleri emlak piyasasını hareketlendirdi! Faiz indirimleri emlak piyasasını hareketlendirdi!

Konut kredisi faiz oranlarının 0,99’a düşürmesi emlak sektörünü canlandırdı. Geçtiğimiz dönemde yüksek seviyede bulunan kredi faizleri nedeniyle konut satın almak isteyen ihtiyaç sahipleri bekleme pozisyonuna girdi.


Konut kredi faizlerinin 0,99’a düşürülmesiyle konut satın almak isteyen ihtiyaç sahiplerinin harekete geçtiğini belirten Tapucom kurucu ortağı Emre Erşahin, “Bu hareketlenme uzun süredir ertelenmiş bir talepten kaynaklanıyor. Tapu.com olarak ikinci elde ihtiyaç sahiplerine cazip fırsatlar sunuyoruz. Faizlerin inmesiyle aylık satış hacmi rekorlarımızı kırdık” dedi.

İkinci el konutlara ilgi artıyor

Kredili satışlar ikinci el konut piyasasını canlandıran faiz indirimlerinin ardından sıfır konut piyasasına şimdilik yansımadığı kaydedildi. Eylül ayı TUİK verileri değerlendirildiğinde Türkiye'de ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42 artarak yaklaşık 96.000 seviyesine ulaştı. İlk defa satılan sıfır konut sayısında ise bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 15 düşüş gösterdi.

Ekspertiz değerinin altında tapu fırsatları

Tapu sahibi olmak isteyen ihtiyaç sahiplerine uygun fiyatlı alternatifler yarattıklarını söyleyen Erşahin, şu ifadeleri kullandı: “30 ilden, 20.000 TL’den başlayıp 475.000 TL’ye uzanan cazip tapu seçenekleri sunuyoruz. Portföyümüzde ekspertiz değerinin altında tarla, konut ve ticari her türlü gayrimenkul var. Bu tapular ekspertiz değerinin altında olduğu için mevcut kredi faiz oranlarıyla avantajlı bir şekilde alırken kazanılabilir.”

Tapu satışında hız rekoru

Tapucom’da satışı yapılan tapuların ekspertiz raporuna sahip olduğunu ve buna paralel olarak dasatılan her 5 tapudan 1’inin 15 gün içinde satışının yapıldığını ve 24 saat içerisinde bile topladığı tekliflerle rekor sayılacak hızlarda tapu devri aşamasında olduklarını kaydeden Erşahin, “Gayrimenkul fiyatının şeffaf ve rekabetçi bir ortamda, alıcıların teklifleriyle belirlenmesini sağlıyoruz, şeffaf bir piyasada bilinçli alıcıların vereceği tekliflerle bir gayrimenkulün piyasa değerini bulabileceği düşüncesi üzerine kurduğumuz sistemde her gün işlem sayımızı artırıyoruz” diye konuştu.