Faiz indirimleri sonrasında konut satışları toparlanıyor!

Faiz indirimleri sonrasında konut satışları toparlanıyor!Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüş durma noktasına gelen konut satışlarını tekrar canlandırdı. Konut satışları Temmuz’da toparlanma sinyalleri gösteriyor.


Merkez Bankası’nın Temmuz sonunda repo faizlerini düşürmesi ile büyük oranda gerileyen konut kredisi faiz oranları Temmuz ayında gösterdiği kısmı düşüş sonrasında konut kredisi kullanımını ve konut satışlarını canlandırdı. 

Kredipazarı'nda yer alan habere göre; Temmuz ayında konut satışlarında görülen toparlanma sinyallerinin Ağustos ayında yaşanan faiz indirimleri ile daha da hızlanması bekleniyor. Ekonomideki toparlanma sinyalleri, yüksek faiz etkisiyle sıkıntılı bir dönem geçiren konut sektöründe de kendini göstermeye başladı. 

Temmuz ayında konut satışları, hazirana göre yüzde 67 artarak 102.236 ile son 4 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Böylece, 4 ay aradan sonra hazirana göre arttı. İpotekli konut satışları da bir önceki aya göre yüzde 78 artarak 13.64 ile 4 ayın zirvesine ulaştı. İlk defa satılan konut sayısı temmuzda hazirana göre yüzde 67 artarak 38.931'e çıktı.

Yabancıya konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 47, bir önceki aya göre ise yüzde 55 artarak 4 bin 192 adet oldu. Yabancıya satışta tarihin en yüksek temmuz rakamı görüldü. Yılın ilk 7 ayında ise 2018'e göre yüzde 63'lük artışla 24.144 konut yabancıya satıldı.

Özel bankalardan konuta özel faiz indirimi!