Konut satışları zirve yapacak!

Konut satışları zirve yapacak! Konut satışları zirve yapacak!

İZTO meclis üyesi ve KAMDER başkanı Niyazi Gültekin, faiz indirimi sonrasında konut satışlarının ne durumda olacağına ilişkin açıklamalarda bulundu. Gültekin, konut satışları zirve yapacak dedi ve yeni yapılacak konutların daha pahalı olacağına dikkat çekti...Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan 4’lü kredi paketinde konut kredisi faizleri cumhuriyet tarihindeki en düşük seviyesine indi ve yüzde 0,64 oldu.

İZTO meclis üyesi ve KAMDER başkanı Niyazi Gültekin faiz indirimi ile koronavirüs salgını sürecinde gerileyen konut satışlarının zirveye ulaşacağını belirtti. 

Kamu Bankaları’nın 4’lü kredi paketinde konut sektörüne çok büyük destek geldi. Sıfır konutta faiz oranları 0,64’e, ikinci elde yüzde 0,74’e geriledi. Vadeler ise 180 aya uzatılırken İstanbul,  İzmir  ve Ankara’da kredi kullanım miktarı 500 bin TL’den 750 bin TL’ye yükseltildi.

İzmir Ticaret Odası meclis üyesi ve Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği (KAMDER) başkanı Niyazi Gültekin konut kredisi paketine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CUMHURİYET TARİHİNDEKİ EN DÜŞÜK ORAN

Niyazi Gültekin, konut satışlarının Kovid-19 etkisiyle yarı yarıya düştüğü belirtti ve bu dönemde açıklanan desteğin sektörü canlandıracağını ifade etti. Açıklanan konut kredi faizlerinin Türkiye tarihindeki en düşük konut kredisi faiz oranı olduğuna vurgu yapan Gültekin, “Piyasaların en iyi olduğu 2013 yılında bile konut kredisi faiz oranları 0,68’e kadar inmişti. Bugün açıklanan konut kredisi faiz oranları tarihteki en düşük oran. Faiz indiriminin etkisi anında sektöre yansıyacaktır. Pandemi etkisiyle nisanda yüzde 55 düşen konut satışları haziran itibariyle yeniden yükselişe geçecektir. Normalleşme sürecinin de başlamasın etkisiyle konut satışları zirveyi görecektir" şeklinde konuştu. 

NORMALLEŞMEYLE BİRLİKTE SATIŞ OFİSLERİ VE ŞANTİYELERDE ÇALIŞMALAR HIZ KAZANACAK

Normalleşme sürecinin başlaması ile beraber satış ofisleri ve şantiyelerdeki faaliyetlerin de hızlanacağını dile getiren Gültekin, "Normalleşme sürecinin başlaması sektöre pozitif yansıyacak. Hem ofislerde hem de şantiyelerde sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralları gözetilerek çalışmalara hız verilecek. Faiz indiriminin etkisiyle satış ofislerindeki yoğunluk artacak" dedi. 

STOKLAR TAMAMEN TÜKENECEK

Kamu bankalarının açıkladığı 0,79 faiz oranıyla konut stoklarının önemli oranda eridiğine dikkat çeken Niyazi Gültekin, “2018 ve 2019’da sektörün önemli sorunlarından biri de stok fazlalığıydı. Faizlerdeki indirimlerle beraber stoklar önemli ölçüde azaldı. Faizlerin 0,64’e düşürülmesiyle stoklar tamamen tükenecektir. Şu anda yeni inşaat yatırımları olmadığı için yılın ikinci yarısında ciddi bir talep artışı olacak. Pandemi sürecinin sona ermesiyle inşaat yatırımları yeniden başlayacaktır. Sonbaharda yeni projelerin start alacağını öngörüyoruz.” diye konuştu. 

YENİ YAPILAN KONUTLAR DAHA PAHALI OLACAK, SON FIRSATI KAÇIRMAYIN!

İnşaat maliyetlerindeki artıştan dolayı yeni inşa edilecek konutların daha pahalı olacağını belirten Gültekin, sözlerine şöyle devam etti: 

“Piyasalardaki durumdan dolayı yeni inşaatlar başlamadığı için maliyet artışları fiyatlara tam olarak yansıtılmadı. Yeni yapılacak olan konutlar daha maliyetli olacağından fiyatlar da daha yüksek olacak. Vatandaşlar stokta olan son konutlar için hızlı davranmalı. Şu anda faiz oranları ve ödeme şartları çok cazip. Konut fiyatları çok cazip. Vatandaşlar bu fırsatı kaçırmamalı”

Faiz indirimi konut sektörüne can suyu olacak!

Konut kredisi faiz indirimi satışları nasıl etkileyecek?

Kamu bankalarından yüzde 0,64 faizli konut kredisi!