29 / 03 / 2023

Konut satışları patlayacak

Konut satışları patlayacak

Dikkat! Konut satışları patlayacak. Açıklama yarım asırdır emlak sektöründe olan bir isimden geldi. Satışlar niye patlayacak? Fiyatların artmasında neler etkili olacak?AK Parti'nin yakaladığı sonucu tüm dünyanın da onayladığını belirten İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, ''Madem böyle bir hava yakalandı bundan sonra Türkiye'de gayrimenkul sektöründe çok büyük gelişmeler yaşanacak. Hem yabancıların Türkiye'ye gelemeleri sağlanacak hem de inşaat setörü hedeflerine tam hızla gitmeye çalışacak. Bu süreçte halkın konut sahibi olabilmesi için faiz oranlarının yüzde 1'in altına gerilemesi gerekiyor'' dedi. İnşaat firmaların talebin yeniden canlanmaya başlaması ile birlikte zam furyasına gireceklerini öne süren Ateş, ''Bu süreçte sektör şaha kalkacak. Yapmış oldukları konutlara yüzde yüze varacak zamlar yapacaklar. Önümüzdeki 4 yılda gayrimenkule yanaşmak el yakacak. Parası çıkışmayanlar krediye yönelecek. Bunun için de faizlerin düşmesi gerekecek. Faizlerin hızlı bir şekilde düşmesini bekliyorum'' diye konuştu.

Türkiye'de siyasal istikrar ve buna bağlı olarak ekonomik istikrar devam ettiği sürece fiyatlardaki artışın devam edeceğini belirten Ateş, ''Özellikle kiracılar bu dönemi fırsat bilip bir şekilde ev sahibi olmanın yoluna baksınlar. Yoksa işleri bundan sonra çok zor olacak. Tabi bunu yaparken de bütçelerini fazla zorlamasınlar. Makul fiyatlı olanları araştırsınlar'' dedi.

Ateş, evini değiştirmek isteyenler için de bu dönemin bir fırsat olduğunu, çünkü fiyatlardaki artışla birlikte ev değiştirmenin daha zor olacağını vurguladı.

 
Geri Dön