Faizler 2008 baharında %1`in altına düşer

Faizler 2008 baharında %1`in altına düşerMerkez Bankası'nın faiz indirim sürecine önümüzdeki yıl da devam edeceği beklentisiyle konut kredilerinde faiz oranlarının 2008 yılının ilk yarısında yüzde 1'in altına ineceği öngörülüyor.


Merkez Bankası'nın faiz oranlarını indirmesi ile birlikte konut kredilerinde rekabet yoğunlaştı. Bankalar faiz indirimlerini konut kredilerine yansıtmaya başlarken, önümüzdeki dönem faiz indirimlerinin devam edeceği beklentisi de faizlerin aşağı yönlü hareketini destekliyor. Dünyada merkez bankalarının mortgage krizinin etkilerini sınırlamak için faiz indirimlerine gitmesine paralel Merkez Bankası da aralık ayında yaptığı toplantıda gecelik borçlanma faizini yarım puan indirerek faizi yüzde 15.75'e geri çekti. Mayıs 2006'daki uluslararası dalgalanmadan sonra gecelik faizleri yüzde 13.25'ten yüzde 17.50'ye çıkaran Merkez, böylece 14 aylık aranın ardından eylülde 0.25 puan; ekim, kasım ve aralıkta ise yarımşar puanlık indirime gitmiş oldu. Dışarısı bozulursa 2009'a kalır Bankalar eylül ve ekim ayında faizlerdeki gevşemeyi müşteriye yansıtırken, konut kredisinde en düşük faiz oranı yüzde 1.30 seviyelerine gerilemişti. Kasım ve aralık aylarında yapılan faiz indirimleri ile konut kredilerinde en düşük faiz oranı yüzde 1.27'ye kadar geriledi. Konut kredisi faizlerinin Merkez Bankası'nın faizleri indirme eğilimi devam ettiği sürece 2008'in ikinci yarısından önce yüzde 1'in altına inmeyeceğini öngören uzmanlar, 2008 yılının ilk yarısında yurt dışı piyasalarda yaşanabilecek bir bozulmanın da bu tarihi 2009'a kadar erteleyebileceğini belirtti. Mortgage sisteminin tam olarak işlerlik kazanması için faiz oranının yüzde 1'in altında olması gerektiğini ifade eden uzmanlar, faiz oranlarının yüzde 1' altına gerilemesi ile konut kredilerinde talep patlaması beklediklerini bildirdi. Garanti Bankası Bireysel Kredilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fuat Erbil de faizlerde düşüş trendine paralel faiz oranlarını indirmeye devam edeceklerini söylemiş ve faizlerin düşme eğilimi sürerse 2008 yılının bahar aylarında konut kredisi faizlerinin yüzde 1'in de altına inebileceğini öngörmüştü.
'Bankalar sadece kredi vermesin projeleri de denetlesin'
Koray İnşaat Genel Müdürü Şamil Çapar da gayrimenkul sektörünün sağlıklı büyüyebilmesi için finans sektörü ile daha interaktif bir ilişki içinde olması gerektiğini belirterek, bankaların sadece kredi veren formatından çıkıp, projelere ortak olmasının öneminin altını çizdi. Çapar, finans sektörünü gayrimenkul sektörü içine çekmek gerektiğini söyleyerek, "Bankalar gayrimenkul projelerine vereceği kredilerde projelerin minimum teknik standartlara uyumunu şart koşabilir. Böylece bankalar sektör üzerinde denetleme ve denge unsuru olabilir; projeleri sorgulayabilir" dedi.
(Sabah)