merkez bankası kredi

merkez bankası kredi

Merkez Bankası'nın faiz indirim sürecine önümüzdeki yıl da devam edeceği beklentisiyle konut kredilerinde faiz oranlarının 2008 yılının ilk yarısında yüzde 1'in altına ineceği öngörülüyor.

Mortgage kredileri 20 milyar doları aştı!

Mortgage kredileri resmen 20 milyar doları aştı. Son 1 haftada ne kadar mortgage kredisi kullanıldı? Toplam tüketici kredileri ne düzeyde?

Merkez Bankası'nın faiz indirimi konut piyasasını canlandırdı!

Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin kredi maliyetleri üzerindeki olumlu etkisi konut piyasasını canlandırdı.

Merkez Bankası kararı sonrası konut kredisi faizleri ne oldu?

Vatandaşlar bankalar tarafından duyurulan kredi faiz oranlarını merak ediyor. Konut alacak vatandaşlar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz oranını açıklamasıyla son dakika faiz oranlarını araştırmaya başladı. Peki hangi banka ne kadar konut kredisi faizi uyguluyor?

Kredi ve kredi kartı hizmetlerinden Merkez Bankası sorumlu olacak!

Tüketiciden faiz dışında alınacak her türlü ücret, komisyon ve masraf türlerini belirlemeye ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda olan tüm yetkiler Merkez Bankası'na devredildi.

Merkez Bankası'ndan son dakika faiz hamlesi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Türk lirası ve yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi ve gecikme faiz oranları düşürüldü.

Merkez Bankası’ndan konut kredilerine teşvik hamlesi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kredi büyümesini zorunlu karşılıklarla ilişkilendiren düzenlemede değişikliğe giderek uzun vadeli ticari ve konut kredilerini teşvik edecek bir uygulama başlattı...

Merkez Bankası'ndan ticari ve konut kredisine teşvik!

Merkez Bankası (MB), zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe gitti. MB, kredi büyümesini zorunlu karşılıklarla ilişkilendiren düzenlemesinde tüketici fiyat endeksinden (TÜFE) arındırılmış hesaplamaya geçerken, uzun vadeli ticari ve konut kredilerini teşvik edecek bir uygulamayı da başlattı...

Merkez Bankası'nın hamlesi konutta rekorların habercisi!

Konut kredi faizlerinde yaşanan indirim sonrasında inşaat sektörüne son 2 ayda çok pozitif yansıdığını söyleyen Evrim Kırmızıtaş Başaran, Merkez Bankası'nın son faiz indiriminin ardından konut kredi faizlerinin özel bankalarda biraz daha gerileyebileceğini kaydetti.

Merkez Bankası'ndan kredi kartına sınır!

Merkez Bankası (MB), bankaların, kredi kartı ile yapılan alışverişlerde üye iş yerlerinden alabileceği komisyon oranını yüzde 1.6 ile sınırladı.

Merkez Bankası'nın faiz kararı konut kredi faizlerini nasıl etkiler?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faizlerde değişiklik yapmayarak faiz oranlarını yüzde 24’tesabit tuttu. Politika faizlerinin durağan seyri konut kredisi faiz oranlarını nasıl etkileyecek?

Merkez Bankası'nın faiz kararı konut kredi faizlerini nasıl etkiledi?

Merkez Bankası'nın faiz artırım kararından sonra herkesin merakla beklediği soru konut kredi faiz oranları artacak mı? Kredi Pazarı güncel konut kredisi faiz oranlarını araştırdı...

Merkez Bankası'nın mega projeler raporu dikkat çekti!

Merkez Bankası uzmanları, Kamu Özel İşbirliği ile yapılan büyük altyapı projelerinde 46 milyar dolar kredi borcu belirledi. Bu rakamın 31 milyar doları, kamu hizmet, ürün satın alma, kiralama ve dolaylı garanti yöntemleriyle kur ve talep risklerine karşı Hazine garantisine sahip.

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı iş dünyasına moral veriyor!

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, Merkez Bankası'nın faiz indirimi hakkında açıklama yaptı. İşte Kuzu'nun indirim açıklaması..

Merkez Bankası'nın indirimi olumlu gelişmelere neden olacak!

Ofton İnşaat Yönetim Kurulu Eş Başkanı Yusuf Şimşek, Merkez Bankası'nın yaptığı faiz indirimini yorumladı. Şimşek, " Merkez Bankası’nın bu kararı hem reel hem de finans sektöründe olumlu gelişmelere neden olacaktır. " dedi.

Merkez Bankası'ndan faiz indirimi!

Para Politikası Kurulu açıklamasından: "Marjinal fonlama oranı yüzde 9'dan yüzde 8,75'e indirilmiş, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 ve bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7,5 düzeyinde sabit tutulmuştur" denildi.

merkez bankası kredi Haberi

merkez bankası kredi

Merkez Bankası'nın faiz oranlarını indirmesi ile birlikte konut kredilerinde rekabet yoğunlaştı. Bankalar faiz indirimlerini konut kredilerine yansıtmaya başlarken, önümüzdeki dönem faiz indirimlerinin devam edeceği beklentisi de faizlerin aşağı yönlü hareketini destekliyor. Dünyada merkez bankalarının mortgage krizinin etkilerini sınırlamak için faiz indirimlerine gitmesine paralel Merkez Bankası da aralık ayında yaptığı toplantıda gecelik borçlanma faizini yarım puan indirerek faizi yüzde 15.75'e geri çekti. Mayıs 2006'daki uluslararası dalgalanmadan sonra gecelik faizleri yüzde 13.25'ten yüzde 17.50'ye çıkaran Merkez, böylece 14 aylık aranın ardından eylülde 0.25 puan; ekim, kasım ve aralıkta ise yarımşar puanlık indirime gitmiş oldu. Dışarısı bozulursa 2009'a kalır Bankalar eylül ve ekim ayında faizlerdeki gevşemeyi müşteriye yansıtırken, konut kredisinde en düşük faiz oranı yüzde 1.30 seviyelerine gerilemişti. Kasım ve aralık aylarında...