16 / 08 / 2022

Faizlerin düşmesi yatırımcıyı harekete geçirecek!

Faizlerin düşmesi yatırımcıyı harekete geçirecek!

Gayrimenkul sektörü ve konut alıcısının beklediği kredi faizlerinde indirim için dört bankadan açıklama geldi. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve Şekerbank konut kredilerinde faiz indirimine gitti. Konuyla ilgili Güçlü İnşaat ve Hasanoğlu İnşaat'ın yöneticileri görüşlerini paylaştı...Hasanoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu

Faizlerin düşmesi yatırımcıyı harekete geçirecek!

Sektörümüzün büyük bir merakla beklediği KDV kararı yürürlüğe girdi. Bakanlar Kurulu kararıyla konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18'lik KDV 31 Ekim'e kadar yüzde 8'e, tapu harcı oranı ise yüzde 4'ten 3'e indirildi. Buna göre 500 bin TL’lik bir konutun 90 bin TL olan KDV’si, 40 bin TL’ye düşecek. Yapılan bu düzenlemenin sektöre büyük bir canlılık getireceğini düşünüyoruz. Uzun zamandır elinde döviz olan ve gayrimenkul almayı bekleyen kesim bu indirim sonrasında harekete geçecektir. 31 Ekim’e kadar geçerli olacak KDV indirimi ve tapu harcı oranındaki indirim ile her yıl yaz döneminde yaşanan sektörel durgunluğun da yaşanmayacağına inanıyoruz. 

Güçlü İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Utkucan Çelik

Faizlerin düşmesi yatırımcıyı harekete geçirecek!

Konut faizlerinin yüzde 1 oranının altına çekilmesi, devletimizin inşaat sektörüne verdiği desteği bir kez daha gösteriyor. Düşen faiz oranları ile birlikte, yatırımcıların harekete geçeceğini düşünüyoruz. Bu gelişme sonrasında konut satışlarının artacağına ve gayrimenkul sektörünün canlanacağına inanıyoruz. Bu durum domino etkisiyle diğer sektörleri de olumlu anlamda etkileyecektir. Devletin sektörümüze verdiği destekler ülkemizin ekonomik büyümesine de katkı sağlayacaktır.

 

Hangi bankalar konut kredi faizlerini indirdi?