05 / 07 / 2022

Faruk Özlü Balıkesir'de fabrika açılışlarına katıldı!

Faruk Özlü Balıkesir'de fabrika açılışlarına katıldı!

Faruk Özlü, Balıkesir Sanayi Odasında düzenlenen ortak törenle 10 bin kişinin çalışacağı Alimar Jeneratör, Eko Sinerji, TRIMline fabrikaları ile BEST A.Ş.'nin ek fabrikasının açılışına katılarak konuşma yaptı.Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bu yıl içinde Ar-Ge Reform Paketi’nin hayata geçirildiğini hatırlatarak, "Şimdi sıra Üretim Reform Paketi’nde. Bu paketle özellikle OSB’lere yönelik önemli adımlar atacağız" dedi. Fabrikaların toplu açılışında konuşan Bakan Faruk Özlü, "Bugün Balıkesir’de 4 önemli fabrikanın açılışını yapıyoruz. Bu tesisleri ülkemize kazandıran Alimer, Ekosinerji, Trimline ve Best firmalarınıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Firmalarımıza başarılar, hayırlı ve bol kazançlar diliyorum. Bu fabrikalarda çalışan işçi kardeşlerimize de kazasız belasız bir çalışma hayatı diliyorum. Bu fabrikalarımız, jeneratör, transformatör, elektrik panosu, modüler ofis sistemleri gibi katma değeri yüksek ürünler üretiyor. Burada üretilen ürünler, dünyanın hemen her yerine ihraç ediliyor. Ülkemizin işte böyle nitelikli ve ihracat potansiyeli yüksek yatırımlara çok ihtiyacı var. Balıkesir’in böyle değerli yatırımlarla büyümesinden büyük mutluluk duyuyoruz. Biz her zaman şuna inandık. Ülke, kamu yatırımlarıyla büyümez. Kamu yatırımlarıyla ekonomi büyüsel bile, bu sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme olmaz. Büyüme, özel sektör eliyle olmalıdır. Bir ülke, özel sektörün yaptığı yatırımla, üretimle, ihracatla büyümelidir. İnsanların ekmek kapısı devletten ziyade özel sektör olmalıdır. Devlet küçülmeli ve özel sektör büyümelidir. Bu anlayışımız nedeniyle, özel sektörün önünü açmaya büyük önem veriyoruz. Girişimcilerin ve yatırımcıların önüne turkuaz halılar seriyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu siyasi gündem ne olursa olsun ekonomi yönetimi olarak, iş ve yatırım ortamını iyileştirecek adımlar atıyoruz. Ekonomi yönetimi olarak Türkiye’ye inanıyoruz ve güveniyoruz. Bizimle birlikte yerli ve yabancı yatırımcıların da Türkiye’ye inandığını ve güvendiğini görüyoruz. Bazı kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’ye çok haksız notlar veriyor. Ancak yatırımcılar onları dikkate almıyor. Yatırımcılar, Türkiye’nin nasıl büyük bir potansiyel taşıdığını biliyorlar" dedi.


Bakan Özlü, Türkiye’yi dünyanın teknoloji merkezlerinden biri haline getireceklerini ifade ederek, "İleri teknoloji gerektiren ürünlerin tasarlandığı ve üretildiği bir Türkiye’yi inşa etmek istiyoruz. Ar-Ge, tasarım ve markalaşma yoluyla daha yüksek katma değerli bir üretim yapısına geçiş yapmak istiyoruz. Bunu sağlamak için üniversitelerin ve özel sektörün Ar-Ge projelerine çok ciddi destekler sağlıyoruz. Bu Ar-Ge projelerinin ticarileşmesi için gerekli mekanizmaları da kuruyoruz. Bakanlık olarak nitelikli üretimi artırmak için gerçekten de çok büyük bir gayret içindeyiz. Bu yıl içinde Ar-Ge Reform Paketi’ni hayata geçirdik. Şimdi sıra Üretim Reform Paketi’nde. Bu paketle özellikle OSB’lere yönelik önemli adımlar atacağız. Sınai Mülkiyet Kanun tasarımızı yakında TBMM’de yasalaştıracağız. Türkiye’yi dördüncü sanayi devrimine en iyi şekilde hazırlamak için kamunun ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla bir platform kuracağız. Sanayide akıllı üretim sistemlerini kullanmak için gerekli politika araçlarını, bu platformda belirleyeceğiz. Ülkemizde yatırımı, üretimi, ihracatı, istihdamı artırmak için çalışmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu. İl protokolü ile birlikte kurdeleyi kesen Bakan Özlü, daha sonra OSB itfaye ve 112 merkezini ziyaret etti.


AA


Haber Yeni Asır 'da şöyle yer aldı;


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Balıkesir’de 200 milyon liralık 4 fabrikanın açılışını yaptı. Türkiye’nin her şeye rağmen büyüdüğünü söyleyen Bakan Özlü, “Bu yıl da inşallah beklenenin üzerinde bir büyüme olur” diye konuştu

Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi'nde yatırım yapan Alimar Jeneratör, Ekosinerji ve Trimline'ın yeni fabrikaları ile Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri'nin (BEST) ek üretim tesisi törenle hizmete açıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de açılışa katılarak kurdele kesip, fabrikalarda incelemelerde bulundu.


"HER ŞEYE RAĞMEN BÜYÜYORUZ"


Bakan Özlü, Balıkesir Sanayi Odası Rona Yırcalı Toplantı Salonu'ndaki törende, Türkiye'nin her şeye rağmen büyüdüğünü vurguladı. Özlü, "Bu yıl 1. çeyrekte büyüme oranı yüzde 4.8'di, sonra revize edildi ve 4.7'ye indi. 2. çeyrekte yüzde 3.1'di. 3. çeyrekte darbe girişiminin etkisiyle belki büyüme olmayacak ama yine de büyüme bekliyoruz. Bu yıl da inşallah her ne kadar orta vadeli planda yüzde 3.2'lik bir büyüme tahmin ediyorsak da inşallah bunun üzerinde büyüme olur" dedi.


Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, Bakan Özlü'ye seslenerek, "Kırmızı etin, beyaz etin, peynirin, sütün, madenin, rüzgarın ve borun başkentine hoş geldiniz" dedi. Uğur, "Bu fabrikalar aileleriyle birlikte yaklaşık 10 bin kişiye ekmek kapısı sağlayacak. Balıkesir Marmara ve Türkiye'nin parlayan yıldızı haline geldi. 570 hektarlık organize sanayi bölgemizde yer kalmadı.

Bakanlığın katkısıyla 600 hektarlık bir alanı daha kazanıp, OSB'yi büyütmeyi planlıyoruz" diye konuştu. Bakan Özlü, dört fabrikanın açılışını yaptıktan sonra yine organize sanayi bölgesinde bulunan ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nce yaptırılan itfaiye amirliği ile 112 Acil Sağlık Hizmetleri Binası'nı hizmete açtı. Fabrikaları gezen Bakan Özlü'ye Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, AK Parti Milletvekilleri Mahmut Poyrazlı, Sema Kırcı, Ali Aydınlıoğlu ve Kasım Bostan da eşlik etti.


MEGA PROJELERİ İNCELEDİ


Bakan Faruk Özlü, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'u makamında ziyaret etti.

Başkan Uğur, Bakan Özlü'ye belediye hizmet binası giriş katında sergilenen mega projelerin maketlerini göstererek, projeler hakkında bilgi verdi. Mega Projelerin MIPIM Fuarı'nda sergilendiğini söyleyen Başkan Uğur, projelere uluslararası dev şirketlerin talip olduğunu söyledi. Bakan Özlü de, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'ne her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.


"BALIKESİR 10 NUMARA İL OLACAK"


Balıkesir Üniversitesi (BAUN) 2016-2017 Akademik Yılı Açılış Töreni, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün katıldığı programla yapıldı. Rektör Prof. Dr. Kerim Özdemir, açılış konuşmasında Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'a üniversiteye verdikleri desteklerden ötürü teşekkür etti. Hükümetin Balıkesir'e önem verdiğini hatırlatan Başkan Uğur ise, "Üniversitemiz nasıl öğrencilerin ilk 10 tercihi arasında yer alıyorsa, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında bizim de amacımız Balıkesir'i Türkiye'nin en gelişmiş 10. ili yapmak. İnşallah Balıkesir'i 10 numara il yapacağız" diye konuştu.


Yeni Asır