Fikirtepe kentsel dönüşüm projesi ne zaman bitecek? Fikirtepe’de neler oluyor?

Fikirtepe kentsel dönüşüm projesi ne zaman bitecek? Fikirtepe’de neler oluyor?

Türkiye’nin 1 numaralı emlak sitesi Emlakkulisi.com, Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi’ni masaya yatırıyor. Fikirtepe’de hangi firmalar var, hangi firmalar sıra bekliyor, neler oluyor? İşte Fikirtepe’de esen değişim rüzgarları…Fikirtepe kentsel dönüşüm projesi ne zaman bitecek? Fikirtepe’de neler oluyor?

Fikirtepe’de kentsel dönüşüm çerçevesinde yıkım ve temel atma töreni, 3 Mart 2014 Pazartesi günü Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin katılımıyla Kadıköy Salı Pazarı’nda gerçekleştirildi ve Fikirtepe projesi start aldı.

Emlakkulisi.com olarak Fikirtepe Mahallesi'ni mercek altına aldık; projenin taraflarıyla konuştuk. İlk durağımız, Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü oldu.Fikirtepe kentsel dönüşüm projesi ne zaman bitecek? Fikirtepe’de neler oluyor?
Fikirtepe Kentsel Dönüşüm MüdürlüğüFikirtepe'de yapı ruhsatı alan ve sırada bekleyen firmalar!

Fikirtepe Mahallesi Mandıra Caddesi Yıldırım Sokak Numara 62 adresinde bulunan T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü Anadolu Yakası Hizmet Birimi'nin irtibat numaraları değişti. İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü, Fikirtepe'deki hizmet birimi, yani Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü yetkililerinden aldığımız bilgilere göre;

Fikirtepe kentsel dönüşüm projesi kapsamında dört firma, birer ada için yapı ruhsatı aldı. Bunlar; Anka Yapı, Emay İnşaat, Selimoğlu Group ve Teknik Yapı...

Fikirtepe'de inşaat yapmak için yapı ruhsatı bekleyen firmalar Baysaş İnşaat ve Nuhoğlu İnşaat, tapularını aldılar ve tek tapu yaptılar. Bu iki firmanın avan projeleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden çıkmak üzere.

Fikirtepe'de 20'den fazla firmanın tabela astığını, avan projeleriyle Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü'nün kapısını çaldığını öğreniyoruz.

Peki süreç nasıl işliyor Fikirtepe'de? Cevap ise şöyle; "Hak sahibi veya ortakları, yapı denetimini yaptırır; riskli yapı denetimi yapan firma, binanın raporunu getirir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetimini yapar, bina riskli çıkarsa kentsel dönüşüm kapsamına alınır. Hak sahipleri ve müteahhit anlaşma yoluna gider, kira yardımı vs. belirlenir. Müteahhit firma, projesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne başvurur. Büyükşehir Belediyesi onaylarsa, Fikirtepe kentsel dönüşüm müdürlüğünden yapı ruhsatını alır ve inşaat başlar." 

Fikirtepe kentsel dönüşüm projesi ne zaman bitecek? Fikirtepe’de neler oluyor?Fikirtepe'de kira yardımı konusu!

Fikirtepeliler'in en çok merak ettiği konulardan biri de kira yardımı... "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Fikirtepeli hak sahiplerine ve kiracılarına kira yardımı yapacak mı?" şeklindeki sorumuza yetkililerden aldığımız cevap şöyle;Fikirtepe kentsel dönüşüm projesi ne zaman bitecek? Fikirtepe’de neler oluyor?
Fikirtepe'de yapılacak projeler, Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'nün masasında..."Fikirtepe özel bir alan olduğu için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kimseye kira yardımı yapılmıyor. Hak sahipleri ve kiracılar, müteahhitle anlaşıyor. Emsal de yüksek verildiği için ev sahiplerinin  müteahhitle pazarlıkta eli güçlenmiş oldu. "Fikirtepe kentsel dönüşüm projesi ne zaman bitecek? Fikirtepe’de neler oluyor?
Fikirtepe, 'tabela tepe' olmuş durumda...Fikirtepe'de emsal!

Fikirtepe Mahallesi'nde, arsada inşaatına başlanacak yapıların kesin sınır ve kat sayılarını belirleyen emsal değeri 4,00 olarak belirlendi. Bu da 80 metre yükseklikte proje yapılabilmesi demek. Ortalama, zemin kat ve üzerine 26 kat olarak hesaplıyor bu emsali müteahhitler...

Müteahhitlerin Fikirtepe'deki 4,00 emsale itirazları var; çünkü Fikirtepe için 2013 yılında açıklanan emsal değerinin 4,14 olduğunu öne sürüyorlar.

Mart 2014 itibariyle Fikirtepe'de 4,00 olan emsal, mahallenin bağlı olduğu ve İstanbul'un en büyük ilçelerinden olan Kadıköy'de 2.07 olarak karşımıza çıkıyor.


Fikirtepe'de inşaat miktarı!

Yetkililerle sohbetimiz sırasında orada bulunan riskli yapı denetim firması sahiplerine soruyoruz; "Fikirtepe - Kadıköy'deki riskli yapı denetim firmaları mı bakıyor mahalleye?"

Firma sahiplerinden aldığımız cevap şaşırtıcı:

İstanbul'daki tüm denetim firmaları gelse Fikirtepe'deki inşaatı denetleyip bitiremez"

Nedenini sorunca kaba bir hesap yapılıyor;

"Fikirtepe'de en küçük inşaat alanı 50 bin metrekare... Bir yapı denetim firması en fazla 350 bin metrekarelik inşaat alanına sahip projeyi denetleyebiliyor. Bazen proje tek bir ada üzerinde ise bu rakam 800 bin metrekareye kadar çıkıyor. İstanbul'daki tüm firmalar gelse yetmez diyoruz çünkü; Fikirtepe'de tam 5 milyon 838 bin metrekare inşaat alanı var!"...


Fikirtepe kentsel dönüşüm projesi ne zaman bitecek? Fikirtepe’de neler oluyor?
Fikirtepe'de her yer proje alanı...

 
Fikirtepe projesinin bitiş tarihi!

Edindiğimiz bilgilere göre Fikirtepe'de yapı ruhsatındaki inşaat süresi 2 yıl. En fazla 5 yıl sonra tüm Fikirtepe'nin dönüştürülmüş olması bekleniyor.Fikirtepeli hem memnun hem kızgın!

Fikirtepe sokaklarında dolaşıyoruz... Bir yandan inşaat firmalarının evlerin üzerine asılı tabelalarını görüntülüyoruz bir yandan da Fikirtepeliler'e soruyoruz son durumu. Aldığımız cevap şöyle;


Fikirtepe kentsel dönüşüm projesi ne zaman bitecek? Fikirtepe’de neler oluyor?
Fikirtepeli inşaatların bir an önce başlamasını istiyor...

"Yıllardır bekliyoruz ama artık mutluyuz. Kimi müteahhit arsa karşılığı daireyi yüzde 50 oranında veriyor kimi müteahhit yüzde 70'e kadar çıkıyor. Bağdat Caddesi'nde bu oran yüzde 80'i buluyor ama... Bazı firmalar, bizimle pazarlık yaptıktan sonra ortalıktan kayboldu, bir daha görünmedi. Tabelasını asıp, satış ofisine kilit vurup giden çok oldu"...

Fikirtepe Mahallesi Muhtarı Halil Erdoğan'ın kapısını çalıyoruz. Erdoğan, Fikirtepeli'nin halini şu cümlelerle özetliyor;

Fikirtepe kentsel dönüşüm projesi ne zaman bitecek? Fikirtepe’de neler oluyor?
Fikirtepe Mahallesi Muhtarı Halil Erdoğan: "Ahali memnun!"


"Fikirtepe'de Fikirtepe Dumlupınar ve Fikirtepe Eğitim Mahalleleri de var. 1974'e kadar bu mahalle tek muhtarlıktı. Benim muhtarı olduğum Fikirtepe Mahallesi'nde 76 sokakta 30 bin civarında nüfus bulunuyor. Fikirtepeliler 3 yıldan beri çok sıkıntı çektiler ama şimdi herkes mutlu... Evinin şimdiki değeri 100 bin TL iken inşaat tamamlanınca 1 milyon TL'ye kadar çıkıyor. Evet Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Fikirtepe'de kira yardımı yapmıyor ama müteahhitler ortalama 750 TL kira yardımı yapıyor. Müteahhitle anlaşmasına göre kira yardımını bir yıllık peşin alanlar bile var"...

Fikirtepe kentsel dönüşüm projesi ne zaman bitecek? Fikirtepe’de neler oluyor?

Fikirtepe ve Kadıköy’de bulunan riskli yapı denetimi için lisanslı kuruluşlar için tıklayın!


Riskli bina tespitinin ardından yıkım ve sonrasında neler olur?


Riskli yapı tespiti için yetkili belediye, üniversiteler İstanbul 2014!İstanbul Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü adres ve telefon bilgileri için tıklayın!


Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü adres ve telefon bilgileri için tıklayın!

Emre Kulcanay / Emlakkulisi.com