Fikret İnan: Uydu kentler üreteceğiz!

Fikret İnan: Uydu kentler üreteceğiz!

Fikret İnan, ürettiği ekonomik konutlarla tanındı. Ancak 2010'da yeni proje üretmedi. Çünkü, İnan, konjonktür nedeniyle ekonomik konuttun verimli olmadığını düşünüyor. İnan, lüks konut projelerine odaklanacakYeniden koşullar oluşuncaya kadar ekonomik konut üretimini askıya alan İnan, lüks konut projelerine odaklanacak. İnan, "Bana göre orta gelir grubu aktif değil. Şöyle ki, 200 bin-300 bin liralık daireler satılmıyor. Ya 100 bin liranın altı ya da milyon doların üstü dairelerin revaçta olduğunu görüyoruz. Orta sınıftan alanlar da yatırım için ekonomik konut alıyor" diyor.

Fikret İnan, kurucusu olduğu Fi-yapı ile Türkiye'de ekonomik konut üretimini başlatan isim oldu. Sadece 3 yılda 9 projeyi hayata geçirdi ve 7 bin 100 konut sattı. Onun ardından sektörde birçok şirket ekonomik konut projelerine yöneldi. Başarısını iyi organizasyon yapmasına bağlayan İnan, geldiği noktadan memnun.

Ancak İnan, kendisine büyüme ve marka yaratma fırsatı veren ekonomik konut projelerini sürdürmek niyetinde değil. En azından şimdilik ekonomik konuttan uzak durma kararı aldığını açıklayan İnan, bu kararın arkasındaki nedenleri şöyle açıklıyor, "Aslında son 5-6 aydır ekonomik konutun çok verimli olmadığını anladık. Çok fazla şirket ekonomik konut üretmeye başladı. Biz bu durumdan biraz çekindik. Dolayısıyla ekonomik konuttan çıkmaya karar verdik."

Konjonktür yeniden oluştuğunda uydu konutlar üretmeye başlayacağının da altım çizen İnan'ın yeni hedefi ise lüks konutlar. Bunu da Richa markasıyla yapacak. İstanbul'da 10 ayrı lokasyonda, Türkiye'de de 10 ayrı şehirde lüks konut işine gireceğini belirten İnan, turizmde de sınırlan aşan projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Fiyapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, Fiyapı'nın yeni hedeflerine ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Ekonomik konut denilince akla gelen ilk inşaat şirketi size ait. Ucuz konut satmaya devam edecek misiniz

Aslında son 5-6 aydır ekonomik konutun çok verimli olmadığını anladık. Çok fazla şirket, ekonomik konut üretmeye başladı. Biz şirket olarak bu durumdan biraz çekindik. Dolayısıyla ekonomik konuttan çıkmaya karar verdik, inşallah tüm şirketler başarılı olur ve işlerini zamanında teslim eder. Ancak burada bir olumsuzluk yaşanması durumunda, bu olumsuz tablonun içinde Fiyapı'nın adının olmasını istemiyorum.

Peki Fiyapı'nın bugün geldiği nokta nedir

Fiyapı altında 3 şemsiye açacağız. Birincisi, Fiyaka markası adı altında ekonomik konut üreteceğiz ve bunlar uydu kent tarzında olacak, ikincisi, Richa markası adı altında, şu an Türkiye'de olmayan bir üst segment lüks konut üreteceğiz. Richa konsepti ile Türkiye genelinde toplarri bin daire yapılacak. Bunlar 20 ila 100 dairelik çok özel ve butik siteler olacak. Daireler minimum 350 metrekareden başlayacak maksimum 550 metrekareye kadar olacak. Bu projenin ilki Ankara-Çankaya'da hayata geçecek. İstanbul ağırlıklı olmak üzere  İzmir  gibi büyük şehirlerde bu konseptte inşaat yapacağız. İstanbul'da 10 ayrı lokasyonda, Türkiye genelinde de 10 ayrı şehirde yapmayı planlıyoruz. Örneğin Sakarya'da 2 yıl önce satın aldığımız bir arazi vardı. Orada 3 bin daireye başlayacağız. Bu yıl başlayacak ve Fiyaka markası ile üretimi gerçekleştireceğiz. En ucuz konutu, Fiyaka konseptinde satacağız. Richa Türkiye'deki en pahalı konutları satacak. Fiyaka metrekaresi 700 liradan başlayacak, metrekaresi maksimum 1000 TL olacak. Fiyatlar Richa'da da minimum metrekare başına 4 bin dolar ile 10 bin dolar arasında olacak.

Üçüncü konseptimizde turizm. İlk işimiz İzmir'deki adada olacak. Türkiye genelinde 4 değişik yerde daha turizm işine gireceğiz. Otel ve devre tatil inşaatını ve işletmesini gerçekleştireceğiz. Müşteri kitlemiz üst gelir grubu olacak. Bu otelcilik ve işletmecilik işi de Richa markası ile gerçekleşecek. Konutta kullandığımız Richa markasını otelcilik işimizde de kullanacağız.

Bugüne kadar kaç daire sattınız ve kaç projeyi bitirdiniz

7 bin 100 konut sattık ve 9 proje gerçekleştirdik. Toplam 27 ayda bunları tamamladık. 9 projenin 5'ini bu ay teslim etmiş oluyoruz. Kalan 4 projemizin 3 tanesi, bu eylül ayında, son projemiz de önümüzdeki yıl mayıs ayında teslim edilecek. Yani 15 ay içinde tüm projelerimizi satmış olacağız. Fiyapı'nın özelliği şu: Ekonomik fiyatla konut sattı. Ve hızlı da yaptı. Buradaki başarı iyi organizasyon yapmamızdan kaynaklandı.

En yeni projeler nerede olacak

Bununla ilgili net birşey söyleyemiyorum. Uydukentlerle ilgili proje çalışmaları devam ediyor. Sakarya'da 2 yıl önce satın aldığımız bir arsa vardı, orada bu yıl çalışmalara başlayacağız. Ama bunlar yine 3-5 ilde olabilir. Ankara'da, Konya'da konut projeleri yapmak istiyorum.

Fiyapı'nın geçen yılki cirosu neydi Bu yılki hedef nedir

Fiyapı'nın minimum 1 milyar TL'lik ciro hedefi var. Geçen yıl ciromuz 350 milyon TL'ydi. Çünkü geçen yıl yeni projeye başlamadık. Bu yıl yeni başlayacağımız minimum proje sayısı 5.

Mayıs ayında lansman yapıp Jennifer Lopez'i getirmeyi planladığınız proje hangisi

Richa projesi için Jennifer Lopez ile görüşmelerimiz devam ediyor.

2010 yılı sektör açısından nasıl bir yıldı

Keyifli bir yıl değildi. Yatay bir trend izledik. 2008-2009'daki global krizin etkilerini hissettik, tüketicilerin alım gücü düştü. 2010 yılında alternatif projeler çok fazlalaştı. Bunlardan dolayı pasta bölündü.

Oyuncu sayısının bu kadar fazla olması, sektörü daraltır mı

İnşaat çok sempatik güzel bir sektör olarak görünse de kendi içinde çok ciddi sıkıntıları olan bir meslek. Herkesin sabah karar verip akşam müteahhit olabileceği bir mesleğimiz var. Sektör bu anlamda bir eleme süreci yaşayacak. 2012-2013 yıllarında sektörde ciddi elemeler yaşanacağım düşünüyorum.

Geçen yıl ne kadar konut sattınız

3 bine yakın konut sattık. Bu yıl minimum 10 bin daire satma hedefimiz var.

Peki sektör de aynı şekilde mi büyüyecek

Biz dengesiziz. Şirketler genelde yüzde 10 büyüme gibi hedefler koyar. Biz bu yıl yüzde 300 büyümeden bahsediyoruz. Ama 2012 için hedef koyamıyorum. 2011'i görüp ona göre 2012 hedefini belirleyeceğim. 2011'de çok dik bir çıkış planlıyoruz.

Sektörde 2011 nasıl geçecek

Çok yükseliş olmayacak. 2005-2006 yılında inşaat sektörü çok büyüdü. Öyle bir fırtına bundan sonra olmaz. O dönem, piyasadaki oyuncu sayısı azdı. İnsanlar krizden çıkmıştı ve bahar havasında yatırıma yönelmek istedi. Oyuncu sayısı elenirse 5 yıl sonra belki tekrar yükselir. Bu yıl ve önümüzdeki yıl sektör olarak öyle bir patlama olmaz. Patlama şirketlerin kişisel becerileri neticesinde olur. Promosyon bana göre müşterinin kandırıldığını hissettiği bir çözüm. Promosyon yapacağına fiyat düşür. İnsanlar artık her şeyi biliyor.

Biz agresif hareketler yapıyoruz. Fiyapı, piyasadan ayrı koşan bir şirket. Fiyapı istisnalar bölümünde gidiyor. Yani işler çok iyi gittiği için 1 milyar TL'lik ciro yapmayacak. Herkesin yaptığını yaparsanız, geçen yılki yap-tığınız ciroları gerçekleştirmeniz mümkün değil.

Yurtdışı yatırımları sürecek mi

Almanya projemiz sektörde tek. Onu dünyada da yapan yok. Kafamda daha netleşmedi ama oradaki düşüncem, devre tatil konsepti gerçekleştirmek. Yurtdışı yatırımları devam edecek ama sindirerek devam edeceğiz. Farklı işler yapmak istiyorum. Almanya'yı realize edip sonra bakacağım. Avrupa 2012'den sonra bir toparlanmaya girebilir. Önümüzdeki 5 yıl için Avrupa'daki kıpırdanmaya istinaden biz de yatırım gerçekleştirebiliriz.

Son 1 yılda konut talebi hangi gelir gruplarından geliyor Gelecekte hangi gelir/sosyo-ekonomik gruplardan talep olacak

Bana göre orta gelir grubu aktif değil. Şöyle ki 200 bin-300 bin liralık daireler satılmıyor. Ya 100 bin liranın altı ya da milyon doların üstü dairelerin revaçta olduğunu görüyoruz. Orta sınıftan alanlar da yatırım için ekonomik konut alıyor.

Gelecekte bu sosyo ekonomik alım değişir mi

Ben yıllık planlar yaparım. Biz agresif ve hızlı hareket ettiğimiz için 5 yıllık planı uygulayamıyoruz. 2011 yılma odaklandık.

Bu yıl hangi projeler bitmiş olacak

Sancaktepe, Tuzlal, Tuzla 2, Tuz¬la 3 ve Esenşehir projelerimiz bu ay itibariyle bitmiş oluyor. Ağustos ayında Filife, eylül ayında Fitower,*Fiyaka Gebze ve 2012 Mayıs ayında da Fiside projemiz bitmiş olacak. Toplam 3 bin 370 daire daha teslim edilecek.

Yatırımlarınızın ne kadarını ozsermaye ile yapıyorsunuz

Biz kat karşılığı iş almıyoruz. Yüzde 100'e yakınını ozsermaye ile alıyoruz. Kat karşılığı projelere girmiyoruz. Arazi alımlarını yüzde 100'e yakın ozsermaye ile yapıyoruz, inşaat yapımında müşterilere satış yaparak finanse ediyoruz, inşaat sektöründe yüzde 90 firma kat karşılığı arazi alarak iş yapar.
Capital Mortgage/Hande YAVUZ