Fransa'da demiryolları işçileri greve gitti!

Fransa'da demiryolları işçileri greve gitti! Fransa'da demiryolları işçileri greve gitti!

Fransa'da ulusal demir yolları idaresi işçilerinin grevi, ülke genelinde tren ulaşımını felce uğrattı. Çalışanların üye olduğu dört sendikanın çağrısı ile yapılan grev, yarın sona erecek.

Fransa'da ulusal demiryolları idaresi işçilerinin grevi, ülke genelinde tren ulaşımını felce uğrattı.


Çalışanların üye olduğu dört sendikanın çağrısıyla yapılan grev, yarın sona erecek.


Grev, ülke içi demiryolları ulaşımı dışında, yurt dışına yapılan bazı seferleri de aksattı.


Fransa'dan İngiltere ve Almanya'ya yapılan tren seferleri grevden etkilenmezken, Belçika, Hollanda ve İspanya'ya sapılan seferlerin bazıları iptal edilmek zorunda kaldı.


Paris'teki banliyö trenlerinde çalışanların da greve katılmasıyla, başkentteki ulaşım önemli ölçüde aksadı. Banliyö trenlerindeki grev yüzünden başkentlilerin araçlarıyla işlerine gitmek istemesi üzerine, çevre yollarında kilometrelerce uzunluğunda kuyruklar oluştu.    


Hükümet, ülke genelinde ulusal iki farklı demiryolu işletme ve idare şirketini tek bir çatı altında toplamayı ve biriken borçlardan dolayı tren hizmetlerini serbest rekabet koşularına açmayı hedefliyor.


Hükümetin sunduğu yasa tasarısı, 17 Haziran'da meclis genel kurulunda görüşülecek. Hükümet, demiryolları idaresinin borcunun 40 milyar avroyu bulduğun belirterek, gerekli önlemlerin alınmaması halinde borcun 2025 yılına kadar 80 milyar avroyu bulacağı uyarısında bulunuyor.      


AA