25 / 06 / 2022

Fuat Oktay kimdir?

Fuat Oktay kimdir?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay kimdir? Fuat Oktay daha önce hangi görevlerde bulunmuştur? İşte Fuat Oktay'ın biyografisi...Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay kimdir? Fuat Oktay daha önce hangi görevlerde bulunmuştur? İşte Fuat Oktay'ın biyografisi...

Fuat Oktay kimdir?

Fuat Oktay kimdir?
1964 yılında Yozgat-Çekerek’te dünyaya gelen Fuat Oktay, 1985 yılında, Çukurova Üniversitesi, İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra üniversitede araştırma görevlisi olarak görev aldı.

1990 tarihinde ABD'de otomotiv sektörünün merkezi Detroit'te bulunan Wayne State Üniversitesi’nde imalat mühendisliği ve işletme alanlarında yüksek lisans programlarını tamamlayan Oktay, üniversitede endüstri mühendisliği alanında doktora derecesini alarak, havacılık ve otomotiv endüstrisi alanlarında uzmanlaştı.

Beykent Üniversitesi’nde İşletme Bölüm Başkanlığı ve Dekan Yardımcılığı görevini yapan Fuat Oktay, hem kamu hem de özel olmak üzere, birçok şirkete danışmanlık hizmetleri verdi. Çakır, bu şirketlerin bazılarında genel müdür, başkan yardımcısı ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinde çalıştı.

2008-2012 tarihlerinde Türk Hava Yolları (THY) Stratejik Planlama ve İş Geliştirme, Satış ve Pazarlama, Üretim Planlaması ve Bilgi Teknolojilerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenen Fuat Oktay, görevi boyunca çok sayıda ortak girişim projesinin hayata geçmesinde önderlik yaptı.

2 Ocak 2012 tarihinden 19 Haziran 2016 tarihine kadar T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı görevini üstlenen Fuat Oktay, 19 Haziran 2016-9 Temmuz 2018 tarihlerinde Başbakanlık Müsteşarlığı yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 9 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görevlendirildi.

İngilicezi olan Fuat Oktay, üç çocuk babası.