Fuat Oktay: Beyrut Limanı'nın inşası için Türkiye hazır!

Fuat Oktay: Beyrut Limanı'nın inşası için Türkiye hazır! Fuat Oktay: Beyrut Limanı'nın inşası için Türkiye hazır!

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Avn ile görüşmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Ciddi şekilde zarar gören Beyrut Limanı ve çevresindeki binaların inşası konusunda Türkiye sonuna kadar hazır." diye konuştu.Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Avn, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye-Lübnan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş ve Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl'ı Baabda Sarayı'nda kabul etti. Avn'ın Türk heyetiyle gerçekleştirdiği görüşme yaklaşık 30 dakika boyunca devam etti. 

Dünya'da yer alan habere göre; görüşme sonrasında basın mensuplarıyla görüşmelerde bulunan Oktay, Türkiye'nin Lübnan ile birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olduğunu göstermek amacıyla ülkeye geldiklerini ve Avn ile bu kapsamda görüşmelerde bulunduklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Türk milletinin, Lübnan Cumhurbaşkanı, devleti ve halkına başsağlığı dileklerini iletmek üzere bu ziyareti yaptıklarını söyleyen Oktay, "Başınız sağ olsun, geçmiş olsun." diye konuştu. 

"Daha fazla gıda ve tıbbi yardıma hazır olduğumuzu ilettik"

154 kişinin hayatını kaybettiği 6 bin kişinin yaralandığı patlamayla sarsılan Lübnan'a ilk andan itibaren Türkiye'nin geniş bir arama kurtarma ekibi gönderdiğini vurgulayan Oktay, bu ekibin Beyrut Limanı'nda hızla çalışmaların devam ettiğini belirtti.

"İki sahra hastanemizle, sağlık ekiplerimizle, TİKA'nın yaklaşık 400 tonluk yardımlarıyla, AFAD'ın, Türk Kızılay'ın ve sivil toplum kuruluşlarının yardımlarıyla Lübnan'da olduk." diye konuşan Oktay, şunları söyledi:

"Heyetimizle bu sabah gelirken de yine uçağımızda tıbbi malzemeler ve solunum cihazlarıyla geldik ve şu anda onları yetkililere teslim ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanına ve Lübnan halkına geçmiş olsun, başsağlığı dileklerimizi ilettik. İlave ne tür desteklerde bulunabileceğimizle ilgili tekliflerimizi de ilettik. Daha fazla gıda yardımına, tıbbi yardıma hazır olduğumuzu, buna devam edeceğimizi ilettik. Sayda'da Türkiye olarak inşa ettiğimiz 100 yataklı bir yanık ve travma hastanesinin açılışı yapılmıştı. Gördüğümüz kadarıyla işletmeye alınmasıyla ilgili bazı sorunlar var. Cumhurbaşkanıyla konuyu tekrar gündeme getirdik. Burasının tekrar işletmeye alınması için Türkiye olarak hazır olduğumuzu, şu anda Lübnan'da buna çok acil ihtiyaç olduğunu gördüğümüzü, bu hastaneyi acilen hizmete alabileceğimizi ilettik."

Patlamada 160 kişinin yaşamını yitirdiği, 5 binden fazla kişinin yaralandığını ve 1 milyona yakın insanın da etkilendiğinden bahseden Oktay, Lübnan Dışişleri Bakanı'nın kendilerine, patlamanın yaşandığı yerden 125 kilometre uzaklıktaki bir yerin dahi camlarının kırıldığını belirttiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, ülkede çok yoğun bir cam ve inşaat malzemesi ihtiyacının olduğundan bahsederek bununla ilgili yardım tekliflerinde olduklarını kaydetti.

"Türkiye'nin tüm hastaneleri Lübnan'ın hizmetinde"

Fuat Oktay, şu açıklamalarda bulundu:

"Ciddi şekilde zarar gören Beyrut Limanı ve çevresinde hasar gören binaların tekrar inşası konusunda Türkiye'nin sonuna kadar hazır olduğunu ifade ettik. Lübnan'ın ticari faaliyetlerinin devam ettiği Beyrut Limanı tekrar ayağa kaldırılıncaya kadar Mersin Limanı'mızın Lübnan'ın hizmetinde olacağını, büyük ölçekli ticari faaliyetlerde, hem gümrükleme hem de depolama faaliyetlerinde Lübnan'ın hizmetinde olacağını, malzemelerin sonrasında oradan buraya daha küçük gemilerle ve ulaşım araçlarıyla taşınabileceğini, bunun için hazır olduğumuzu ifade ettik. Türkiye'nin tüm hastaneleri ve tüm hava ambulansları Lübnan'ın hizmetindedir. Hangi hastanın tedavisini Türkiye'de yaptırmak isterlerse hava ambulanslarımızla Türkiye'ye alabileceğimizi ve tedavisini Türkiye'deki hastanelerimizde yapabileceğimizi hem Sayın Cumhurbaşkanına hem de sizler aracılığıyla Lübnan halkına duyurmak isterim."

Cumhurbaşkanı Avn ile heyetine yakın ilgileri ve samimiyetleri için teşekkürlerini ileten Oktay, Türkiye'nin sonuna kadar Lübnan'ın yanında olduğunu ve yalnız bırakmayacağını ifade etti.

Oktay başkanlığında toplanan heyet, Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı Berri ve Başbakan Diyab ile görüşmelerde bulundu. 

Fuat Oktay başkanlığında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da olduğu heyeti, Hükümet Sarayı'nda karşılayan Başbakan Hasan Diyab, patlamadan etkilenen alanları gösterdi.

Geçmiş olsun dileklerini Başbakan'a ileten Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, daha sonra heyetlerarası görüşmelere katılım sağladı. 

Görüşmede, iki ülke arasında yapılan tarihi bağlara işaret edip, Türkiye'nin, patlamayla sarsılan Lübnan'a her alanda desteğinin devam edeceğini ifade etti. 

Beyrut Limanı'nın yeniden imarı ve sağlık alanında Türkiye'nin her türlü desteğinin devam edeceğini söyledi.

Lübnan Başbakanı Diyab ise enkazdan cesetlerin çıkarıldığını, olay sonrasında kurulan kriz masasında Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisinin de olduğunu kaydetti.

Türkiye'ye güvenlerinden bahseden Diyab, Beyrut'un imarında Türkiye'nin kendilerine yapacağı yardımdan emin olduklarından bahsetti.

Macron'dan Beyrut Limanı'na imar malzemesi yardımı açıklaması!