Gayrimenkul alan yabancıya vatandaşlıkta sınır 500 bin dolara çıkabilir!

Gayrimenkul alan yabancıya vatandaşlıkta sınır 500 bin dolara çıkabilir! Gayrimenkul alan yabancıya vatandaşlıkta sınır 500 bin dolara çıkabilir!

Yatırım yoluyla vatandaşlık uygulamasında alt sınır 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürülmüştü. Fakat İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Malta gibi ülkelere kıyasla oldukça düşük kalan bu tutarın 2020'de 500 bin dolara yükseltilmesi bekleniyor...


2018'in Ekim ayında yabancıların Türkiye’de gayrimenkul satın alarak vatandaşlık kazanılabilmesi için belirlenen gayrimenkul yatırım tutarı 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürülmüştü. Türkiye’de yabancıya konut satışında öncü şirketlerden Antalya Homes Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Tekçe konuyla ilgili açıklama yaptı. Tekçe konuşmasında şu ifadeleri kullandı; "100’den fazla ülkeden ciddi bir talep alan Türkiye’nin, Yatırımcı Vizesi olarak da bilinen benzer programları uygulayan diğer ülkelerle karşılaştırıldığında düşük kalan yatırım alt tutarını, 2020 yılının ikinci yarısında 250 bin dolardan 500 bin dolara çıkaracağını öngörüyoruz" 

Yatırımcılar Türkiye’nin geleceğine yatırım yapıyor

Toplumdaki genel kanının aksine vatandaşlık edinimi için alınan gayrimenkul adedi, toplam yabancıya satışın ancak yüzde 15’ini oluşturuyor. 2019'da vatandaşlık için verilen uygunluk belgesi sayısı ise 6 bin 85 oldu. 

Yabancıya konut satışındaki artışta vatandaşlığın etkisi olmakla birlikte en önemli faktör olmadığını ifade eden Bayram Tekçe, “Bünyesinde yer aldığımız sivil toplum kuruluşlarıyla sektörde yaşanan sorunları tespit ettik. Kamu yönetiminin güçlü iradesi ve desteği ile kılcal damarlara kadar inilerek her detayda süreçlerin daha sağlıklı ve hızlı çözümü sağlandı. Gayrimenkul satın almanın kolaylaşmasıyla sektörün büyüdüğünü görmek bizi mutlu ediyor" diye konuştu.

Diğer taraftan yatırım yoluyla vatandaşlık programlarında Türkiye’yi diğer Avrupalı ülkelerle kıyaslayan Bayram Tekce, şunları söyledi; "İspanya’da en az 500 bin Euro’luk emlak yatırımı yapıp vatandaşlığa başvurmak için 10 yıl beklemek gerekiyor. Yunanistan ise 250 bin Euro ve üstü değerde konut alımına karşılık sadece 5 yıllık oturum izni veriyor. Türkiye bu ülkelerle kıyaslandığında ciddi bir fırsat sunuyor. Şunu da belirtmeliyim ki, bu süreçte Türk yetkililer başvuruları titizlikle inceleyip, Türkiye için fayda yaratacak başvuruları gözetiyor. Dünyada bu sermaye birikimine ulaşabilen yatırımcılar, Türkiye’nin parlak geleceğine ve modern hayatına da ortak oluyorlar. Artan talebin farkında olan Türk yetkililerin 2020 yılı içinde minimum gayrimenkul yatırım tutarını 500 bin dolara çıkaracağını öngörüyoruz"

Türkiye’den konut alan yabancılardan elde edilen gelirde rekor bekleniyor

Türkiye’de yabancıya konut satış sürecini yürüten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, alım-satım işlemlerini hızlandırmak için 12 ülkede tapu ofisleri açacağını açıklamıştı. 2019'da 45 bini aşan ve yaklaşık 6,7 milyar dolar gelir elde eden Türkiye’nin 2020 yılı sonunda gelirlerini 9 milyar dolara çıkarması bekleniyor. Son 5 yılda Türkiye’den en çok konut alan yabancı ülke vatandaşları ise Irak, Suudi Arabistan, İran, Rusya, ve Afganistan oldu.

Gayrimenkul alan 7 bin yabancıya vatandaşlık!

2019'da yabancıya en çok konut satılan 10 şehir!