Gayrimenkul almak için doğru zaman!

Gayrimenkul almak için doğru zaman!PropertyTR Genel Müdürü Yusuf Boz, 0,64 konut faiz oranının açıklanmasıyla dövize olan talebin düştüğünü yatırımcıların gayrimenkule yöneldiğini anlattı. Boz, gayrimenkul almak için tam zamanı olduğunu söyledi.


Konut kredisi faizlerinin düşmesiyle beraber gayrimenkule ilgi arttı. Bireysel tasarrufları değerlendirmenin en karlı yolu olan gayrimenkul sektöründe başlatılan kampanyalar alıcı ve yatırımcıları ortak noktada bir araya getirdi. 

Gayrimenkul Almak İçin Doğru Zaman

Gayrimenkul almak için tam zamanı olduğunu belirten PropertyTR Genel Müdürü Yusuf Boz, 0,64 konut faiz oranının açıklanmasıyla dövize olan talebin düştüğünü yatırımcıların gayrimenkule yöneldiğinden bahsetti. Düşük faiz oranı ve kampanyalarla beraber konu satışları canlanacak. Küresel salgının sektörde neden olduğu belirsizlik, açıklanan yeni konut faizi oranı ile yatırımcının tekrar gayrimenkul alımına yönelmesi için fırsat sağlanacak.
 
Sektörün tekrar canlanacak ve planlanan yeni projeler de faaliyete alınacak. Yusuf Boz, yeni konut faizi oranı ve kampanyalarla konut satışlarının canlanacağını ve bu etkinin ekonomiyi olumlu etkileyeceğinden bahsederek gayrimenkul almak için doğru zaman oluğunu kaydetti.

Gayrimenkul Sektöründe Hareketlilik Başladı

1 yılı geri ödemesiz ve 0,64 faiz oranı ile yeni konut kredileri sektörü hareketlendirdi. Kamu bankaları her gün yeni kampanyalar ile yatırımcıların gayrimenkule yönelmesinde önemli rol oynuyor. Sıfır konut için 0,64, ikinci el konut için 0,74 kredi faiz oranları yatırımcıların konut almasına neden oldu.
 
 Türkiye'de en iyi yatırımlardan biri olarak görülen gayrimenkul alımı, normalleşme sürecinde peşpeşe açıklanan kredi paketleri ile hızlandı.Yusuf  Boz, inşaat sektörünün 1 yılda yaptığı satışı 2 ayda yapabileceklerini anlattı. 

Yeni Faiz Oranları Konut Fiyatlarını Yükseltti

Yeni faiz oranlarının açıklanmasıyla beraber konut fiyatları artışa geçti. Konut sahibi olmak isteyenler harekete geçerken, müstakil ev ve daire fiyatları da artıyor. Yapılan zamla ilgili imalat maliyetlerinin tam olarak fiyatlara yansıtılmadığını kaydediyor. Bu durumdan fiyatlar çok yükselmeden yeni konut faiz oranı ve açıklanan kampanyalardan uygun olanı değerlendirerek ev sahibi olmak çok mantıklı görülüyor.
 
Ekonomik veriler, konut faiz oranlarının yeni açıklanan faiz oranlarının çok ta altında olamayacağını ifade ediyor. Konut almanın yeni faiz oranı ve 1 yılı geri ödemesiz kampanyalarla çok daha kolay olacağını düşünenler gayrimenkul alımı için harekete geçti. PropertyTR Genel Müdürü Yusuf Boz özellikle orta gelir grubunda olanlar için bunun büyük bir fırsat olduğu görüşünde.

Konut Tercihleri Değişiyor mu?

Salgının neden olduğu yeni yaşam şeklinde yüksek binalarda yaşayanlar bu süreçte oldukça sıkıldı. Az katlı, müstakil, havuzlu veya bahçeli evlerde oturanlar ise süreci çok daha rahatlattı. Bu durum konut tercihlerini değiştirdi. Artık yatırımcılar rezidans veya yükselen binalar istemiyor. Sektörde bundan sonraki projelerde müstakil evlerin yoğunlukta olacağı düşünülüyor.

Konut Kredileri Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek?

Sektörün durgunlaştığı, projelerin yarım kaldığı, konut alımının durduğu salgın döneminde ülke ekonomisinin bu durumdan etkilenmediği söylenemez. Kamu bankalarının açıkladığı süper kredi paketleri ile canlanan konut sektörü ekonomiyi de canlandırmaya başladı.
 
 Ev sahibi olmanın giderek zorlaştığı günümüzde açıklanan yeni konut faiz oranı ve kampanyalarla ev sahibi olmak isteyenler harekete geçti. Sosyal hayatı destekleme paketlerinin yaratacağı etkiler uzun vadede çok da büyük olacağa benziyor.

 Yabancılar Türkiye'de Konut Alımına Devam Ediyor

Normalleşme sürecinde uçuşların da açılması ile yabancılar ülkemize gelmeye başlaması bekleniyor. 9.011 yabancının Türk vatandaşlığına hak kazandığı günümüzde yabancıların Türkiye'de gayrimenkul yatırımı yapmayı tercih ettiğini görüyoruz. Yabancıların konut başına ortalama ödediği ücret yerli vatandaşa göre 4 kat daha fazla olduğu görülüyor. 2019 yılında yabancıya konut satışı önceki yıllara göre % 32'lik artışla 4.656 ya ulaştı.
 
 En çok yabancıya konut satışı ise 20 bin konut ile İstanbul'da gerçekleşti. İstanbul'u 7.994 ile Antalya takip etti. 2020 yılında yaşanan salgın nedeni ile 2019 yılında öngörülen yabancıya konut satışı henüz gerçekleşmedi.
 
 PropertyTR Genel Müdürü Yusuf Boz, normalleşme sürecinin başlaması ve yeni projelerin devreye alınması ile yabancıya konut satışının tekrar hız kazanması bekleniyor dedi. Konut fiyatı olarak oldukça cazip fiyatlarla yabancıya konut satışının yapılması satıcıların yüzünü güldürüyor. 
 
 Artan konut talebi her ne kadar konut fiyatlarını yükseltse de açıklanan yeni konut faizi ve kampanya paketleri yatırımcıları ve ev sahibi olmak isteyenleri harekete geçirdi. Güvenli ve karlı bir yatırım olarak görülen gayrimenkul yatırımı, kamu bankalarının açıkladığı faiz oranları ile tekrar gündeme gelmeye başladı. Tabir-i caizse, konuta hücum çılgınlığı orta gelirli vatandaşlar da dahil olmak üzere birçoğunu etkisi altına aldı.

Düşük faizli konut kredisi fiyatları nasıl etkiledi?

Alacağınız evin fiyatı yüzde 32'den az artmışsa kardasınız!