Gayrimenkul, Avrupa'da hala en iyi yatırım aracı!

Gayrimenkul, Avrupa'da hala en iyi yatırım aracı!


PwC ile ULI tarafından hazırlanan Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2020 raporunun sonuçları açıklandı. PwC Türkiye Gayrimenkul Sektörü Lideri Bayraktaroğlu, "Avrupa'da sektör liderleri, gayrimenkulün cazip ve talep gören bir yatırım alanı olmaya devam edeceği görüşünde" dedi...


PwC ile Urban Land Institute (ULI) tarafından hazırlanan ve Avrupa gayrimenkul sektörüne ışık tuttuğu belirtilen "Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2020" raporunun sonuçları, İstanbul'da düzenlenen toplantıda açıklandı.

PwC Türkiye Gayrimenkul Sektörü Lideri Ersun Bayraktaroğlu, toplantıda konuşma yaptı. Bayraktaroğlu, 3'ü Türkiye'den olmak üzere 905 katılımcının yer aldığı ve bu yıl 17'ncisi hazırlanan rapora göre, Avrupa gayrimenkulünün tüm politik belirsizliklere, maliyet artışlarına ve karışıklıklara rağmen yine de olumlu olduğunu belirtti. 

Gayrimenkul, Avrupa

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Bayraktaroğlu, politika ve ekonomideki dalgalanmalara rağmen Avrupa'da sektör liderlerinin, gayrimenkulün cazip ve talep gören bir yatırım alanı olmaya devam edeceği görüşünde bulunduğunu söyledi ve Avrupa'da en iyi yatırım aracı olarak hala gayrimenkulün görüldüğünü, getiri oranlarının yüksek olduğunu belirtti.

ayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2020 raporunda pozitif ancak temkinli bir yaklaşımın öne çıktığını ifade eden Bayraktaroğlu, araştırmaya katılanların 3'te 2'sinden fazlasının "2020'de şirketlerine en büyük etkiyi artan inşaat maliyetlerinin yapacağını" söyledi. 

Bayraktaroğlu, uygun fiyatlı konutların olmamasının gayrimenkul yatırımcıları için hem endişe hem de fırsat oluşturduğunu söyledi. Bayraktaroğlu, katılımcıların yüzde 61'inin gelecek yıl uygun fiyatlı konut konusunun daha da derinleşeceğini belirttiğini ifade etti. 

Politik belirsizliğin önemli bir endişe kaynağı olduğunun altını çizen Bayraktaroğlu, katılımcıların önemli bir kısmının da ulusal politikalar noktasında kaygılı olduğunu belirtti.

Bayraktaroğlu, sektörün özellikle iklim riskleri konusunda daha da bilinçlendiğini söyledi. Bayraktaroğlu, "Araştırma katılımcılarının neredeyse yarısı, halihazırdaki gayrimenkul portföylerinde iklim değişikliği riskinin yükseldiğini, yüzde 73'ü ise bu riskin önümüzdeki 5 yılda daha da artmasını beklediğini belirtti." diye konuştu.

Paris, 2020 için yatırım fırsatı sunan şehirler arasında ilk sırada 

Ersun Bayraktaroğlu, raporda, likidite, istikrar ve fırsat sunduğuna inanılan kentlerin de sıralandığını belirtti.

Bayraktaroğlu, şunları söyledi; 

"Yatırımcılar, 2020 yılı için Paris'i listenin başına koydu. Brexit'ten, 2024 olimpiyatlarından ve Büyük Paris projesinden beklenilen zincirleme fayda sebebiyle 31 Avrupa kentinin yer aldığı listenin başında Paris geliyor. İlk 10'da yer alan diğer kentler Berlin, Frankfurt, Londra, Madrid, Amsterdam, Münih, Hamburg, Barselona ve Lizbon şeklinde... İlk 10'da 4 Alman kentinin yer alması Almanya ekonomisiyle ilgili endişeleri geçersiz kılıyor."

Bayraktaroğlu, Brexit'le ilgili süren endişelere rağmen Londra'nın bu yıl listede 4'üncü sırada yer aldığını fakat merkezi iş alanlarındaki gayrimenkullerin iyi performans göstermesine karşın Manchester, Birmingham ve Edinburgh gibi İngiliz kentlerinin ilk 10'da yer alamadığını belirtti. 

Bayraktaroğlu, listede Türkiye'den temsil edilen tek kent olan İstanbul'un 30'uncu sırada yer aldığını söyledi. Bayraktaroğlu, "Daha önce ilk sıralara kadar yükselen İstanbul, son yıllarda yaşanan ekonomik dalgalanmanın ve olumsuz gelişmelerin etkisiyle gerilemiş durumda. Ancak tekrar yukarılara tırmanacağına inancımız tam." şeklinde konuştu. 

Bayraktaroğlu, iyi pazar dinamiklerinin, likiditenin, geleceğe yönelik toplumsal refahı artırıcı adımların ve kentsel mobilitenin artmasıyla gayrimenkulün bir hizmet ürünü haline dönüşmesinin, gelişen teknolojik altyapıyla geleceğe daha umutla bakılmasına imkan sağladığını söyledi. 

Gayrimenkul, Avrupa

"Lojistik tesislere, yaşlı ve bakım evlerine yatırım artıyor" 

ULI Türkiye Başkanı Zafer Baysal da Avrupa'da gayrimenkul yatırımcılarının yatırım tercihlerinin zamanla değişebildiğine vurgu yaptı.

Baysal, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yatırımcıların iştahlarının belirgin olarak lojistik tesislerine, yaşlı bakım ve emekli evlerine, paylaşımlı ekonomi kapsamındaki karma kullanımlı yaşam projelerine, öğrenci yurtlarına, sağlık tesislerine, data merkezlerine, servisli apartmanlara, paylaşımlı ofislere, esnek hizmetler sunan servisli ofislere, endüstriyel depolara, self-servis depolama alanlarına, otellere, bilim parklarına, sosyal meskenlere ve şehir merkezlerindeki MİA bölgesi ofislerine kaymakta olduğunu yıllar itibarıyla artarak gözlemlemekteyiz."

Baysal, 7-8 yıl önce ön sıralarda yer alan AVM'lere yatırımcı talebinin epey azaldığını söyledi. 

Geliştirme ve inşaat maliyetlerinin artmasıyla Avrupa'da ev sahibi olmanın gittikçe zorlaştığını ifade eden Baysal, hükümetlerin kira artışını kontrol altına alması yönünde baskıyla karşı karşıya olduğunu belirtti. 

Etkinlik kapsamında, sektörün önde gelen şirketlerinin yetkilileri, raporun sonuçlarını değerlendirdi.