Gayrimenkul fiyatlarında artış bekleniyor!

Gayrimenkul fiyatlarında artış bekleniyor!

REIDIN tarafından 2018'in üçüncü çeyreği için hazırlanan Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi ve Fiyat Beklenti Endeksi verilerini açıkladı. Verilere göre, gayrimenkul fiyatlarında fiyat artış beklentisi yüzde 4 yükseldi.


REIDIN tarafından 2018'in üçüncü çeyreği için hazırlanan Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi ve Fiyat Beklenti Endeksi verilerini açıkladı. 

Verilere göre, 2018'in üçüncü çeyreği için, geçen çeyrek döneme göre yüzde 13 oranında azalarak 86,0 puana geriledi. Böylece yıllık ortalamanın (91,5) altına inen genel güven endeksi “kısmen kötümser” olarak açıklandı. REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksi değeri ise, ikinci çeyrekte yüzde 4 artışla 98,0 oldu. Geçen yılki çeyreğe göre, önümüzdeki üç aylık dönemde gayrimenkul fiyatlarında fiyat artış beklentisi bir miktar yükseldi.

Gayrimenkul danışmanları kısmen iyimser

REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi, 2018'in üçüncü çeyreğinde, geçen yılın çeyreğine göre bankalar ve finansal kurumlar için %18 artışla 77,0 olarak ölçüldü. Bu artışla bankalar için güven endeksi, “kötümser” seviyesinden “kısmen kötümser” seviyesine yükselmiş oldu ve 78,4 puanlık yıllık ortalamanın önemli derecede altında kaldı. Güven endeksi gayrimenkul danışmanları için %11'lik bir düşüş gösterdi ve 113,8 puana ulaşarak “kısmen iyimser” seviyesinde yer aldı. Gayrimenkul danışmanlarının güven endeksi bu puanla yine de yıllık ortalamanın (105,1) üzerinde seyretmeyi sürdürdü. Gayrimenkul değerleme uzmanları kategorisinde %23 oranında ciddi bir düşüş kaydedilerek 66,4 puanlık bir güven endeksi ölçüldü. Böylece gayrimenkul değerleme uzmanlarının güven endeksi “kısmen kötümser” kategorisinden “kötümser” kategorisine düştü. Endeks, gayrimenkul geliştiricileri için %5 azalışla 98,9 puana ulaştı ve böylece “kısmen iyimser” kategorisinden “kısmen stabil” kategorisine indi.

 

Gayrimenkul fiyatlarında artış bekleniyor!


 
REIDIN CEO'su Kerim Bertrand, REIDIN'in, Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven ve Fiyat Beklenti Endeksi 2018 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarını değerlendirdi. Bertrand, “Geçtiğimiz çeyrek itibarıyla döviz kurunda meydana gelen hızlı yükseliş, piyasadaki volatilite, TÜFE'nin beklentilerin üstünde gelmesi gibi unsurlar gayrimenkul sektörüne yönelik duyulan güveni de olumsuz etkilemiştir. Geçtiğimiz çeyrek dönemde gayrimenkul sektörüne olan güven kısmen kötümser bir beklentiye dönüşmüş durumdadır. Kredi faiz oranlarına ilişkin artış eğiliminin devam beklentisi ise yine banka ve finansal kuruluşlar için gayrimenkule duyulan güveni kısmen kötümser algıda bırakmıştır. Gayrimenkul danışmanları çerçevesinde baktığımızda ise gayrimenkule karşı duyulan güven endeksi kısmen iyimser kategorisinde kalsa bile, geçtiğimiz çeyrek döneme göre yaklaşık olarak 14 puan düştü. Bunu da yukarıda değindiğimiz gibi piyasalardaki belirsizliğe bağlayabiliriz'' diye konuştu.


REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi 2018 yılı 3. çeyrekte, geçen çeyrek dönemine göre

- Bankalar ve finansal kurumlar için %18 artışla 77.0 (Kısmen Kötümser) olarak ölçülmüştür.
- Gayrimenkul danışmanları için %11 azalışla 113.8 (Kısmen İyimser) olarak ölçülmüştür.
- Gayrimenkul değerleme uzmanları için %23 azalışla 66.4 (Kötümser) olarak ölçülmüştür.
- Gayrimenkul geliştiricileri için %5 azalışla 98.9 (Kısmen Stabil) olarak ölçülmüştür.

REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksi 
2018 yılı 3. çeyrekte, geçen çeyrek döneme göre %13 azalışla 86.0 (Kısmen Kötümser) olarak ölçülmüştür.

Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi Bankalar ve Finansal Kurumlar
2018 yılı 3. çeyrekte, geçen çeyrek döneme göre %18 artışla 77.0 (Kısmen Kötümser) olarak ölçülmüştür.

Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi Gayrimenkul Danışmanları
2018 yılı 3. çeyrekte, geçen çeyrek döneme göre %11 azalışla 113.8 (Kısmen İyimser) olarak ölçülmüştür.

Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi Gayrimenkul Değerlendirme Uzmanları
2018 yılı 3. çeyrekte, geçen çeyrek döneme göre %23 azalışla 66.4 (Kötümser) olarak ölçülmüştür.

Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi Gayrimenkul Geliştiricileri
2018 yılı 3. çeyrekte, geçen çeyrek döneme göre %5 azalışla 98.9 (Kısmen Stabil) olarak ölçülmüştür.

 

 

Dosya için tıklayın