07 / 10 / 2022

Gayrimenkul fiyatlarındaki artış 2022'de katlanacak!

Gayrimenkul fiyatlarındaki artış 2022'de katlanacak!

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 2022 yılında gayrimenkul fiyatlarındaki artışın süreceğine dikkat çekti. Yazıcı, 2022'de popüler olacak ilçeleri de açıkladı...EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, gayrimenkul sektöründeki son duruma ve 2022 yılı beklentilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Gayrimenkul fiyatlarındaki artış 2022 de katlanacak!

Gayrimenkul sektöründe geçen senelerde arz ve talep dengesinin bozulduğuna dikkat çeken Cansel Turgut Yazıcı, “Erişilebilir konuta ihtiyaç sürüyor ama maliyetleri dolayısıyla artık özel sektörün dar ve orta gelirliye bile konut imal etmesi mümkün değil gibi duruyor. İnşaat şirketlerinde proje yapma isteği görüyoruz ama realize eden sayısı halen çok az. Tüm şartlara ve zorluklara rağmen, 2022 gayrimenkulde fiyat artışlarının devam ettiği bir yıl olacak.” diye konuştu. 

Gayrimenkul fiyatlarındaki artış 2022 de katlanacak!

2022 yılında İstanbul’da şehrin merkez kısımlarının revaçta olacağına vurgu yapan Yazıcı, şunları kaydetti:

“Öte yandan yabancıların mülk almaya sevdiği Esenyurt ve Beylikdüzü bölgelerinde de artış trendi devam ediyor. Talep şehir geneline de yayılıyor. Boğaz hattı yatırım açısından parlak dururken, bu sene sahil bölgelerinde geçen seneye göre biraz fiyat sakinlemesi olabilir. Konut almak artık eskisinden de zor oldu. Kira bedelleri gayrimenkullerin fiyatı kadar hızlı artamıyor çünkü kiracı bir kez mülke girdi mi artık çıkartmak çok zor. Bu nedenle doğru kira kontratı yapılmalı. Oturmak için konut alınabiliyorsa alınmalı. Çünkü yeni üretim çok az olduğu için kira fiyatları da yükseliyor, yatırım için konut alan sayısı artınca ve fiyatlar yükselince dolayısıyla kiralık ev sayısı da azaldı. Artık kiralık ev bulmak gittikçe daha da zorlaşacak.”  

Gayrimenkul fiyatlarındaki artış 2022 de katlanacak!

Gayrimenkul alacak kişilere tavsiyeler veren Yazıcı, “Mülkün altyapı olanaklarından yararlanma kabiliyetlerini iyi değerlendirmeli. Özellikle henüz metro gelmemiş ama metro inşaat güzergahı üzerinde olan bölgeler tercih edilebilir. Buralarda metro bağlantıları açıldığında şu ankinden çok daha değerli olacak. Genel giderleri yüksek mi, ödeme hesaplarınızı ne kadar değiştiriyor bunları düşünmeli. Evin iç tadilat ihtiyacı varsa, ne kadar  bir bütçeniz var, ne kadara mal olacak baştan iyi planlaması gerekli.” açıklamasında bulundu.

Gayrimenkul sektörü 2022'de hareketlenecek!

Ev fiyatlarındaki artış 2022'de katlanacak!

Konut fiyatları 2022'de katlanacak!
Geri Dön