Gayrimenkul kiralamalarındaki vergi tevkifatı yüzde 10’a düştü!

Gayrimenkul kiralamalarındaki vergi tevkifatı yüzde 10’a düştü! Gayrimenkul kiralamalarındaki vergi tevkifatı yüzde 10’a düştü!

Gayrimenkul kiralamalarındaki vergi tevkifatı oranı yıl sonuna kadar yüzde 20'den yüzde 10’a düşürüldü.31 Temmuz 2020 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 2813 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile gayrimenkul kiralamalarındaki vergi tevkifatı oranı 2020 yılının sonuna kadar yüzde 20'den yüzde 10’a düştü.

Karar kapsamında GVK’nın 70. maddesinde yazılı mal ve hakların kiralanması karşılığı yapılan ödemelerden, Vakıflar (mazbut vakıflar hariç) ve derneklere ait gayrimenkullerin kiralanması karşılığında bunlara yapılan kira ödemelerinden, yabancı devletlere, yabancı kamu idare ve kuruluşları ile uluslararası kuruluşlara ait diplomatik statüsü bulunmayan gayrimenkullerin kiralanması karşılığında bunlara yapılan kira ödemelerinden, yüzde 20 yerine yüzde 10 oranında tevkifat yapılacak.

Karar ile yine 31 Aralık 2020 tarihine kadar uygulanmak üzere kurumlarca kooperatiflere ait taşınmazların kiralanması karşılığında bunlara yapılan kira ödemeleri üzerinden de yüzde 10 olacak.

Karar, 31 Aralık 2020 tarihine kadar nakden veya hesaben yapılan ödemelere uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girdi.

İş yeri kira stopajı yüzde 20'den 10'a indi!

İş yeri kiralarında KDV yüzde 8’e indi!