Gayrimenkul sahipleri dikkat! Vergi dönemi yaklaşıyor!

Gayrimenkul sahipleri dikkat! Vergi dönemi yaklaşıyor! Gayrimenkul sahipleri dikkat! Vergi dönemi yaklaşıyor!

2019 yılı kapsamında emlak vergisi 2'nci taksitlerin ne zaman ödeneceği belli oldu. İşte emlak vergisiyle ilgili tüm merak edilenler...Arazi, arsa ve binalar için servete dayalı olarak tahsil edilen vergi olan emlak vergisi ödemeleri her yıl olduğu gibi bu yılda mart ve kasım aylarında ödeniyor. 1319 sayılı Kanuna göre yılda iki kez alınan emlak vergisi 2019 yılında ne zaman ödenecek? İşte tüm merak edilenler...

Türkiye sınırları içinde yer alan gayrimenkuller için emlak vergisi ödenmesi gerekiyor. Emlak vergileri mülk sahipleri tarafından her yıl iki ayrı taksit olarak ödeniyor. 

Ne zaman ödenecek?

2019 yılı vergi takvimine göre emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri 1 Kasım 2019 Cuma günü başlayacak. 1 ay boyunca ödenebilen ikinci taksitler 30 Kasım’ın hafta sonuna denk gelmesi nedeni ile Aralık ayına sarkabilecek.

Nerelerde ödeniyor?

Emlak vergisi ödemelerini gerçekleştirmek için taşınmazın bulunduğu belediyeler, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesi veya E-devlet platformu kullanılabiliyor.

Neye göre hesaplanır?

Emlak vergisi hesaplanıyor ve 2 temel değişken bulunuyor. Bunlardan ilki Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından müştereken açıklanan bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri; İkincisi belediyelerde kurulacak taktir komisyonları tarafından seçilecek asgari ölçüde arsa metrekare birim değeri ve binanın yüz ölçümü…

Dolayısı ile bina metrekare normal inşaat maliyet bedeli merkezi olarak belirlenirken, bu değer belediyeden belediyeye değişiklik gösteriyor.

Asgari ölçüde arsa metrekare birim değeri ise belediye taktir komisyonlarınca belirleneceğinden; belediyeden belediyeye farklılık göstereceği gibi, belediye içinde de sokak ve caddelere göre değişiyor. 

Ayrıca emlağın metrekaresi artıkça vergi değeri de yükseliyor.

Emlak vergisi yeniden değerleme oranı 2019; 2018 yılı için açıklanan yeniden değerleme oranı olan yüzde 23,73'ün yarısı; yani yüzde 11,865 olarak açıklandı.