Gayrimenkul Yatırım Fonu tanıtıldı!

Gayrimenkul Yatırım Fonu tanıtıldı!

Gayrimenkul Yatırım Fonu Tanıtım Etkinliği'ne ev sahipliği yapan Yıldırım Kule, Omurga Capital Genel Müdürü Oğuz Kösebay ve Omurga Capital Emlak Yatırımları Direktörü İlhami Akkum'u ağırladı.


Yıldırım Kule, gayrimenkul yatırım fonu etkinliğine kapılarını açtı. Etkinlik Kuzeybatı Gayrimenkul  Ankara  Temsilcisi Burak Ünal’ın desteği ile gerçekleşti ve çok sayıda davetlinin katıldı.

Omurga Capital Genel Müdürü Oğuz Kösebay, Gayrimenkul Yatırım Fonu (GYF)’nun ne olduğuna ve avantajlarına dair açıklama yaptı. Kösebay şu ifadelerde bulundu; "GYF, Sermaye Piyasası Kurulu izni ile yetki belgesi olan gayrimenkul portföy yönetim şirketleri veya portföy yönetim şirketleri tarafından kurulup yönetilen bir sermaye piyasası aracıdır. Girişim Sermayesi Yatırım Fonu (GSYF) ise; Sermaye Piyasası Kurulu izni ile girişim sermayesi yatırım fonu kurma yetki belgesi olan portföy yönetim şirketleri tarafından kurulup yönetilen bir sermaye piyasası aracıdır. GYF’ler; alım satım karı veya kira geliri elde etmek amacıyla; arsa, arazi, konut, ofis, alışveriş merkezi, otel, lojistik merkezi, depo, park, hastane ve benzeri her türlü gayrimenkulü satın alabilir, satabilir, kiralayabilir, kiraya verebilir ve satın almayı veya satmayı vaat edebilir. Oluşan kazançtan katılımcılarına kar payı dağıtabilir"

Omurga Capital Emlak Yatırımları Direktörü İlhami Akkum ise konuyla ilgili şunları söyledi, "Fon operasyonel hizmetleri uzman ve bağımsız kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. (İş Bankası). Gerçek kişi yatırımcıların elde ettikleri kar payı ve kazançların vergilendirilmesi %10 stopaj ile sınırlıdır ve beyan edilmez. Fon, toplam büyüklüğünün %50’sine kadar kredi alabilir. GYF’ler gayrimenkul satın alırken ödenen KDV’yi, kira gelir faturalarından oluşan KDV’ler ile yıllar içerisinde indirgemektedir. Herhangi bir süre limiti yoktur. GYF Payları istenildiği takdirde Borsa Istanbul’da alış-satış işlemlerine açılabilir. (Borsa yatırım fonları gibi)"