Gayrimenkul’de dijital pazarlık dönemi başladı!

Gayrimenkul’de dijital pazarlık dönemi başladı! Gayrimenkul’de dijital pazarlık dönemi başladı!

Ekspertiz raporlu gayrimenkulleri ciddi alıcılarla bir araya getiren Türkiye’nin ilk ve tek online gayrimenkul açık artırma sitesi Tapu, internette pazarlıkla satış dönemini de başlattı.

Kurulduğu günden bu güne geliştirmiş olduğu platform ve teknoloji sayesinde satıcıların hızla gayrimenkullerini nakde çevirmesine imkan sağlayan Tapu, gayrimenkul alıcılarına “alırken kazanacakları” fırsatlar sunmayı sürdürüyor. Alıcıların avantajlı seviyelerde tapulara ulaşmasın imkan veren sistem, satıcıların da tapularını “hızlı ve şeffaf” bir şekilde nakde çevirmesini sağlıyor.

Dijital pazarlık sistemi nasıl çalışıyor?

Tapu’da yer alan “pazarlığa açık tapularda” satıcının o tapu için istediği fiyat gösteriliyor, kullanıcı “Pazarlığa başla” butonuna tıklayarak istenen fiyatın altındaki teklifini de satıcıya iletiyor. Teklifin geçerli olabilmesi için alıcı adayının kredi kartından hizmet bedeli provizyonu çekiliyor, böylelikle alıcı adayları tekliflerinin ciddiyetini gösteriyor. Satıcılar da hazır alıcıyı bulduklarında gayrimenkullerini “paranın zaman değerini” göz önünde bulundurarak istedikleri fiyatın altındaki fiyatlara satmayı da kabul edebiliyor. Pazarlık sisteminde tüm süreç şeffaf bir ortamda yapıldığından fiyatlar da şeffaf bir şekilde oluşuyor, pazarlıkla verilen teklifler herkese açık ortamda da gözlemlenebiliyor.

Sistem, satıcıları “ciddi alıcılarla” buluşturuyor

Alıcılar, verdikleri teklifin ciddi olduğunu ve tekliflerinin kabul edildiği sırada gayrimenkulü satın alacaklarını kredi kartı limitine konulan hizmet bedeli provizyonu olarak da ortaya koyuyor. Alıcının verdiği teklif satıcı tarafından reddedilirse hizmet bedeli tahsil edilmiyor ve kredi kartındaki bloke de kalkıyor. Teklif satıcı tarafından onaylandığı durumda alıcının provizyonu Tapu.com hizmet bedeli olarak tahsil ediliyor. Teklif onaylandığında, alıcı satın almaktan caysa dahi hizmet bedeli de iade edilmiyor. Böylece, keyfiyetle ya da satıcıyı yoklamak için verilen tekliflerle de hiç bir şekilde vakit kaybedilmiyor.

Satıcılar zaman kaybetmek istemiyor

İnternette pazarlık modelinin, gayrimenkulünü bir an önce nakde çevirmek isteyen satıcıların sayısının artmasına paralel bir ihtiyaçtan ortaya çıktığını söyleyen Tapu kurucu ortağı Emre Erşahin, “Tapu’da bazı tapuların değeri gerçekten piyasanın altında ve alıcıların rekabetçi teklifleriyle bunları piyasa dengesine kavuşturmak amacıyla açık artırma yöntemi işe yarıyor, çünkü açık artırma modelinde alıcılar verdikleri rekabetçi tekliflerle fiyatları dengeliyor” diyor.

Fakat satıcıların, istediği teklifi beklerken bazen zaman kaybedebildiklerini söyleyen Erşahin, şimdi yeni yöntemle satıcıların zaman kaybetmeden ciddi alıcıların, ciddi teklifleri etrafında pazarlık yapmalarını sağladıklarını belirtiyor. Emre Erşahin, “Önceden, tekliflerin sadece yukarı doğru gittiği dönemde açık artırma ile satış yapılırken, şimdi pazarlığa açık tapularda satıcı beklentisinin altındaki teklifleri de toplayarak aşağı yönde fiyat dengesini oluşturmaya başladık” şeklinde konuştu.