Gayrimenkulde kur korumalı yatırım dönemi başladı!

Gayrimenkulde kur korumalı yatırım dönemi başladı!

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen gayrimenkul sektöründe kur korumalı yatırım dönemi başladı. Döviz kurunda yaşanan hızlı yükselişler ve dövize olan talebi frenlemek amacıyla geliştirilen kur korumalı mevduat ürünü son zamanlarda sık sık gündeme gelen gayrimenkul yatırımcılarına örnek oldu. 2021'de döviz yatırımcıları kur kazançlarıyla düşük bedelli gayrimenkul alarak çifte kazanç sağlarken, gayrimenkul alım kararını bu seneye bırakanlar dövize karşı yatırımını korumak için arayış içine girdi. Son zamanlardaki gelişmelerle ilgili önemli açıklamalar yapan İmpomes Yönetim Kurulu Üyesi Müberra Oflaz, “Gayrimenkulde kur korumalı yatırım dönemi başladı” dedi. İyi bir konut alırım düşüncesiyle parasını dövize yatıranların, zamanlamasını iyi yapmadılarsa, yükselen fiyatlar yüzünden fırsatı kaçırdığını belirten Oflaz, “Şimdi hem yükselme potansiyeli olan, hem de o potansiyele göre fiyatı ekonomik sayılacak gayrimenkullerin arayışına girdiler. Ancak bu defa da mülkünü adeta kur korumasına alarak dövize göre hareket eden satıcılar nedeniyle hayal kırıklığına uğramaktalar. Emlak sitelerinde sık sık fiyatlar güncelleniyor, tapu dairelerinde satıcılar satıştan vazgeçiyor” dedi.

Gayrimenkulde kur korumalı yatırım dönemi başladı!

Konuyu masaya yatıran Müberra Oflaz buna rağmen Aralık'ta en yüksek satış rakamlarına ulaşıldığını söyledi.

Konut satışında liderliğin sebebi ne?

TÜİK tarafından yayınlanan resmi satış istatistiklerine göre 2021'de Türkiye, konut satışında adeta Avrupa lideri oldu. Konut satışları 2021 yılında 1 milyon 492 bin adetle tüm zamanların en yüksek 2. zirvesine ulaşmış oldu. Satış istatistikleriyle ilgili önemli açıklamalar yapan İmpomes Yönetim Kurulu Üyesi Müberra Oflaz, konut üretiminin son 3 senede azalmasına bağlı olarak doğal konut ihtiyacını karşılamak isteyenlerin dışında dövizi, altını artan yatırımcıların zamanında elindeki yatırımları konuta çevirmesinin de etkisiyle 2021 yılının son aylarında yüksek satış rakamlarına ulaşıldığını söyledi.

Dövizin cazibesi kalmayınca Türk Lirası ve emlak revaçta

Konuttaki satışlarla ilgili önemli açıklamalar yapan Müberra Oflaz, “Kur korumalı mevduat gibi bir ürün varken döviz almanın bir cazibesi kalmıyor. Çünkü hem faiz getiriniz garanti hem de kurlarda faizin üzerindeki olası bir artış devlet tarafından karşılanıyor. Ayrıca doğrudan döviz alanlar kurlar gerilediğinde anaparasında erime görecekken kur korumalı mevduat yapan faiz geliri elde etmeye devam edecek.Bu durumda ya TL mevduatta yatırımlar tutulacak, ya da aynı  zamanda kira geliri elde etmeyi de vaat eden gayrimenkul yatırımlarının arayışına girilecek” dedi.

Gayrimenkulde kur korumalı yatırım dönemi başladı!

Oflaz, bu dönemde yatırımlarını en iyi biçimde değerlendirmek isteyenler için şu önerileri sıraladı: 

“Döviz ve altın yatırımcısına ya çok kazandırır ya da zarar ettirir. Ama gayrimenkul en azından enflasyon oranında paranızını değerini korur. Yoğun nüfusun olduğu yerlerde gayrimenkul her zaman kazandırmıştır. Kısa, uzun veya orta vadede parasının değerini korumak için alınacak gayrimenkul yerleri tespit edip ona göre yatırım yapılabilir. Gayrimenkulde sermayenin yanında cesaret ve sabır da gereklidir. Bir süredir takip ettiğiniz bir gayrimenkul varsa, fiyatında köpük oluşmamışsa, yatırım için harekete geçebilirsiniz. Köpük olup olmadığının hesaplaması, gayrimenkulerin normal piyasa zammındaki enflasyon oranı ve amortisman dönemleri gözönüne alınarak yapılır. Amortisman süreleri konutlarda 22, ticari mülklerde 17 yıl olarak hesaplanmaktadır. Rantı oluşmamış uygun arsalara uzun vadeli yatırım için düşünülebilir. Konumu iyi olan gayrimenkuller her zaman kazandırmıştır...”

Müberra Oflaz yaptığı açıklamada İMPOMES abonesi olan yatırımcıların mülklerinin takibini yapmaları sebebiyle bu tespitleri yapabildiklerini, söz konusu önerilerin yatırım danışmanlık dahilinde değerlendirilmemesi gerektiğini de belirtti. 

Kur korumalı TL hesabına dönüşlerin aynı bankadan yapılma şartı kaldırıldı!

Emlakta 2022 nasıl geçecek?