Gayrimenkuller için açık hava sahaları!

Gayrimenkuller için açık hava sahaları!

Sitede, bir apartman binasında ya da bahçeli bir müstakil dairede ikamet edenler kendilerine açık alan sahaları yaratabilirler. Gayrimenkuller için açık alan sahaları olan teras, balkon, sundurma, veranda ve kameriye ile ilgili detaylar haberimizde...Gayrimenkuller için açık hava sahaları!

Gayrimenkuller için açık hava sahaları teras, balkon, sundurma, veranda ve kameriye olarak sıralanıyor. Bu alanlardan gayrimenkule en uygun olanın seçilip, düzenlenmesi konuta doğal bir yaşam alanı havasını getiriyor. Örneğin bir apartman dairesinin orta katlarında otursanız bile, balkonunuz için yapacağınız düzenleme, evinizdeki açık alanın daha modern görünmesini sağlayacaktır.


Peki, hangi konut tiplerinde hangi açık hava sahaları kullanılır? Nasıl kullanılır, diye soruyorsanız yanıtlayalım.


Teras nedir?

Gayrimenkuller için açık hava sahaları!

Taraça olarak da ifade edilen teras, bir yapının yer seviyesinden yüksek, kullanılabilir dış alanına deniyor. Teraslar bir evin balkonundan daha geniş olma özelliğine sahip, üstü açık olan bölümleri ifade ediyor.


Terasların kullanım alanları oldukça çeşitli bir yelpazeye sahip. Örneğin teraslar, küçük çapta bahçecilik yapmak için değerlendirilebilirken; özel kullanımlar için de tasarlanıyor. Teras tasarlanma aşamasında Peyzaj mimarlığı hizmetlerinin kullanılması da faydalı oluyor.


Balkon nedir?

Gayrimenkuller için açık hava sahaları!

Balkon fikri ilk kez Hristiyanlık'ta, imparator ve imparatoriçenin katedrallerdeki dini ayinleri halktan uzak, onlarla bağlantısı olmayan bir yerden izleme ihtiyacından meydana çıkmıştır. Balkon, yapılarda dış duvar seviyesinin önünde, önü açık olan bölüme deniyor. Balkonlara bir kapı aracılığıyla geçiş sağlanıyor.


Büyük konaklarda avluya bakan kapıların açıldığı bir yanı avluya bakan koridorlar da balkon olarak nitelendiriliyor.


Balkon çeşitleri kültürden kültüre, binadan binaya büyüklük ve şekil açısından değişkenlik gösteriyor. Gayrimenkuller için açık alan sahaları kapsamında yer alan balkonlar oturmak, yemek yemek, çamaşır asmak gibi işler için de kullanılabiliyor.


Sundurma nedir?

Gayrimenkuller için açık hava sahaları!

Sundurma, bir kapı ya da herhangi bir geçitin dış girişine çatı olacak biçimde, girişi yağmur, güneş gibi etmenlerden korumak amacıyla arkası duvara verilen yapıya deniyor. 


Sundurmalar yapıların dış cephelerinde bulunuyor. Sundurmalar yerle temassız olabileceği gibi parmaklık, ince duvarlar gibi ögelerle desteklenebiliyor. Hint mimarisinde önemli bir yere sahip sundurmaların daha büyük boyutlarda, bütün ön cepheyi kaplayan türlerine veranda deniyor. Sundurmalar yeterli genişlikte inşa edildiği zaman üst kat zemininde balkon olarak kullanılabiliyor.


Veranda nedir?

Gayrimenkuller için açık hava sahaları!

Veranda, yapıların zemin katında, yer ile aynı hizada ya da yükseltilmiş, üzeri bir çatıyla örtülü, yanları açık ya da camlı, büyükçe sundurma ya da balkonu ifade ediyor. Verandalar daha çok müstakil yapılarda sıkça kullanılıyor.


Kameriye nedir?

Gayrimenkuller için açık hava sahaları!

Çardak ve kamelya olarak da ifade edilen kameriye, tarla, bahçe ve avlularda yazın serinlemek ve vakit geçirmek amacıyla inşa edilen, üstü genelde örtülü, bazen sarmaşık bitkilerle kaplanan basit yapıya deniyor. Farklı şekillerde inşa edilebilen kameriyelerin içinde masa ve sandalye bulundurulması halinde çardak görevi görecektir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com