Gazete bayilerinin yüzde 560 kira zammı tepkisi!

Gazete bayilerinin yüzde 560 kira zammı tepkisi!

İBB, gazete satış büfelerinin kiralarına yüzde 560'a varan zam yaptı ve yenileme için büfelere 300 bin TL'ye kadar maliyet çıkacağını duyurdu. İstanbul Tekel ve Gazete Bayileri Odası Başkanı Ferihan Karasu, "Bu paraları ödememizin imkânı yok. İmamoğlu'ndan 1 aydır randevu talebim var. Onu yanılttıkl


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı gazete ve ürün satış büfelerinin yetkisi, İBB Meclisi’nin aldığı kararla İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri Ticaret A.Ş.’ye geçti.

İBB, yeni sözleşmede İstanbul’daki gazete satış büfelerinin kiralarına yüzde 560’a varan zam ile büfeleri yenileme ücreti olarak da 80 bin ile 300 bin TL'ye kadar fatura çıkacağını belirtti. Hürriyet'ten Fatma Aksu ve Burcu Purtul Uçar'ın haberine göre; 21 Eylül’e kadar yeni zamlı sözleşmeye imza atmayan bayiler için ise 1 Ekim’e kadar ihale yapılacağı açıklandı.

Büfe işleten esnaf, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yanlış bilgilendirildiğini dile getirerek bu ücretleri ödeyemeceklerini belirtti ve bu uygulamadan vazgeçilmesi çağrısı yaptı.

'Ya kırk satır ya kırk katır diyorlar'

İstanbul Tekel ve Gazete Bayileri Odası Başkanı Ferihan Karasu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "İstanbul’da 176 tane gazete bayimiz var. İBB’nin iştiraki Kültür AŞ ile sözleşme imzalıyoruz biz. Karar 17 Ağustos’ta geçti. Bu karardan sonra Kültür AŞ’nin genel müdürüyle toplantı yaptık. Kendisi bize buralardaki büfeleri değiştireceğini, ürün skalasını genişletileceğini söyledi. Gazete ve AKBİL’den para kazanmadığımızı kabul etti. Bundan bir hafta sonra da bütün bayileri çağırıp taslak sözleşme verdi. Sözleşmede 6 ile 15 bin TL arasında kiraları yükselteceklerini söylediler. Zammın yüzde 560’a kadar çıktığını görüyoruz” diye konuştu.

Yeni büfelerin yapılmasına ilişkin de açıklamalarda bulunan Karasu, yeni büfelerin yapılmasının ardından kazançların görüleceğini ve yeni kiraların bu şekilde belirlenebileceğini belirtti. 

'3 bin lira ödeyen büfeden 15 bin isteniyor'

Karasu, "Bizim tek talebimiz bu. En kötüsü de şu: Size bir hafta süre veriyorum, ödeyemezseniz büfeleri ihaleye çıkaracağım diyorlar. Bayiler ortada kaldılar. Ya kırk satır ya kırk katır diyorlar. Ya ‘Bırak git işsiz kal, aç kal, yaz boyu çalışmadın, kredi çektin onları ödeyeme ya da nereden bulursan bul beni ilgilendirmez, bu paraları bul bana getir’ diyorlar. İmkânsızı istiyorlar” şeklinde konuştu. 

Kendilerinin gazete bayisi olduklarını, yiyecek-içecek satan bayiler olmadıklarına dikkat çeken Karasu, “Biz gazete bayisiyiz. Yiyecek içecek döner satan o bayiler değiliz. Ama basına verdikleri bu açıklamada konulan fotoğrafların hepsi döner, sosis satan büfeler. Kiralarımız 2 bin ile 3 bin TL arası değişiyor. Ama 3 bin lira ödeyen büfeden 15 bin isteniyor şu an” diye konuştu. 

Büfecilerden İBB önünde yüksek zam protestosu!